املاک و مسکنمقالات

پیش بینی افزایش 4 درصدی بهای مسکن در تورنتو

 

براساس گزارش هیئت ملک و املاک تورنتو بهای املاک بازفروش شده در شهر ما در سال 2018 به طور متوسط افزایش سالانه ای معادل 1.7 درصد داشت. درنتیجه قیمت متوسط انواع مسکن از جمله خانه و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی، به 748 هزار و 328 دلار رسید. به پیش بینی این هیئت این افزایش در سال جاری 4 درصد خواهد بود.

چنین افزایشی به این مفهوم است که بهای خانه هایی که پارسال به قیمت 787 هزار و 195 دلار به فروش رفتند، امسال به 820 هزار دلار می رسد. البته واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی همچنان در این زمینه پیشتاز خواهند بود. اما خانه های مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) رشد مشابهی نخواهند داشت. گری بهورا رئیس هیئت مورد اشاره در این باره خاطرنشان می کند: البته دیگر افزایش های رکوردشکن را تجربه نخواهیم نمود. اما سال 2019 برای فروش  خوب و مناسب خواهد بود.

هیئت ملک و املاک تورنتو به گروه رو به افزایشی در صنعت مسکن پیوسته که از دفتر سرپرست موسسات مالی خواسته اند، در مورد آزمایش توانایی پرداخت اقساط وام مسکن تجدید نظر کند، که از سال گذشته به اجرا درآمد. آزمایشی که با هدف حفاظت از مردم از غرق شدن در افزایش هزینه های مالکیت و سایر مخارج به اجرا گذاشته شد، تا خریداران مسکن، واجد شرایط پرداخت قسط های وامی با بیش از 2 درصد بهره ای شوند، که مایلند به بانک ها و یا سایر موسسات مالی مربوطه بپردازند.

کرولین راجرز دستیاررئیس سرپرست دفتر مورد اشاره در سخنرانی خود در تورنتو اذعان کرد، که قدرت خرید مسکن یک مشکل است. اما افزود که راه حل این مشکل این نیست، که به خریداران اجازه داده شود تا خرخره زیر بار قرض بروند.

آزمایش مورد اشاره در کنار افزایش بهره وام مسکن، دلایل بی ثباتی بازار ملک و املاک در سال 2018 تلقی می شوند. کمااینکه این بازار در سال 2016 و چهار ماه نخست 2017 بسیار فعال بود.

از دیگر سو به گفته جیسون مرسر تحلیلگر هیئت مورد اشاره در ژانویه 2019 شمار معاملات مربوطه نیز اندکی افزایش پیدا کرد، و به 4 هزار و 9 مورد رسید. این میزان در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته افزایش 6 درصدی نشان می دهد. اما در قیاس با دسامبر 2018 تنها 3.4 درصد بالا رفته است. در عین حال در ژانویه امسال بهای متوسط خانه های مستقل در تورنتو 941 هزار و 488 دلار بود، که در مقایسه با برهه مشابه 2018 کاهش 2.8 درصدی داشت. اما قیمت متوسط واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی سر به 548 هزار و 176 دلار زد، که نسبت به ژانویه پارسال افزایش 7.9 درصدی پیدا کرد. در عین حال املاکی مانند قطارخانه ها (از هر دو طرف متصل به خانه های کناری) به سبب داشتن قیمت های مقرون به صرفه تر، در مقایسه با خانه های مستقل شاهد رشد بهای بهتری بودند.

همچنین میزان مسکن های عرضه شده به بازار از طریق خدمات مربوطه هیئت ملک و املاک تورنتو پس از اوج گرفتن در سال 2017، به میزان پیش از 2009 بازگشت، که 155 هزار باب می باشد.

از دیگر سو براساس نتایج نظرسنجی موسسه اپسس، هیئت مورد اشاره انتظار دارد که بازار داغ مسکن های استیجاری همچنان ادامه پیدا کند. این امر به ویژه در مورد اجاره بهای واحدهای یک و دوخوابه واقع در مجتمع های مسکونی مصداق خواهد داشت. در این نتایج از جمله آمده: تقریبا دو سوم سرمایه گذاران- مالکان در فکر فروش یک واحد یا بیشتر از مایملک خود در سال آینده هستند.

هیئت ملک و املاک تورنتو این تصمیم را به احتمال کنترل اجاره بها مربوط می داند.

 

پرسش و پاسخ هفته

سوال هفته:

آیا خانه دیگری بخریم یا خانه مان را نوسازی کنیم؟

تصمیم گیری در مورد خرید و نقل مکان به خانه ای دیگر و یا نوسازی خانه فعلی آسان نیست. اگر  بر سر چنین دوراهی قرار گرفته اید، به سه نکته مهم توجه نمایید:

نکته اول اینکه مشخص کنید به دنبال چه هستید. اگر از کوچک بودن آشپزخانه گله دارید، ممکن است بزرگتر کردن آشپزخانه با توجه به نقشه خانه تان ممکن نباشد. در عوض اگر خواهان داشتن اتاقی بزرگ با شومینه به عنوان family room می باشید، با نوسازی می توانید فضای مورد نظرتان را ایجاد نمایید.  

نکته دوم هزینه نوسازی و مقایسه آن با هزینه خرید و نقل مکان است. بایستی برآورد دقیق در مورد هر دو گزینه را داشته باشید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که به طور معمول و در نهایت هزینه نوسازی و بازسازی به مراتب بالاتر از پیش بینی های اولیه می باشد.

و اما نکته سوم اینکه بایستی تاثیر افزودن به فضای خانه را بررسی نمایید. توجه داشته باشید که این کار مستلزم تعمیرات و تغییرات اساسی است. آیا نوسازی راه ایده آل برای دستیابی به فضای مضاعف مورد نیازتان می باشد؟ آیا نوسازی مقرون به صرفه تر از یافتن خانه ای بزرگتر می باشد؟

همانطور که می بینید، تصمیم گیری آسان نیست.

در صورت داشتن هرگونه سوال با علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان