اخباراخبار کانادا

پیشنهاد محافظه کاران: استفاده از تخصص پزشکان مهاجر جهت کمک به سیستم درمانی

اتاوا- اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار کانادا در جریان سخنرانی هایی که اخیرا برای معرفی سیاست های حزب ایراد کرده است، از لزوم طراحی سیستمی صحبت کرد که به مهاجران پزشک اجازه می دهد مهارت و تخصص خود را برای خدمت به کانادایی ها به کار بگیرند. این سیاستی است که در صورت به اجرا گذاشته شدن، به حل بحرانی که سیستم درمانی با آن روبرو است کمک می کند.

کانادا پایین ترین سرانه پزشک به جمعیت را در میان کشورهای توسعه یافته دارد. این مساله باعث بحرانی تر شدن وضعیت و عدم دسترسی بیماران به پزشک متخصص شده است. این معضل بخصوص در مناطق دورافتاده و جوامع اقوام نخستین که با جذب پزشک مشکل دارند، جدی تر می باشد.

یک راهکار احتمالی می تواند ایجاد سازمان ملی تحت نظر وزارت بهداشت و درمان باشد که با همکاری وزارت مهاجرت فرایند شناسایی، ارزیابی و به کارگیری آنان در مناطق نیازمند را تسهیل نماید.

این شیوه قبلا در انگلستان و نووا اسکوشیا آزموده شده و موفقیت آمیز بود. استان های کانادا هم اکنون نیز برنامه هایی برای ارائه رزیدنسی به فارغ التحصیلان رشته پزشکی از دانشگاه های خارج را دارند. اما تعداد اسپات های رزیدنسی معدود است. ضمن اینکه اولویت به دانش آموختگان داخلی داده می شود.

یک برداشت اشتباه که در جامعه وجود دارد، اینکه پزشکان تعلیم دیده در خارج از کشور، از مهارت و دانش کافی برخوردار نیستند. به همین دلیل کانادایی ها پزشکان تعلیم دیده در داخل کشور را ترجیح می دهند. اما نتیجه تحقیقات متعدد نشان می دهد که پزشکان تحصیلکرده خارج در بسیاری از موارد، آموزش های دقیق تر و کامل تر را دریافت می کنند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *