Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / پناهجویان آسیب پذیرترین ستمدیدگان بی پناه

پناهجویان آسیب پذیرترین ستمدیدگان بی پناه

<

سخت تر شدن مستمر روند پناهجویی

1- تکمیل ظرفیت تورنتو

روز بیست و پنجم ژوئن جان توری شهردار تورنتو در نامه ای از تکمیل ظرفیت شهر ما برای پذیرش پناهجویان بیشتر خبر داد. و….

2- آمریکا خواستار اخراج پناهجویان، و گسترش بازداشتگاه های آنان

در همان روز دانلد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بار دیگر در صفحه توییتر خود خواست که مهاجرانی که غیرقانونی از مرز مکزیک وارد خاک کشورش می شوند، فورا اخراج گردند. او از این افراد به عنوان مهاجم یاد کرد.

در بیست و دوم ژوئن هم دولت آمریکا خواستار گسترش استفاده از بازداشتگاه های خانوادگی برای والدین و فرزندان مهاجرانی گردید، که در مرز آمریکا و مکزیک متوقف شده اند. چراکه پس از موج بلند غوغایی که به سبب انتشار عکس ها و اخبار جداسازی فرزندان مهاجر از والدین شان در دنیا به راه افتاد، آقای ترامپ در بیستم ژوئن در این تصمیم خود تجدیدنظر کرد.

3- خاتمه بی نتیجه نشست اضطراری رهبران شانزده کشور اروپایی

در همان بیست و پنجم ژوئن نشست اضطراری رهبران شانزده کشور اروپایی در بروکسل درباره بحران پناهجویان با این توافق خاتمه یافت، که نمی توانند در مورد یک راه حل جامع برای این مشکل به توافق برسند…

4- خط و نشان کشیدن های وزیر کشور ایتالیا، تحرکات پیش از نشست

در بیست و یکم ژوئن یعنی حتی سه روز پیش از این نشست ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا و رهبر حزب راست افراطی لیگ از ارائه پیشنهادی درباره دفاع از مرزها، امنیت و حقوق پناهجویان واقعی، و یا اینکه باید شهامت نه گفتن به اجلاس را داشت، حرف زد….

همزمان ویکتور اوربان نخست وزیر محافظه‌ کار مجارستان به منظور گفت وگو درباره اتخاذ خط مشی ‌های جدید و سختگیرانه از همتای اتریشی خود سباستین کورتس دعوت کرد، به بوداپست برود. بلندپایگان این دو کشور خواهان تقویت مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا در برابر ورود پناهجویان می باشند.

5- اختلاف شدید صدراعظم آلمان با وزیر کابینه خود

این اختلاف دیدگاه به سران قاره اروپا محدود نمی شود. کمااینکه هورست زهوفر وزیر کشور و رئیس حزب سوسیال مسیحی (یکی از سه حزب دولت ائتلافی) آلمان در بیست و یکم ژوئن در گفت و گو با روزنامه پاساور نویه پرسه برکناری احتمالی خود را ناشی از اختلاف نظر با دفتر صدراعظم در مورد سیاست پناهجویی دانست. زیرا وی تمایل دارد مهاجرانی را که در سایر کشورهای حوزه یورو ثبت نام کرده‌اند، در مرز آلمان متوقف نماید…. اما آنگلا مرکل همچنان مصر است، که هر راهکاری باید در سطح اتحادیه اروپا باشد. …

6- وعده اردوغان و رقیبش مبنی بر بازگرداندن پناهندگان سوری به کشورشان

روز بیست و دوم ژوئن رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و محرم اینجه نامزد انتخاباتی رقیبش از حزب جمهوری خواه خلق (آقای اردوغان در انتخابات در مقامش ابقا شد) وعده دادند، میلیون ‌ها پناهنده سوری را به کشورشان باز خواهند گرداند. این دو با توجه به تمایل مردم ترکیه  در مورد اخراج سوری ها، می خواستند به این وسیله رأی دهندگان بیشتری را جلب نمایند.

و… این فهرست همچنان ادامه دارد…

اعداد و ارقام ترسناک

براساس گزارش سالانه اداره پناهجویان سازمان ملل متحد سال گذشته تقریبا 69 درصد مردم دنیا ناچار شده اند، خانه و کاشانه خود را رها کنند. این روند در پنج سال پیاپی ادامه داشته است. همچنین در سال 2017 بیش از 16 میلیون نفر پناهجو شدند. به عبارت دیگر در هر 2 ثانیه، یک نفر به جایی پناهنده شد.

بنا به اعلام دولت آمریکا از پنجم ماه مه -زمان اجرای رویکرد هیچ گونه مدارای وزارت امنیت داخلی با پناهجویان- تا نهم ژوئن، این دولت 2 هزار و 342 کودک را از والدین/ سرپرستان شان جدا کرده است.

در هر یک از سه سال گذشته 9 هزار مهاجر که به صورت خانوادگی به سوی آمریکا روان بوده اند، بازداشت شده اند. در همان برهه 15 هزار کودک نیز که به تنهایی می خواستند به آمریکا بروند، در مرزها متوقف گشته اند.

بیش از سه میلیون و 500 هزار پناهنده سوری که از درگیری های شدید کشورشان گریخته اند، در ترکیه زندگی می کنند.  

شمار دردناک و تکان دهنده جان سپردگان

در پی واژگونی یک اتومبیل شاسی‌ بلند حامل 14 نفر در روز هفدهم ژوئن در جنوب تگزاس، دست ‌کم 5 نفر کشته شدند. چراکه مرزبانان آمریکا داشتند این اتومبیل را تعقیب می کردند، که کنترلش از دست راننده خارج شد. سپس اعلام گردید که احتمالا بیشتر دستگیرشدگان این رخداد، اجازه حضور در خاک آمریکا را نداشته اند.

بنا بر گزارش بیستم ژوئن (روز جهانی پناهجویان) یک سازمان مستقل اروپایی، از سال 1993 به این سو 34 هزار و 361 تن تنها برای رسیدن به اروپا جان خود را از دست داده اند. حال می توان حدس زد که اگر شمار مشابه در پیوند با سایر کشورها را به این میزان بیفزاییم، فاجعه تا چه اندازه عمیق تر می شود. شوربختانه در این میان نیز، کودکان بیشترین آسیب را می بینند.

پناهجویان آسیب پذیرترین ستمدیدگان بی پناه

وزیرکشور آلمان در ماه مارس و در آستانه تشکیل دولت ائتلافی نیز با این استدلال که آلمان کشوری باز و لیبرال است و به همین سبب باید دولتی مقتدر داشته باشد تا از شهروندانش دفاع کند، از اخراج سریع‌ تر پناهجویان تقاضا رد شده، به عنوان یکی از محورهای سیاست وزارتخانه متبوعش خبر داد.

گزارش بیستم ژوئن سازمان همکاری و توسعه اقتصادی درباره وضعیت پناهجویان نشان می دهد آلمان که در سال 2013 درمقایسه با سایر کشورهای جهان بیشترین تعداد پناهجویان را پذیرفته بود، سال گذشته با کاهشی 73 درصدی، تنها 198 هزار پناهجو قبول کرد. مقایسه این دو پاراگراف کوتاه و برخی از آنچه پیشتر به آنها اشاره شد، آشکارا نشان می دهد که شوربختانه پناهجویان آسیب پذیرترین ستمدیدگان بی پناه در جهان هستند. دردناک تر اینکه هیچ کس حاضر نیست بدون دلایل بسیار محکم زادگاه خود را ترک کند، انواع مخاطرات را به جان بخرد،… تا اینکه شاید بتواند به عنوان پناهجو وارد کشوری دیگر شود، و احتمالا در آنجا نیز با انواع تحقیرها، سختی ها و… بجنگد. انسانیت حکم می کند با این افراد که از بد حادثه به ناچار اینچنین دل به دریا می زنند، مهربان تر باشیم.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *