اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان چهارشنبه ۱۷ آپریل ۲۰۱۹

دستور دادگاه فدرال برای رسیدگی به تعطیلات ترودو در جزیره آقا خان

به نقل از Toronto Sun: دادگاه فدرال کانادا به کمیسیونر لابیگری دستور داد تا در مورد اینکه آیا آقا خان (رهبر فرقه اسماعیلیه) با پذیرایی از ترودو و خانواده اش در جزیره متعلق به خود در باهاماس قانون را نقض کرده یا خیر، تحقیق کند. سپتامبر 2017، کمیسیونر وقت یعنی خانم کارن شپرد، اینکه آقا خان، بشردوست میلیاردر و رهبر معنوی پیروان فرقه اسماعیلیه با اجازه دادن به ترودو و خانواده اش برای اقامت در جزیره خصوصی اش قانون شکنی کرده را بی اساس دانست. خانم شپرد همچنین اعلام کرد که مدرکی وجود ندارد که نشان بدهد آقا خان به عنوان دبیر بنیادی که بابت لابیگری با دولت فدرال به ثبت رسیده است، پولی دریافت نکرده و بنابراین قانون شامل تعاملات او با ترودو نمی شود. اما گروه اتاوایی Democracy Watch تصمیم خانم شپرد را در دادگاه عالی به چالش کشیده اند.

دادگاه در اقدامی بی سابقه با غیرمنطقی و غیرشفاف دانستن حکم خانم شپرد، دستور رسیدگی مجدد به تعطیلات ترودو در جزیره خصوصی را صادر کرده است. دولت ترودو هنوز در مورد احتمال درخواست تجدیدنظر به حکم دادگاه اظهارنظرنکرده است، اما بنیاد آقا خان با صدور بیانیه بر پیروی خود از قوانین لابیگری تاکید کرد.

 

 

 

 

پیروزی قاطع محافظه کاران به رهبری جیسون کنی در انتخابات آلبرتا

در پایان انتخابات 16 آوریل در آلبرتا، حزب محافظه کار متحد (United Conservative Party) آلبرتا با کسب 63 کرسی نمایندگی دولت اکثریت تشکیل می دهد. رای دهندگان آلبرتایی با رای خود نه تنها به عمر 4 ساله دولت نیودموکرات پایان دادند، بلکه فلسفه اقتصادی- سیاسی محافظه کاری مالی که شامل کاستن از هزینه دولت، تجارت آزاد، مقررات زدایی اقتصادی، مالیات های کمتر و خصوصی سازی می باشد و همچنین سیاست حذف مالیات کربن را تایید نمودند. پیروزی حزب محافظه کار متحد در این انتخابات با توجه به اینکه تنها 2 سال از تشکیل آن می گذرد، قابل توجه است. جیسون کنی، رهبر حزب علیرغم سال ها تجربه کار در جمع محافظه کاران فدرال و عضویت در کابینه استیون هارپر، تنها 4 ماه قبل به عنوان نماینده مجلس آلبرتا برگزیده شد. کنی 50 ساله قول داد که با احیاء اقتصاد آلبرتا و اشتغالزایی آن را به یکی از موفق ترین و آزادترین اقتصادهای جهان تبدیل کند.

زد و بند خانوادگی؛ سود میلیون دلاری برای نماینده لیبرال کالینگوود در دوران شهردار بودن خواهرش

نماینده لیبرال سابق مجلس انتاریو از حوزه انتخابی کالینگوود، یعنی پاول بانویک، در دوران شهردار بودن خواهرش ساندرا کوپر، بیش از 1 میلیون دلار بابت ارائه خدمات باصطلاح مشاوره ای دریافت کرده و برنده چندین قرارداد با شهرداری شد. جلسه عمومی رسیدگی به اتهامات مطرح شده بر علیه بانویک از دوشنبه آغاز شده است. این در حالیست که پلیس انتاریو نیز تحقیقات خود را در این مورد آغاز کرده است. بانویک در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد که او و شرکت اش، یعنی Compenso Communications خدمات مشاوره ای مختلفی را ارائه کرده و در ازای آن پول گرفته است. او همچنین با قاطعیت کلیه اتهامات وارد به خود را رد کرد.

تایید یک مورد ابتلای دیگر به سرخک در ونکوور

از ابتدای سال جاری به اینسو، 27 نفر در بریتیش کلمبیا به سرخک مبتلا شده اند. آخرین مورد به فردی مربوط می شود که 13 آوریل در فاصله ساعت 10 و 25 دقیقه صبح تا 4 و 30 دقیقه بعد از ظهر با پرواز توکیو به ونکوور به فرودگاه بین المللی ونکوور وارد شد. نامبرده همچنین 14 آوریل به هتل Ramada by Wyndham واقع در شماره 631 Lougheed Highway, Coquitlam، رستوران Sun Star  در همان هتل و سپس مرکز خرید Lougheed مراجعه کرد. مقامات بهداشتی به افرادی که در روزهای مورد اشاره به مکان های ذکر شده مراجعه کرده اند توصیه کرد تا سوابق واکسیناسیون خود را بررسی نموده و متوجه بروز علائم ابتلا باشند. در صورت مشاهده علائم ابتلا با پزشک خود تماس گرفته و قبل از مراجعه به کلینیک او را از مساله مطلع نمایید، تا اقدامات لازم برای پیشگیری از سرایت بیماری به سایر مراجعه کنندگان به مطب انجام شوند.

369 آموزگار در GTA از کار بی کار می شوند

اداره آموزش و پرورش ناحیه Peel، به بیش از360 آموزگار تحت استخدام خود (176 آموزگار مقطع ابتدایی و 193 آموزگار مقطع دبیرستان) اطلاع داده که از سپتامبر 2019 شغل ثابت نخواهند داشت. مدیر روابط عمومی اداره در گفتگو با خبرنگاران خبر را اعلام و دلیل آن را افزایش تعداد دانش آموزان در هر کلاس و کاهش بودجه مدارس دولتی انتاریو ذکر کرد. مایک بتیول، دبیر فدراسیون آموزگاران دبیرستان نیز مستقیما دولت داگ فورد را مقصر اعلام کرد. در پی تغییرات اعلام شده از سوی دولت انتاریو، نگرانی بابت بی کار شدن صدها آموزگار قوت گرفته است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *