اخباراخبار کانادا

پیامد پیروزی محافظه کاران در آلبرتا برای جاستین ترودو

آلبرتا- شکست نیودموکرات ها در انتخابات 16 آوریل در آلبرتا به دورانی استثنایی در این استان پایان داد. اما در مقابل آن بازگشت محافظه کاران به قدرت می تواند سرآغاز دورانی جدید در کانادا باشد. در اینجا به چند تاثیر احتمالی نتیجه انتخابات آلبرتا در عرصه سیاست فدرال اشاره می شود:

  • جیسون کنی، رهبر حزب محافظه کار متحد که دولت جدید آلبرتا را تشکیل خواهد داد، قول داده است که اولین لایحه ای که به مجلس معرفی می کند، لایحه حذف مالیات کربن (اعمال شده از سوی دولت ترودو) خواهد بود. در صورت حذف این مالیات، دولت فدرال همان کاری که با انتاریو، ساسکاچوان، مانیتوبا و نیوبرانزویک انجام داد را با آلبرتا خواهد کرد. یعنی تحمیل یکجانبه مالیات کربن بر آلبرتایی ها.
  • روی کار آمدن دولت محافظه کار در آلبرتا، بر روی توافقات مالی بین دو دولت نیز تاثیر خواهد گذاشت.
  • کنی قول تحت فشار قرار دادن دولت فدرال برای اصلاح سیستم بیمه بی کاری برای حمایت از آلبرتایی هایی که به دلیل سیاست های ترودو در عرصه انرژی شغل خود را از دست داده اند را داده است. محافظه کاران همچنین قول داده اند که دولت فدرال را به تصویب پروژه های احداث خط لوله وادار خواهند کرد.
  • بالا گرفتن تنش آلبرتا با دولت فدرال بر سر لایحه Bill C-69 در مورد شیوه بازبینی و تایید پروژه های انرژی از سوی دولت فدرال. بنابراین می توان دورانی پرکار و پرمشغله را برای وکلای دو دولت پیش بینی کرد.
  • دولت ترودو از این پس مجبور است با تعداد بیشتری دولت استانی محافظه کار سر و کار داشته باشد. از 10 استان کشور، 6 استان دارای دولت محافظه کار می باشند. روسای 4 دولت استانی حداقل در یک مورد مهم یعنی مبارزه با مالیات کربن، با یکدیگر متحد شده اند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *