مقالاتمقالات سیاسی

پوتین برای آمریکا چه رویایی در سر می‌پروراند؟

از: ریچارد لاوری – نویسنده‌ کتاب Putin: His Downfall

دولت آمریکا، پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر، متوجه شد که شکستش در پیش‌بینی حمله به برج‌های دوقلو، نه تنها به خاطر نارسایی‌های اطلاعاتی و امنیتی، بلکه همچنین به خاطر ناتوانی در تخیل و تصور کردن امکان چنین حمله‌ای، اتفاق افتاده بود. به همین دلیل، دولت حتی به استخدام چند نفر از فیلمنامه‌نویسان هالیوود در کابینه نیز، فکر کرد. حالا پلیس فدرال آمریکا، درسی را که از این حمله گرفت، حالا در مورد دونالد ترامپ به کار گرفته و ترجیح می‌دهد که از همین حالا، او را مهره‌ سیاسی روس‌ها، به شمار آورد. اما بسیاری از مردم آمریکا نیز، با مشاهده‌ رفتار ترامپ به نتیجه‌ای مشابه رسیدند و پرسشی که برجای مانده، این است که آیا رفتارهای مشکوک رئیس‌جمهور آمریکا، عمدی است یا غیرعمدی و حقیقی؟

هر کس نظری در این مورد دارد و این، سناریوی من است:

در سال 2004، هنگامی که سه کشور از اعضای سابق اتحاد شوروی، به  ناتو پیوستند، ولادیمیر پوتین دریافت که در مورد رابطه با غرب، نه همکاری و نه همزیستی صلح‌آمیز، هیچ کدام عملی نیستند؛ چرا که این رابطه، بر بنیاد رقابت و دشمنی بنا شده است. اهالی سیاست می‌دانند که آمریکا به گورباچف قول داده بود، که اگر او اجازه دهد دو نیمه‌ آلمان با هم متحد شوند، ناتو حتی یک اینچ هم به سوی شرق، پیشروی نخواهد کرد. با این حال، روسیه می‌دید که حالا، از حوزه‌ بالتیک تا دریای سیاه، با حلقه‌ای از متحدان ناتو محاصره شده است. آقای پوتین، با در نظر گرفتن این شرایط و پس از مشاهده ضعف ارتش روسیه در جنگ کوتاه مدت گرجستان در سال 2008، یک استراتژی را به اجرا گذاشت که دو هدف داشت: قدرتمند کردن روسیه از نظر نظامی و در همان حال، ضعیف کردن دشمن از نظر روانی.

روس‌ها از سال 2008 رئیس‌جمهور فعلی آمریکا را زیر نظر گرفتند. در آن سال، یک میلیاردر روس که از افراد پرنفوذ سیاسی این کشور است، عمارت Palm Beach را به دو برابر قیمت 40 میلیون دلاری‌اش از ترامپ خرید و اجازه داد او، طعم دست و دلبازی روس‌ها را بچشد. بر اساس گزارشات، از سال 2003 تا 2013، خریدارانی که با دولت روسیه پیوند نزدیکی دارند، 86 مورد از املاک ترامپ را به صورت کاملا نقدی خریداری کرده، و حدود 109 میلیون دلار پول نصیب او کرده‌اند. ارزش سیاسی این خریدها البته، حالا، و پس از گذشت چند سال مشخص می‌شود: حالا ترامپ از طریق پولی و مالی به روس‌ها پیوند خورده و همین موضوع – نه ارتباطات مستقیمش با روس‌ها– است، که او را به زیر خواهد کشاند.

نقشه‌ دو منظوره‌ آقای پوتین، از نظر نظامی هم دارد برایش کار می‌کند: روس‌ها اخیرا و با ساخت موشک‌های هایپرسونیک (پنج برابر سریع تر از صوت)، جهشی را در فناوری نظامی خود پدید آورده‌اند؛ موشک‌هایی که به هیچ عنوان نمی‌توان جلوی حرکت شان را گرفت. اما دشمنان غربی پوتین نیز، ضعیف شده‌اند: دولت جدایی‌‌افکن ترامپ و درگیری لیبرال‌ها با او، شکاف سیاسی را در این کشور عمیق‌تر کرده و ترامپ همچنین گفته از ناتو خارج خواهد شد. اروپا نیز با مواردی چون خروج بریتانیا از اتحادیه و همچنین راست‌گرایی برخی کشورها همچون مجارستان، دچار شکافی مشابه شده است.

پرسشی که مدتیست در آمریکا مطرح است، این است که آیا روسیه، در برنده‌ شدن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، نقش داشت یا نه؟ اما تنها مطرح شدن این پرسش، نشانه‌ پیروزی پوتین است؛ چرا که هیچ کس نمی‌تواند به آن پاسخ دقیقی بدهد و این باعث ایجاد یک جور ابهام سیاسی می‌گردد، که تا اعماق سیاست آمریکا نفوذ کرده و آن را تضعیف نموده است.

پوتین، دست کم از منظر رسمی و عرفی، در آخرین دوره‌ ریاست جمهوری خود به سر می برد؛ البته این در صورتی است که او تصمیم نگیرد خود را به عنوان رهبر مادام‌العمر روسیه، برگزیند. به همین خاطر، به زانو درآوردن رقیبش ایالات متحده، می‌تواند به او امکان بدهد که، پستش را مقتدرانه ترک کند و بتواند بخشی از قدرت سیاسی‌اش را حفظ نماید. بدون شک، آسان ترین روش برای روسیه، این است که برای آمریکا، در قلمرو این کشور، قدرت‌نمایی کند. اکنون پوتین دارد این قدرت‌نمایی را با اقداماتی نظیر مانور هواپیماهای بمب‌افکن اتمی‌اش بر فراز ونزوئلا در دسامبر 2018 و همچنین تلاش‌های اخیرش، برای محکم کردن پیوندهایش با نیکاراگوئه و کوبا، انجام می‌دهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0