Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / پیامدهای منفی رخدادها بر رونق کسب و کارها

پیامدهای منفی رخدادها بر رونق کسب و کارها

روز بیست و چهارم ژوئیه ایوانکا ترامپ از تعطیلی خط تولید پوشاک خود خبر داد. او اشتغالات فراوان در واشنگتن و اینکه نمی داند چه زمانی می تواند به نیویورک برگردد و بالای سر کار خودش باشد را، سبب این تعطیلی ذکر کرد. کمااینکه در بیانیه ای از جمله آورد: زمانی که این کسب و کار را آغاز کردم، هیچ کس نمی توانست پیش بینی نماید، ما به چنین موفقیت بزرگی دست پیدا خواهیم کرد. اما اینک پس از 17 ماه اقامت در واشنگتن نمی دانم، چه زمانی به سر این کسب و کار بازمی گردم. و یا اینکه آیا اصولا بازگشتی در کار خواهد بود؟ در مقابل این را می دانم که تا آینده قابل رؤیت تمرکزم بر کاری قرار خواهد داشت، که اینک در واشنگتن انجام می دهم. بنابراین گرقتن چنین تصمیمی تنها برآیند منصفانه برای گروه و طرف های کاری ام است.

در حالی که این دلیل می تواند بخشی از واقعیت پشت تصمیم وی و یا حتی تمامی آن باشد، اما امکان دارد عوامل دیگری هم در این میان تاثیرگذار و یا حتی تاثیرگذارترین باشند. چراکه  مثلا از هنگامی که ایوانکا نقش خود به عنوان دستیار رئیس جمهور را آغاز کرده، چگونگی پوشاکش هدف انتقادهای مداوم بوده است. زیرا مثلا از بین مارس تا اکتبر 2017 در 46 قاب از 68 عکسی که از او در رسانه های اجتماعی مجازی منتشر شد، لباس های خط تولیدی خود را به تن داشت. بنابراین متهم می شد، که به صورت تابلوی تبلیغاتی متحرک محصولاتش درآمده است. کمااینکه گوییان مک کی استاد مطالعات ریاست جمهوری دانشگاه ویرجینیا گفته: ایوانکا ترامپ دارد محدودیت های قوانین مبنی بر ممنوعیت کارکنان دولت از استقاده از موقعیت خویش برای ترویج و تبلیغ محصولات خود را که برایشان منفعت مالی دارد، زیر پا می گذارد.

انتقاد دیگر این بود که شرکت متعلق به او بیشترین محصولات خود را نه در آمریکا، که در کارخانه ای در چین تولید می کند، که دستمزد کارکنانش تنها حدود هفته ای 60 دلار است. در عین حال کاربران رسانه های اجتماعی مجازی از این خشمگین بوده اند که بنا بر اظهارات ماریسا کرگبرگر، این شرکت با تکیه بر اینکه تازه تاسیس است، به کارکنان خود مرخصی زایمان نمی دهد.

در سال 2017 نیز کلین کانوی مشاور رییس جمهور آمریکا در گفت وگو با شبکه تلویزیونی فاکس و دوستان گفت: این یک خط تولیدی عالی است، که من مالک بخشی از آن می باشم. اینک می خواهم از فرصت تبلیغات رایگان استفاده کنم و بگویم، همگی بروید و از محصولات این شرکت خرید کنید.

این اظهارات از سوی منتقدان نقض احتمالی قانون مقررات اخلاقی کارکنان دولت تلقی شد، و مورد انتقاد قرار گرفت.

از دیگر سو دست کم از بیش از یک سال پیش بسیاری از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ به دلایل گوناگون و عمدتا سیاسی، از عرضه تولیدات او خودداری کردند. کمااینکه از اوایل سال پیش فروشگاه های زنجیره ای بزرگی مانند نورداستورم/ نیمن مارکوس/ تختخواب، حمام و غیره/ و…، عرضه این تولیدات را متوقف، و یا دست کم از اختصاص بخش هایی از فروشگاه های خود به این محصولات خودداری کردند. مدتی بعد هم فروشگاه هایی مانند هادسون بی به این روند پیوستند. کمااینکه دست اندرکاران این فروشگاه زنجیره ای در سیزدهم ژوئیه امسال با صدور بیانیه ای اعلام نمودند که به دلیل کاهش فروش این تولیدات، دیگر آنها را عرضه نمی کنند. البته تصمیم مربوطه مدت ها پیش گرفته، و به اطلاع ایوانکا ترامپ رسانده شده بود.

اینگونه کاهش ها بدون مقدمه به وجود نیامدند. کمااینکه پویش موسوم به کیف پول خود را محکم بگیرید، تشکیل شد و از مصرف کنندگان خواست، دیگر از فروشگاه هایی که محصولات خط تولید ایوانکا ترامپ را عرضه می نمایند، خرید نکنند. در عین حال پا را فراتر گذاشت و خواستار آن هم شد، که فروشگاه ها عرضه هر گونه محصولات در پیوند با کل خانواده ترامپ را متوقف نمایند. چراکه نوار اظهارات سخیف دانلد ترامپ در مورد چگونگی رفتار با زنان منتشر شد.

پویش موسوم به تحریم/ بایکوت هم به ویژه حملات خود را بر فروشگاه های بی متمرکز کرد. از هنگام به راه افتادن چنین پویش هایی بسیاری از فروشگاه ها هر محصول تولید شرکت های خانواده نامبرده از جمله خط تولید مورد اشاره را متوقف نمودند.

یک نمونه دیگر

در دهم ژوئیه شرکت مسافربری گری هاند اعلام کرد، از اول اکتبر خدماتش  در استان های آلبرتا، سسکچوان و منی توبا را لغو، و در بریتیش کلمبیا محدود خواهد کرد. اقدامی که به نوبه خود سبب از دست رفتن 415 فرصت شغلی، و بی بهره ماندن تقریبا دو میلیون مشتری از این خدمات می شود. فراتر اینکه بسیاری از دانشجویان، سالمندان، ساکنان شهرهای کوچک و جوامع اقوام نخستین ساکن در این مناطق، بدون وسایل حمل و نقل عمومی می مانند.

دست اندرکاران گری هاند کاهش میزان مسافر، تمایل مردم به داشتن اتومبیل شخصی، کاهش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، و نادیده گرفتن درخواست کمک مالی شرکت از سوی دولت های مرکزی و استانی اعلام کردند.

بنابراین از رونق افتادن یا تعطیلی کسب و کارهای ذکر شده نه به اراده صاحبان شان، که به سبب عواملی خارج از کنترل آنهاست. اما این ها تنها موارد از این دست به شمار نمی روند. بیکاری شمار زیادی از دارندگان چاپخانه ها به سبب اینترنتی شدن کتب، مجلات، دفترچه های راهنمای تلفن و…، تعطیلی تعداد فراوانی از آژانس های فروش بلیط های اتوبوس، قطار، هواپیما و… به دلیل آن-لاین شدن فروش ها، و از رونق افتادن شمار زیادی از مراکز خرید پوشاک، کفش و… در اثر افزایش سفارش های اینترنتی، مشت نمونه خروار از پرشمار موارد دیگر از این دست هستند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *