اخباراخبار کانادا

پیروزی اقتصادی برای ترودو؛ توافقنامه تجاری کانادا، آمریکا و مکزیک

اتاوا- در کمتر از 12 ساعت، جاستین ترودو به دو پیروزی بزرگ اقتصادی دست یافت. نخست وزیر کانادا اواخر یکشنبه 30 سپتامبر با دونالد ترامپ و مکزیک بر سر قرارداد تجاری جدید به توافق رسید تا به تنش بیش از یک سال گذشته خاتمه بدهد. ساعتی قبل از آن، شرکت هلندی موافقت خود با سرمایه گذاری 40 میلیارد دلار کانادا در ساخت ترمینال گاز طبیعی در کانادا را اعلام کرد.

این دو توافقنامه، پیروزی حیاتی برای بخش انرژی کانادا و بخصوص ترودو در فاصله باقی مانده تا انتخابات فدرال سال آینده محسوب می شود. شکست مذاکرات نفتا، می توانست سرنوشت ترودو در انتخابات آتی را تعیین کند. ترودو طی چند ماه گذشته، ضربات و شکست های سختی را متحمل شد. شرکت های بزرگ با این استدلال که قادر به رقابت در کانادا نیستند، خواهان برخورداری از تخفیف های مالیاتی قابل توجه بودند. سودی که می توانست از اجلاس سران گروه هفت حاصل شود و کانادا را به عنوان رهبر جهانی مطرح کند، توسط ترامپ نقش بر آب شد. زیرا رئیس جمهور آمریکا ترودو را فردی ضعیف و غیرصادق توصیف کرد.

اواخر تابستان، انعقاد غیرمنتظره توافقنامه اقتصادی بین آمریکا و مکزیک بر مشکلات ترودو افزود. چند روز بعد از آن، دادگاه با  پروژه احداث خط لوله که ترودو در اقدامی عجولانه با صرف میلیاردها دلار آن را ملی اعلام کرد، مخالفت نمود. همه این اتفاقات باعث شد توانایی جاستین ترودو در به نتیجه رساندن برنامه های اقتصادی زیر سوال برود. با توجه به توافقنامه جدید تجاری و اعلام آمادگی شرکت هلندی، انتقادات تا حدی فروکش خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان