صفحه اصلی / مقالات / پیامدهای منفی اقتصادی برخی تصمیمات ترامپ برای کانادا

پیامدهای منفی اقتصادی برخی تصمیمات ترامپ برای کانادا

زمانی که پای اقتصاد به میان می آید، اغلب گفته می شود اگر آمریکا عطسه کند، کانادا سرما می خورد. از هنگام پیروزی شگفت آور دانلد ترامپ در انتخابات آمریکا، اقتصاددان های کانادا در پی تحلیل تاثیرات بالقوه این پیروزی بر کشور خود بوده اند. زیرا او در خلال مبارزات انتخاباتی خویش چند قول داد. از جمله اینکه برای کالاهای وارداتی چینی و مکزیکی تعرفه های گمرکی هنگفت برقرار، و موافقتنامه هایی مانند پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) را پاره کند.

بدیهیست این امر برای کانادا که خود را ملت دادوستد می خواند و در کنار مکزیک از اعضای نفتا می باشد، اصلا خوب نیست. به ویژه اینکه مقصد بیش از 75 درصد صادرات ما آمریکا می باشد. در عین حال محصولات پیچیده مانند اتومبیل همزمان در دو کشور تولید می شود. و… بنابراین شگفت آور نیست، که نخست وزیر ترودو گفته: اگر آمریکایی ها بخواهند درباره نفتا گفت و گو کنند، من نیز از چنین مذاکره ای بسیار خرسند می شوم.

البته در آمریکای زیر ریاست دانلد ترامپ برای کانادا موقعیت های مناسبی هم وجود دارند. زیرا تاکنون بیشتر انتقاد رئیس جمهور منتخب متوجه مکزیک و چین بوده، که اتفاقا صادرکنندگان کانادایی با آنها برای یافتن مشتری رقابت دارند. بنابراین این امکان بالقوه وجود دارد، که کانادا بتواند در دوران ریاست جمهوری دانلد ترامپ سهم بیشتری در بازار آمریکا پیدا کند.

اما پیش بینی اینکه دانلد ترامپ به عنوان رئیس جمهور چه خواهد کرد؟، چه خط مشی ای را در پیش خواهد گرفت؟، … و احتمالا مهم تر از همه اینکه آیا دولت ترامپ کانادا را طرف، و یا رقیب تجاری تلقی خواهد کرد؟، اصلا ساده نیست. رویس مندس اقتصاددان بانک سی آی بی سی می گوید: ما در فضایی به شدت نامطمئن قرار داریم. زیرا ممکن است، او از برخی از اظهارات تند خود عقب نشینی کند. یا اینکه کنگره چنین کاری را برایش انجام دهد.

دانلد ترامپ و جاستین ترودو در حوزه اقتصاد با هم تفاوت های زیادی دارند. مثلا آقای ترودو می خواهد اقتصاد کانادا از طریق سرمایه گذاری در خدمات و تولیدات کشاورزی ارزشمند که بتوان آنها را از طریق پیمان های نوین با اتحادیه اروپا، آسیا- اقیانوسیه (پاسیفیک)، و حتی چین، در خارج از کشور فروخت، رشد کند. برعکس دانلد ترامپ قول داده در مرزهای آمریکا موانعی ایجاد نماید، تا از اینکه سایر کشورها فرصت های شغلی آمریکا را “بدزدند”، پیشگیری شود. و نفتا یکی از نخستین پیمان ها در فهرست اوست.  

 

kkd

آیا ترامپ می تواند به سادگی از نفتا خارج شود؟ رویس مندس خاطرنشان می کند: پیمان های تجاری بین المللی یکی از معدود حوزه هایی هستند، که متولیان قوه مجریه آمریکا می توانند بدون مشورت با کنگره در موردشان دست به اقدام عملی بزنند. بر اساس ماده 2205 نفتا نیز تنها کاری که آمریکا باید برای خروج از این پیمان انجام دهد، این است که شش ماه زودتر تصمیم خود را به کانادا و مکزیک اطلاع دهد. البته آنچه در ادامه رخ خواهد داد، به این اندازه روشن نیست. چراکه آمریکا از سال 1866 به این سو از هیچ پیمانی خارج نشده است. بنابراین خروج از نفتا چالش های قانونی به وجود خواهد آورد. مثلا بسیاری از جمهوریخواهان کنگره نیز، از سوی شرکت های چندملیتی در حوزه های انتخاباتی خود زیر فشار قرار خواهند گرفت. شرکت هایی که در خلال دو دهه در کارهای خود تغییراتی ایجاد کرده اند، تا بتوانند از قوانین نفتا بهره مند شوند. بنابراین گرچه اکثریت اعضای کنگره را جمهوریخواهان همحزبی دانلد ترامپ تشکیل می دهند و همچنین قانونا نمی توانند با تصمیم وی مبنی بر خروج از نفتا مخالفت کنند، اما بی تردید بر او فشار می آورند، که چنین تصمیمی نگیرد.

بااینهمه حتی اگر دانلد ترامپ از تصمیم خود مبنی بر خروج از نفتا کوتاه بیاید، هنوز می تواند اقدامات زیادی انجام بدهد، که کار را برای طرف های تجاری آمریکا بسیار مشکل کنند. چراکه این توانایی را دارد، که به طور یکجانبه تعرفه های گمرکی صادرات برخی از این طرف ها به آمریکا را افزایش دهد.

از دیگر سو مسایل دیگری هم هستند، که کانادا باید در حوزه دادوستد آنها را مدنظر قرار دهد. مثلا در صورتی که ترامپ براساس گفته های خود بر کالاهای صادراتی مکزیک و چین به آمریکا به ترتیب تعرفه های گمرکی 35 و 45 درصدی ببندد، و احتمالا از سازمان تجارت جهانی خارج شود، می توان انتظار داشت، که سایر کشورهای جهان هم به تأسی از آمریکا دست به اقدام مشابه بزنند. این در حالی است، که هرگونه اقدامی از این دست تاثیر بسیار زیادی بر کانادا خواهد داشت. چراکه اساس و پایه دو سوم اقتصاد کشور ما دادوستدهای بین المللی می باشد.

بنابراین برای کسانی که نگران ثبات اقتصادی کانادا هستند، دانلد ترامپ احساساتی و بی تجربه به سختی می تواند گزینه خوبی برای ریاست جمهوری همسایه جنوبی باشد. در نتیجه با توجه به جمیع جهات و به ویژه اینکه دانلد ترامپ می خواهد موافقتنامه هایی مانند نفتا را پاره کند، چگونه کشوری مثل کانادا که اقتصادش به دادوستد وابستگی دارد، می تواند با جهانی کنار بیاید، که طرفدار پشتیبانی از تولیدات داخلی است؟


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *