مقالاتمقالات اجتماعی

پیامدهای منفی قانونی شدن ماری جوانا

برگرفته شده از نشریه زنان واقعی کانادا

دولت مرکزی در هفدهم اکتبر 2018 و در حرکتی مغایر با چهارچوب بین المللی کنترل مواد مخدر سازمان ملل متحد، فروش ماری جوانا برای موارد تفریحی/ غیردرمانی را هم با توجیهات زیر قانونی کرد:

1: از سلامتی و ایمنی کانادایی ها محافظت کند؛

2: ماری جوانا را از دسترس کودکان دور نگه دارد؛

3: سود حاصل از فروش ماری جوانا را از دست جنایتکاران و مرتکبان جرایم سازمان داده شده درآورد.
اما تنها پنج ماه پس از اقدام مورد اشاره می توان گفت، قانون مربوطه نتوانسته به هیچ یک از این اهداف دست پیدا کند. البته نمی توان از طریق رسانه های کانادایی این ناکامی را درک نمود. زیرا این رسانه ها مرتب به فواید این قانونی شدن اشاره می کنند. همچنین از سود کلان صنعت مربوطه داد سخن می دهند. بنابراین به نظر می رسد برای آنها این سود است، که اهمیت دارد. کمااینکه تقریبا پیامدهای منفی اجتماعی و حوزه پزشکی آن را نادیده می گیرند.

این رسانه ها همچنین با آب و تاب و تبلیغات فراوان به کانادایی هایی مانند جولیان فانتینو وزیر پیشین دفاع و رئیس اسبق پلیس تورنتو، تری لیک وزیر پیشین بهداشت و درمان دولت بریتیش کلمبیا، کش هید نخست وزیر دمکرات نویی سابق این استان، مایک هارکورت شهردار پیشین ونکوور، لورنا مارسدن جامعه شناس و از جمله رئیس سابق دانشگاه یورک و… می پردازند، که از جمله عضو شوراهای مشورتی شرکت های ماری جوانا شده اند، تا به این شرکت ها اعتبار ببخشند. دیدگاه این افراد این است که حالا که این ماده قانونی شده، چرا در سودش شریک نباشیم؟ آنها مشکلات اجتماعی و پزشکی حاصل از این قانونی شدن را مشکلات خود تلقی نمی کنند.

دولت مرکزی لیبرال هم با خرسندی سهمش را از تولید، داد و ستد، و توزیع ماری جوانا برمی دارد. و… همچنین از طریق اجازه فروش ماری جوانای خوراکی (از اکتبر سال جاری) که می تواند از جمله در شکلات، پاستیل، آب میوه و… موجود باشد، در دسترس بودن این ماده را گسترش می دهد. احتمالا دولت ترودو توجه نکرده که از سال 2013 که ماری جوانا در ایالت کلرادوی آمریکا قانونی شد، میزان مراجعه به بیمارستان کودکانی که ناخودآگاه از این ماده استفاده کرده اند، افزایش 138 درصدی داشته است.

پیامدهای منفی حوزه پزشکی ماری جوانا

نشریه تخصصی روان درمانی آمریکا در شماره فوریه 2018 خود گزارش نتایج پژوهش مرکز بهداشتی- درمانی دانشگاه مک گیل واقع در مونترال درباره نوجوانان مصرف کننده ماری جوانا را منتشر کرد. نتایجی که نشان می دهند احتمال ابتلای این افراد به افسردگی و دست زدن به خودکشی در بزرگسالی، در مقایسه با سایر هم سن وسالان شان بیشتر است. همچنین اگر مصرف ماری جوانا روزانه تا هفتگی باشد، امکان دارد به رشد مغزی نوجوانان آسیب بزند. با توجه به اینکه براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی نهاد ملی ماری جوانا 33 درصد مصرف کنندگان آن افراد 15 تا 24 ساله هستند، نتایج مورد اشاره هشدار دهنده می باشند.

پزشکان زلاندنو نیز دریافته اند که میزان سرطان ریه در بین کسانی که تنها مخاطره ممکن برایشان مصرف ماری جوانا می باشد، افزایش یافته است.

شایان توجه اینکه از آنجا که این ماده تاکنون برای مصارف غیردرمانی غیرقانونی بوده، طبیعتا به اندازه کافی در موردش پژوهش صورت نگرفته است. بنابراین می توان گفت که در صورت ادامه وضعیت موجود، باید منتظر اعداد و ارقام و پیامدهای منفی بیشتری باشیم.

از دیگر سو به سبب برقراری مالیات برای تولیدکنندگان ماری جوانای قانونی از سوی دولت مرکزی، بهای این ماده همچنان در بازار سیاه از بازار قانونی آن ارزان تر است. بنابراین قانون شکنان جنایتکار همچنان پول روی پول می گذارند، و به ریش همه می خندند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان