اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان, یکشنبه ۱۴ آپریل ۲۰۱۹

سخنرانی ترودو در بزرگترین معبد سیک‌ها در کاناد

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا، در معبد خیابان Ross در ونکوور، که بزرگترین معبد سیک‌های در کاناداست، سخنگرانی کرد و سپس در گردهمایی سیک‌های این معبد برای روز عید مذهبی Vaisakhi نیز، شرکت نمود. نخست وزیر، در این گردهمایی بزرگ، جامعه‌ی سیک‌ها را برای اهمیتی که به برابری و عدالت اجتماعی می‌دهند ستود و خاطرنشان کرد که تاریخ حضور این مردم در کانادا، به آغاز قرن بیستم باز می‌گردد.
این سخنرانی، پس از آن انجام می‌گیرد که دولت فدرال، توافق کرد اشاره به سیک‌ها را، از گزارش سالانه‌ی تهدیدات تروریستی در کانادا برای سال 2018، حذف کند. روز جمعه، بخشی از این گزارش که به مذهب سیکیزم پرداخته بود حذف گردید، و جمله‌ی مربوطه، به مذهبیون افراطی که در پی تاسیس یک دولت مستقل در داخل هند هستند، تغییر کرد.
انتشار این گزارش در ماه دسامبر، سبب خشم جامعه‌ی سیک‌های کانادا شد، چرا که برای نخستین بار، سیک‌های افراطی را، به عنوان یکی از پنج تهدید اصلی تروریستی در کانادا عنوان کرده بود.

کاهش میلیاردی بودجه‌ی درمانی، در بودجه 2019 استان

در حالی که بخش بهداشت و درمان انتاریو، تنها برای حفظ خدماتی که در حال حاضر ارائه می‌دهد، در طول سه سال آینده به هفت میلیارد دلار افزایش بودجه نیاز دارد، دولت استانی در لایحه جدید، برای یک کاهش میلیاردی در این بودجه برنامه‌ریزی کرده است. ناظرین مالی استان می‌گویند که دولت محلی، باید در سال‌ مالی 2021-2022 ، دستکم میزان 70 میلیارد و 300 میلیون دلار به بخش درمان تزریق کند تا این بخش بتواند با نرخ تورم همگام باشد. اما در بودجه جدید دولت محافظه‌کار، برای افزایش هزینه‌ها تنها تا سقف 65 میلیارد و 300 میلیون برنامه‌ریزی شده و این یک کسری پنج میلیاردی برای این بخش، ایجاد کرده است.
بخش بهداشت و درمان، هزینه‌برترین بخش در استان انتاریو است و حدود 40 درصد از کل بودجه‌ی استانی را، در بر می‌گیرد. دولت داگ فورد، همچنین قصد دارد با ادغام سازمان‌های درمانی محلی در یک سازمان مرکزی، در بودجه این بخش صرفه‌جویی کند.

خودکشی دختر خانواده‌ی سوری در کلگری

یک خانواده‌ی سوری که به امید زندگی بهتر به کانادا و شهر کلگری مهاجرت کرده بودند، در غم از دست رفتن دختر، 9 ساله‌ی خود – که دست به خودکشی زده – فرو رفته‌اند. روز ششم مارچ، عارف الشطوی پدر خانواده، از سر کار به خانه بازگشت و پیکر بیجان دخترش امل را، در اتاق خواب او پیدا کرد. این خانواده که حالا شش نفره هستند، همچنان در یهت از دست رفتن این فرزند، به سر می‌برند.
خانواده‌ی الشطوی، سه سال پیش از طریق برنامه‌ی حمایتی دولت برای پناهندگان، از جنگ سوریه فرار کردند و به کانادا آمدند. آنها می‌گویند دخترشان امل، مدتی بود که با چهره‌ای پریشان از مدرسه به خانه بازمی‌گشت و می‌گفت که در مدرسه او را آزار می‌دهند.
پدرش می‌گوید به او می‌گفتند که زیبا نیست و چهره‌ی زشتی دارد. خانم نصرا عبدالرحمان مادر او نیز می‌گوید که حتی تعویض مدرسه‌‌ی دخترک، در حل این مشکل موثر نبوده است. پلیس فعلا تحقیقاتی در مورد آزار این دختر در مدرسه، آغاز نکرده است.

 

 

افزایش کلاهبرداری‌های تلفنی علیه مهاجرین تازه وارد

در بیانیه‌ای جدید از سوی سازمان مهاجرت و پناهندگی کانادا (IRB) در مورد افزایش کلاهبرداری‌های تلفنی، که پناهندگان و مهاجران تازه وارد به کشور را هدف قرار می‌دهند، هشدار داده شده است. در این بیانیه گفته شده که این کلاهبردارها، با بکارگیری نام ماموران دولت، خود را موجه جلوه می‌دهند.
در بیانیه‌ی جدید IRB آمده است: قربانیان، تماس‌هایی از سوی اشخاصی دریافت می‌کنند، که خود را نماینده‌ی IRB معرفی کرده و به این مهاجران می‌گویند که هدف تحقیقات قضایی قرار دارند و باید پولی پرداخت کنند. در برخی موارد، حتی شماره‌ تلفن‌های دریافتی، با شماره‌ی IRB و یا اداره‌ی پلیس فدرال (RCMP) یکی بوده است.
این سازمان، در یکی از بیانیه‌های پیشین خود گفته بود برخی از افرادی که این تماس‌های را دریافت کرده‌‌اند، در واقع نیز در دادگاه پناهندگی حاضر شده بوده‌اند، و مشخص نیست این اطلاعات از کجا به بیرون درز کرده است.
تنها در 2018، 22 هزار مورد از این نوع تماس‌ها و تماس‌هایی که ادعا می کردند از CRA هستند، گزارش شده است.

فراخوان گهواره‌ها در امریکا، پس از مرگ 30 نوزاد

پس از گزارش مرگ بیش از 30 نوزاد در یک دوره‌ی 10 ساله، شرکت Fisher-Price برای حدود پنج میلیون اسلیپر (گهواره‌های مخصوص خواب نوزاد) در امریکا فراخوان صادر کرده است. سازمان امنیت محصولات مصرفی امریکا (CPSC) گفته هر کس از محصولات اسلیپر Rock ‘n Play این شرکت خریداری کرده، باید استفاده از آنها را بلافاصله متوقف کرده و برای دریافت پول پرداختی‌اش و یا کوپن‌ خرید رایگان، با این شرکت تماس بگیرد.
در بیانیه‌ی فراخوانی که شرکت Fisher-Price و CPSC صادر کرده‌اند، گفته شده که موارد مرگ نوزادان، هنگامی روی می‌داده که بندهای این اسلیپرها، آنها را در جای خودشان محکم نکرده بوده، و این نوزادان غلت زده و به پهلو یا به شکل دمر، به خواب می‌رفته‌اند. در این بیانیه اما، اشاره نشده که این مرگ‌ها، دقیقا چطور روی داده است. اما مجله‌ی Consumer Reports در مقاله‌ی که این هفته منتشر شد، می‌گوید که برخی از این نوزادان، دچار خفگی شده بودند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *