Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / چرایی اهمیت رأی دهندگان زن سیاهپوست در انتخابات استان انتاریو

چرایی اهمیت رأی دهندگان زن سیاهپوست در انتخابات استان انتاریو

bahman-azimi-gif

 

یاسمین رمزی رضایی- نشریه Now

 

زنانا آکنده نخستین زن سیاهپوست انتخاب شده به عنوان نماینده مجلس استان انتاریو، و اولین زن سیاهپوست رسیده به سمت وزارت در کانادا، روز بیست و چهارم ماه جاری نشان زن برتر دفتر تورنتوی اتحادیه مسیحی زنان جوان جهان را دریافت خواهد کرد. آنچه در ادامه می آید، چکیده ای از پرسش و پاسخ این دفتر تورنتو در مورد چرایی اهمیت حضور رأی دهندگان زن سیاهپوست در انتخابات استان انتاریو، با این زن برجسته است.

* اخیرا در مناظرات انتخاباتی رهبران احزاب انتاریو در مورد مساله جامعه سیاهپوست حضور داشتید. اگر می توانستید از آنها سوالی بکنید، چه پرسشی را مطرح می نمودید؟

کاردینگ (کلمه کاردینگ از جمله به معنی حلاجی است. اما اصطلاحا به این مفهوم می باشد، که ماموران پلیس می توانند مردم را بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند، متوقف نمایند، و از آنها درخواست اطلاعات کنند. ایران جوان) مساله ای است، که در جامعه ما بر همگان و به ویژه بر زنان تاثیر دارد. زمانی که من این حرف را می زنم، برای مردان شگفت آور است. زیرا عمدتا آنها کاردینگ می شوند. ولی واقعیت این است که وقتی این مشکل پیش می آید، ما به عنوان مادر، همسر و خواهر، در خانه مساله تبعیض را درک می کنیم، و از آن آسیب می بینیم.

البته به خاطر می آورم که بسیار پیش از آن که این اقدام کاردینگ خوانده شود، مادر و پدرم به برادرم توصیه می کردند: به فلان جا نرو؛ اگر مامور پلیس متوقفت کرد، با چنین حالتی واکنش نشان بده؛ از انجام این کار خودداری کن؛ و… من که با شنیدن اینگونه توصیه ها بزرگ شده و رشد کرده ام، هرگز انتظار نداشتم در سال 2018 دقیقا همان توصیه ها را به نوه خودم بکنم. نوه ای که تازه پا به 14 سالگی گذاشته است.

* به نظر شما دولت استانی برای فوریت دادن به زنان، باید چه اقداماتی به عمل بیاورد؟

زمانی که من در دولت حضور داشتم، لایحه برابری اشتغال را تصویب کردیم. در نتیجه بسیاری از زنان به سمت های بهتری رسیدند. زیرا زنان بیشتری توانستند، به تحصیلات بالاتر دست پیدا کنند. بسیاری از زنان سیاهپوست هم به سمت های دولتی دست پیدا کردند. اما ارتقاء نیافتند. همچنین سال هاست که گزارش های زیادی مبنی بر آزار زنان سیاهپوست در خدمات دولتی وجود دارند. اما جدی گرفته نشده اند.

* آیا داریم در مورد مسایل نژادی و جنسیتی پیشرفت می کنیم؟

واقعیت این می باشد، که در جامعه ما قدرت قراردادی همچنان بسیار سفید و مردانه است. البته زنان سیاهپوست حرف می زنند، اما حرف شان اغلب شنیده نمی شود. من به جوانان می گویم، تصمیم بگیرید که بخواهید برای بقیه عمر خود از جایگاه تان دفاع کنید، و فرزندان تان هم باید برای انجام اقدامی مشابه آماده باشند.

* آیا اینک زنان را تشویق می کنید، که برای سمت های انتخابی نامزد شوند؟

دقیقا، بله! اما برای مبارزه آماده باشند. زیرا با آنها بر اساس استانداردهای متفاوت رفتار می شود. مثلا زمانی که من دارای سمت بودم، در مورد لاک ناخن هایم حرف می زدند. همچنین درباره پوششم و یا اتومبیل شوهرم اظهارنظر می کردند. انتقادها بی وقفه و سنگدلانه بودند. اما باید همپیمان پیدا کرد، و با شدت و حدت، نوآوری های مورد علاقه را پیگیری نمود.

*  چرا مشارکت رأی دهندگان زن و به ویژه زنان سیاهپوست در انتخابات استانی اهمیت دارد؟

زنان باید از سیاستمداران بپرسند، در این مورد برای ما چه منفعتی وجود دارد؟ این سوالی مشروع است، که برای طرحش نباید شرمنده شد. ما مسایل فراوانی- کاردینگ، جنسی، آزار، نژادپرستی، دستمزد نابرابر، فقر و قصور مدارس دولتی در قبال کودکان سیاهپوست- داریم. به سبب تمامی این چیزها، رأی دادن ما مهم است زیرا حیات ما به آن بستگی دارد. چراکه این ها دستاوردهایی خواهند بود که اگر ما مراقب نباشیم، احتمال کاهش شان وجود دارد.   


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *