املاک و مسکنمقالات

پدیدار شدن پیامدهای ناخوشایند مشکل حباب بازار مسکن ونکوور

ننسی مک دانلد – گلوب ومیل

تأمل خریداران بالقوه

مشاوران املاک، بخش غربی ونکوور را که در کنار اقیانوس قرار دارد، بهترین منطقه این کلانشهر می دانند. اما خانه ای که در سال 2017 در این منطقه به بهای 16 میلیون دلار به بازار عرضه شده بود، اخیرا به 7 میلیون دلار فروش رفت. فرد دیگری هم که پارسال پیشنهاد 4 میلیون و 500 هزار دلاری را رد کرد، امسال ملک خود را به 2  میلیون و 390 هزار دلار فروخت. بااینهمه زمانی که خریداری بالقوه برای دیدن املاک عرضه شده به بازار مراجعه می کند، با صحنه ای بی سابقه روبرو می شود. زیرا می بینند، تنها خودش و مشاور مربوطه در محل حضور دارند. این مشاوران به فروشندگان توصیه می کنند، تصمیم خویش را در اولین فرصت عملی نمایند. زیرا با کاهش 35 درصدی از زمان اوج بهای مسکن در 2016 به این سو، برای هر روز تاخیر 5 هزار دلار از دست می دهند. کمااینکه میزان فروش که به ویژه بین سال های 2013 تا 2016 روند افزایشی پرشتاب داشت، از 2017 به این سو رو به کاهش گذاشته است. به همین سبب از جمله بهای چنین املاکی تنها در یک روز تا یک میلیون دلار نیز، کاهش داده می شوند. در نتیجه خریداران هیچ شتابی به خرج نمی دهند. کمااینکه مارک وینز از مشاوران فعال و پرسابقه منطقه می گوید: داریم به انتهای حباب مسکن می رسیم.

آزمون قدرت بازپرداخت وام مسکن که از ژانویه گذشته از سوی مسوولان مربوطه دولت مرکزی به اجرا درآمد، از مهم ترین عوامل روند کاهش مورد اشاره به شمار می رود.

در سطح استانی نیز دولت بریتیش کلمیبا گام هایی برداشت، تا بازار مربوطه اصلاح شود. دریافت 15 درصد مالیات بیشتر از خریداران خارجی، از جمله این گام ها بود. این میزان پس از روی کار آمدن دولت حزب دمکرات نویی استان سر به 20 درصد زد. مالیات نقل و انتقال ملک برای خانه های به بهای از 3 میلیون دلار به بالا هم، از 3 به 5 درصد افزایش یافت.

تغییر قیمت ملک و املاک در کلانشهر ونکوور

از دیگر سو شهرداری ونکوور نیز برای تنبیه سرمایه گذارانی که املاک خود را خالی نگه می دارند، و همچنین از جمله برای افزایش شمار املاک استیجاری، بر خانه های خالی مالیات بست. البته اینگونه اقدامات خوشایند مشاوران املاک نیست. اما اکثر ساکنان مربوطه با آنها موافقند.

تمرکز بر خریداران خارجی و به ویژه چینی بی دلیل نیست. کمااینکه گزارش اخیر اداره آمار کانادا نشان می دهد، که یکی از هر پنج واحد واقع در مجتمع های مسکونی ساخته شده در سال های 2016 و 2017 را اینگونه خریداران ابتیاع کردند. زیرا مثلا ونکوور به سبب پیوندهای تاریخی و فرهنگی خود با هنگ کنگ، هوای پاکیزه، مدارس خوب و احترام به حاکمیت قانون، محلی محبوب برای ثروتمندان چینی است، که پول شان را در آن سرمایه گذاری کنند. کمااینکه بازارهای مربوطه در شانگهای و شنژن اخیرا افت داشته اند. البته دادگاه های چین هم به حبس ابد محکوم کردن آن دسته از شهروندان خود را آغاز کرده اند، که به شکل غیرقانونی پول شان را به خارج انتقال می دهند. به گفته کریستین دوهیم وکیل و کارشناس جرایم مالی ساکن ونکوور که اینک به نیابت از بانک های چین در تعقیب خلافکاران مالی فعالیت دارد، این کار بخشی از تلاش های کنونی دولت این کشور جهت توقف خروج ارز به شمار می رود. زیرا شمار زیادی از مردم از این بانک ها وام های کسب و کاری کلانی دریافت، به ونکوور و اطراف و اکنافش فرار، و پول های مورد اشاره را در حوزه ملک و املاک پنهان کرده اند. همچنین از طریق شرکت های بزرگ، و بنیادهای مالی و شرکت های خودتاسیس، برای خویش سپر محافظتی ایجاد نموده اند. کمااینکه براساس برآورد گروه دیده بان فساد موسوم به شفافیت بین المللی، 50 درصد مالکان بازار مسکن ونکوور از این طریق هویت های خویش را پنهان کرده اند. اما در ماه آینده که دولت بریتیش کلمبیا مدارک ثبت اسناد املاک مسکونی را منتشر نماید، هویت این افراد نیز فاش خواهد شد. در نتیجه امکان دارد برخی از مالکان کنونی بکوشند، تا آن زمان پول خود را از بازار بیرون بکشند. اقدامی که به نوبه خود سبب کاهش بیشتر بهای مسکن می شود.

چکیده اینکه به موازات کاهش میزان فروش و بهای مسکن در ونکوور که به برخی از دلایل عمده آن اشاره شد، خریداران شکیبا کنار نشسته و منتظرند فروشندگان با واقعبت روبرو شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0