املاک و مسکنمقالات

پشیمانی از نخریدن مسکن در بهار امسال به موازات تقویت بازار

پتریک روکا مشاور دفتر ملک و املاک بوسلی با توجه به تجربیات عملی اش می گوید، که بی تردید فعالیت ها در بازار مسکن تورنتو افزایش یافته است. همچنین بازار پاییز از تابستان پررونق تر خواهد بود. اما امسال خریداران در بهار که معمولا در همه سال ها پرکارترین برهه این بازار می باشد، تعلل کردند. به همین سبب اینک پشیمانند، که چرا چهار/ پنج ماه پیش دست به خرید نزدند. وی می افزاید: البته ما می دانیم زمانی که وضعیت بازار مسکن تغییر می کند، اندکی طول می کشد تا خریداران به شکلی مناسب متوجه این تغییر شوند.

این اظهارات دور از واقعیت نیستند. کمااینکه داگلاس پورتر اقتصاددان ارشد بانک مونترال خاطرنشان می کند در تورنتو که بازار به مدت چندین ماه آرام تر شده بود، در فصل بهار رو به داغی رفت. همچنین ثبات بازار این کلانشهر در حالی پیش می رود، که برخی از بازارهای  مناطق مرکزی کشور مانند شهرهای واقع در جنوب شرقی استان انتاریو از جمله ویندزور، لندن و کیچنر-واترلو، تقویت شده اند.

در عین حال بر مبنای آخرین اطلاعات ارائه شده از سوی اتحادیه مشاوران ملک و املاک کانادا، فروش مسکن در سطح ملی در ماه آگست نسبت به ژوئیه 0.09 درصد افزایش داشت. به این ترتیب بازار مسکن شاهد افزایش فروش در چهار ماه پی در پی شد. با این همه براساس این اطلاعات هنوز هم این بازار نسبت به زمان اوج خود کم رونق تر است.

از دیگر سو بر اساس شاخصه قیمت های نهاد موسوم به خدمات فهرست کردن چندگانه مسکن های ارائه شده به بازار که در سراسر کشور بهای مسکن را ارزیابی می کند، قیمت ملک و املاک هم در ماه آگست در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، در مجموع افزایش 2.5 درصدی داشت. این میزان در کلانشهر تورنتو 1.4 درصد بود. حال آن که در برخی از شهرهای اطراف آن از جمله همیلتون-برلینگتون سر به 7.2 درصد زد. در منطقه نیاگارا هم به 6.6 درصد رسید. برعکس در نقاطی مانند بری کاهش 2.7 درصدی داشت.

اتحادیه مورد اشاره با نگاه به جمیع جهات و آینده نگری هشدار می دهد، که در عین حال میزان بالاتر بهره وام های مسکن و مقررات سخت تر اخذ اینگونه وام ها، همچنان پیش روی خریداران بالقوه هستند. فراتر اینکه افزایش بیشتر اینگونه بهره ها در کنار آزمایش مربوط به قدرت خرید در مورد همه وام های جدید، مقولاتی نیستند که با تغییر در بازار مسکن عوض شوند. در نتیجه پیش بینی می کند، که این عوامل در بقیه امسال و سال آتی بر معاملات تاثیر خواهند داشت.

این پیش بینی با واقعیت های موجود همخوان است. کمااینکه دست اندرکاران این اتحادیه هشدار می دهند، که انتظار می رود میزان بهره در ماه های باقی مانده امسال و سال آتی بیشتر بالا برود. مساله ای که به نوبه خود سبب افزایش موانع پیش روی خریداران بالقوه می شود. زیرا ناچارند مانند همیشه بر اساس مقرراتی که اینک سفت و سخت تر هم شده اند، نشان بدهند شایستگی دریافت وام مسکن لازم را دارند.

ارا جنلیک مشاور دفتر ملک و املاک هاروی کالس که همین اواخر و پیش از داغی دوباره بازار در یکی از مناطق خوب تورنتو خانه ای سه طبقه فروخته ولی اینک در پی خرید خانه است، می گوید عرضه همچنان کم می باشد. به همین سبب خانه های بازسازی شده خیلی زود به فروش می رسند. کمااینکه می افزاید: صاحب یک خانه در فارست هیل برای فروش ملکش بهای یک میلیون و 295 هزار دلار در نظر گرفت، که به نظر من مبلغ زیادی بود. اما آن خانه خیلی سریع و حتی به قیمت 3 میلیون و 500 هزار دلار به فروش رفت.

البته اینگونه نیست، که چنین وضعیتی در همه جای کلانشهر تورنتو وجود داشته باشد. کمااینکه بر اساس ارزیابی وی خانه های عرضه شده به بازار واقع در محله آرمور هایتس در نزدیکی تقاطع خیابان های بترست و ویلسون که در اوج رونق بازار برایشان قیمتی بیش از دو میلیون دلار تعیین شده بود، به بهای از یک میلیون و 600 تا یک میلیون و 850 هزار دلار به فروش می رسند. در عین حال به گفته او بسیاری از شرکت های ساخت و ساز در محله بدفورد پارک در نزدیکی تقاطع خیابان های یانگ و لارنس خانه های کوچک را خراب می کنند، و به جای آنها خانه های بزرگ جدید می سازند. به همین سبب اینک میزان عرضه اینگونه خانه های نوین، خوب و مناسب است. خانه هایی که به بهای دو میلیون و 500 هزار دلار به فروش می رسند.

از دیگر سو پتریک روکا می گوید وقتی صاحبان ملک و املاک واقعگرایانه عمل می کنند، فروش مسکن به خوبی صورت می گیرد. اما زمانی که عملکردشان اینگونه نیست، زود برای املاک شان مشتری پیدا نمی شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0