اخباراخبار جهان
موضوعات داغ

پنج خبر مهم روز با ایران جوان – پنج شنبه ۲۱ مارچ ۲۰۱۹

فعالیت سارقان آمریکای جنوبی اهل شیلی در کانادا معضلی جدی است

یکی از ماموران پلیس فدرال آمریکا (FBI) که بر روی فعالیت باندهای خلاف آمریکای جنوبی در کانادا تحقیق می کند، می گوید که معضل سارقان شیلیایی در کانادا طی چند سال آینده جدی تر خواهد شد. ایوان رومو، عضو گروهی است که با crime tourism مقابله می کند. یعنی سارقینی که با ویزای توریستی به کشور سفر کرده و به جای بازدید از مکان های توریستی، از منازل مردم سرقت می کنند. رومو می گوید: آنها می دانند که قوانین کانادا سختگیرانه نیستند به همین دلیل این کشور را انتخاب کرده اند.
طی چند سال اخیر، تعدادی از اعضای دو باند سارقان شیلیایی در GTA شناسایی و بازداشت شده اند. اما پلیس می داند که با بازداشت این سارقان، شبکه بطور کامل متلاشی نشده است. پلیس ناحیه هالتون، سال گذشته 15 شهروند شیلیایی را بازداشت کرد. این افراد به سرقت از 400 خانه متهم شدند. پلیس مقدار قابل توجهی جواهرات دزدی، ساعت، کیف و پوشاک مارکدار به ارزش 2.7 میلیون دلار را کشف و توقیف کرد.

کمک مالی 595 میلیون دلاری دولت ترودو به رسانه ها، ولی به یک شرط

بیل مورنو، وزیر دارایی دولت ترودو لایحه بودجه را تقدیم مجلس کرد. در آن 595 میلیون دلار کمک مالی برای رسانه ها در نظر گرفته شده است. منتقدین دولت می گویند که این پول در اختیار رسانه ها و روزنامه نگاران مورد اعتماد دولت لیبرال قرار خواهد گرفت.
اینکه این ادعا صحت دارد یا خیر مشخص نیست. ولی نکته مهم برای کانادایی ها اینکه آیا با دخالت دولت چه محافظه کار یا لیبرال در رسانه ها، روزنامه نگاری مستقل تر می شود یا وابسته تر؟ آیا پول دولت سبب موضع گیری جانبدارانه رسانه ها از آن نمی شود؟
ترودو همچنین می خواهد سازمانی به نام Qualified Canadian Journalism n را خلق کند. جالب اینکه اعضای هیئت گزینش رسانه های به اصطلاح واجد شرایط توسط دولت ترودو انتخاب خواهند شد.

راننده اتوبوس مدرسه در ایتالیا آن را با ده ها سرنشین به آتش کشید

در اقدامی وحشتناک، راننده یک اتوبوس مدرسه در ایتالیا آن را به همراه 51 دانش آموز و آموزگار ربوده و به آتش کشید. خوشبختانه کودکان موفق به خروج از اتوبوس شده و آسیب جدی ندیدند و راننده نیز دستگیر شد. به گفته یکی از مسافران اتوبوس راننده از سیاست سختگیرانه دولت ایتالیا در مورد پناهجویان و مهاجران خشمگین بوده و به ممانعت دولت از پهلو گرفتن کشتی های حامل پناهجویان در بنادر مدیترانه معترض بوده است. راننده شهروند ایتالیا و سنگالی تبار بوده است. او اتوبوس و سرنشینانش را در حالی که راهی ورزشگاه بودند، از مسیر عادی منحرف کرد و ربود. یکی از کودکان با تلفن همراه با خانواده اش تماس گرفت و آنها هم موضوع را به پلیس گزارش کردند.

فنلاند شادترین کشور جهان علیرغم بالا بودن نرخ خودکشی و زمستان 200 روزه

برای دومین سال پیاپی، فنلاند از سوی سازمان ملل به عنوان شادترین کشور جهان معرفی شد. پس از این کشور دانمارک، نروژ و ایسلند به ترتیب مکان های دوم تا چهارم را اشغال کردند. جایگاه کانادا: نهم!
فنلاندی ها علیرغم زمستان های طولانی که 200 روز از سال طول طول می کشد، سرمای منفی 50 درجه سانتیگراد و بالا بودن نرخ خودکشی (16.4 نفر در ازای هر 100 هزار نفر) و پایین بودن زاد و ولد شاد هستند. فرهنگ فنلاندی و علاقه آنها به حضور در طبیعت در شاد بودن مردم آن نقش دارد. سیستم آموزشی آن نیز با آمریکای شمالی متفاوت است. کودکان فنلاندی در 7 سالگی وارد کلاس اول ابتدایی می شوند و تا 16 سالگی در این مقطع می مانند. آنها از 16 تا 19 سالگی در دبیرستان تحصل می کنند. تا قبل از اواسط سنین نوجوانی، امتحان رسمی از دانش آموزان گرفته نمی شود. به دانش آموزان جوان تر، کمترین تکلیف خانگی داده می شود. 88 درصد فنلاندی ها دارای تحصیلات دانشگاهی می باشند.

جریمه 1.7 میلیارد دلاری گوگل از سوی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا، Google را به جرم اخلال در رقابت آزاد و بلوک کردن آگهی های تبلیغاتی رقبایش در موتور جستجوی آنلاین 1.7 میلیارد دلار جریمه کرد. این شرکت در سال 2018 نیز 5 میلیارد دلار و یک سال قبل از آن 2.8 میلیارد دلار جریمه شده بود.
پس از اعلام تصمیم اتحادیه اروپا، کنت واکر، Google اعلام کرد که اقدامات و تغییراتی را برای رفع نگرانی اتحادیه در نظر گرفته است و طی چند ماه آینده، به رقبای اروپایی فضای بیشتر برای تبلیغ را خواهد داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0