صفحه اصلی / مقالات / پیش بینی اقتصاد کانادا در سال 2018

پیش بینی اقتصاد کانادا در سال 2018

banner-niazmandiha2

 

اسکات بارلو- گلوب و میل

کارلوس کاپیستران اقتصاددان نهاد مالی- اقتصادی موسوم به مدیریت ثروت مریل لینچ که از بخش های بانک آمریکا به شمار می رود، پیش بینی خود در مورد اقتصاد کانادا در سال 2018 را با پیش بینی رشد آغاز می کند. او دلایل چرایی رشد اقتصاد داخلی به میزان دو برابر سریع تر از آنچه در سال 2017 انتظار می رفت را، شرح می دهد. به گفته وی بهبود وضعیت هزینه کردن سرمایه در بخش سوخت، و رشد قوی تر از میزان انتظار جهانی، از دلایل این سرعت می باشند. کمااینکه برای سال پیش رو برای داخل کشور 21 درصد گسترش اقتصاد پیش بینی می کند.

بااینهمه در عین حال هشدار می دهد، که مخاطراتی هم در کمین اقتصاد کانادا هستند. کمااینکه در گزارش اش برای نهاد مورد اشاره از جمله آمده: مخاطره اصلی و عمده خارجی برای اقتصاد کانادا، خروج ایالات متحده از موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) است… به نظر ما در حال حاضر احتمال چنین خروجی یک در سه می باشد. اما در صورتی که دولت ترامپ اصلاحات اقتصادی را تصویب نکند، این احتمال افزایش خواهد یافت. به نظر ما اگر نفتا لغو شود، میزان صادرات کانادا به آمریکا 10 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. مساله ای که به نوبه خود سبب کم شدن 2.1 درصدی تولید ناخالص ملی در کانادا می گردد.

در این پیوند در گزارش اقتصادی باباد نیز به سرمایه گذاران توصیه اکید شده، که در برابر مخاطره پایان نفتا از خود محافظت کنند.

از دیگر سو بر اساس گزارش مورد اشاره، مخاطره اصلی و عمده داخلی کانادا، تاثیر بالقوه نرخ بهره های بالا بر میزان وام های زیاد خانواده های کانادایی می باشد. مساله ای که به نوبه خود می تواند روند میزان مصرف را کندتر از آن کند، که انتظار داریم.

در بخش دیگری از گزارش مورد اشاره به پیش بینی بهای نفت در سال 2018 نیز، پرداخته شده است. در این بخش آمده: بهای نفت خام در جهان و به ویژه نفت خام برنت بیش از حد انتظار قوی باقی ماند. بگونه ای که هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال در فصل چهارم سال جاری به طور متوسط 60 دلار، و در نیمه نخست سال آینده 56.50 دلار خواهد بود. حال آن که در پیش بینی پیشین این اعداد به ترتیب 54 و 52.50 دلار بودند… بازبینی ما در مورد پیش بینی عرضه و تقاضای جهانی نفت نیز کاهش 230 هزار بشکه در روز در سال 2017، و تعادل بیشتر بازار در سال آینده می باشد.

گزارش موسسه اقتصادی انرژی نوین بلومبرگ هم در بخش مربوط به بازار اتومبیل ها، نشانگر افزایش چشمگیر فروش اتومبیل های برقی در جهان است. کمااینکه در این گزارش آمده: در سه ماه منتهی به سپتامبر (فصل سوم سال جاری) فروش اتومبیل های برقی و اتومبیل های اتصال برقی دوگانه سوز، از مرز 287 هزار دستگاه نیز فراتر رفت. این میزان در مقایسه با فصل دوم امسال 23، و در قیاس با فصل مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش نشان می دهد. البته بیشتر این افزایش به کشور چین پیوند دارد. کمااینکه بیش از نیمی از کل فروش اینگونه اتومبیل ها در این کشور صورت گرفت. چراکه به سبب تلاش های دولت چین جهت مهار آلودگی هوا، فروش آنها در این کشور دو برابر شد. البته سوخت شمار زیادی از این اتومبیل های چینی از طریق برق تولیدشده در نیروگاه های ذغال سنگ سوز تامین می شوند. بااینهمه چنین اقدامی در این کشور پیشرفت به حساب می آید.

از دیگر راهبرد بانک سلطنتی کانادا/ Royal Bank of Canada برای سال آتی اعلام شده است. ولی از دیدگاه من برخی مسایل مطرح شده در این راهبرد مانند خوش بینی محتاطانه در مورد سوخت و انرژی چنگ چندانی به دل نمی زند. اما اگر این چیزی است که دست اندرکاران این بانک مشاهده می نمایند، عدم جذابیت پیش بینی ها تقصیر آنها نیست.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *