مقالاتمقالات اجتماعی

پایان آغاز یا آغاز پایان پاندمی؟ کووید تا کی با ما خواهد بود؟

 

پاندمی بیماری های تنفسی هر چند دهه یک بار- معمولا بین 50 تا 100 سال- از راه می رسد. و هرچند سبک زندگی امروز ما عجیب و غریب به نظر می رسد اما طاعون نیز بخشی از تاریخ ما است که مردمانی را مثل ما گرفتار کرده بوده است. در واقع پاندمی های بسیاری آمده و رفته اند و بعد از آن زندگی دوباره به حالت عادی بازگشته است. هر بحرانی آغاز و پایانی دارد و ما نیز زندگی بعد از سونامی کووید را تجربه خواهیم کرد، هرچند شاید نه به آن زودی که انتظارش را داشتیم.

اما زندگی بعد از کووید چه تفاوتی خواهد کرد؟

در حال حاضر می توان خوشحال بود که آمار ابتلا، تعداد افراد بستری در بیمارستان و آمار جانباختگان در کانادا رو به کاهش است. اما همه می دانیم که ویروس هنوز در بین ما جولان می دهد، با انواعی موزی تر و مسری تر، و با روند واکسیناسیون کند و نامنظمی که فرصت بیشتری برای جولان آن فراهم کرده است.

ما اشتباهات زیادی را در طول پاندمی مرتکب شدیم و به ویروس اجازه رشد و پیشرفت دادیم. از آسیب پذیری خانه های سالمندان باخبر بودیم و کاری نکردیم، پیام های دوگانه ای برای مردم فرستادیم و آنها را گیج و سر درگم کردیم، و در بسیاری از مواقع آزادی های فردی را به هر مصلحت دیگری ترجیح دادیم.

و حالا، یک سال بعد از سر رسیدن مهمان ناخوانده، از رعایت دستورالعمل های بهداشتی خسته شده ایم. دل مان برای شب نشینی ها، دورهمی ها، و کافه گردی ها تنگ شده؛ برای شنیدن موسیقی زنده، برای اینکه چشمان مان را در یک هتل باز کنیم، برای آخر هفته هایی که در  کنار خانواده و دوستان به خوشی و شادی می گذشت؛ برای نگران نبودن، رها بودن، در آغوش کشیدن و دست دادن؛ و دائم از خود می پرسیم آیا روزی را خواهیم دید که با خاطری آسوده عزیزان مان را ببوسیم؟

 

 

اما با وجود همه مطالعات و خبرهایی که هر روز درباره کووید-19 منتشر می شود، هنوز چیزهای زیادی هست که نمی دانیم. مثلا اینکه آیا افراد واکسینه دیگر به ویروس آلوده نمی شوند یا بدون بروز علائم، به ناقلان بی سر و صدایی تبدیل می شوند که به گسترش هر چه بیشتر ویروس کمک می کنند؟ آیا مردم پس از واکسینه شدن اجازه دارند ماسک خود را بردارند و به زندگی عادی خود بازگردند؟

به نظر ایوین استودین، رئیس موسسه پرسش های قرن 21، تصور اینکه به زودی پاندمی تمام خواهد شد، مردم از خانه هایشان بیرون خواهند آمد، دانش آموزان دوبار ه مدارس را در سر و صدای خود غرق خواهند کرد، سفرهای بین المللی راه خواهد افتاد و شور زندگی جهان را فرا خواهد گرفت تصوری دور از واقعیت است. زیرا در عالم واقعیت، میلیون ها نفر جان خود را از دست داده اند، مشاغل بسیاری به تعطیلی و ورشکستگی کشانده شده، کشورها ثبات اقتصادی خود را از دست داده اند، و میلیون ها کودک ماه ها از مدرسه تبعید شده اند.

کریس تاکیس، نویسنده کتاب تاثیر عمیق ویروس کرونا بر زندگی نیز معتقد است ما در آغاز پایان پاندمی قرار نداریم بلکه جایی که ایستاده ایم، پایان آغاز پاندمی است. ویروس همچنان به مبتلا کردن و کشتن افراد ادامه خواهد داد و فقط می توان امیدوار بود با تولید و توزیع مناسب واکسن، دایره نفوذ آن به حداقل کاهش پیدا کند. اما آنچه مسلم است هنوز یک سال دیگر با کرونا به طور جدی درگیر خواهیم بود.

کریس تاکیس، با مطالعه پاندمی های گذشته از جمله ویروس HIV، پیش بینی می کند عبور از پاندمی کووید-19 شامل 3 فاز اصلی باشد. فاز اول، فاز کنترل شیوع از طریق مصونیت جمعی با ابتلا به صورت طبیعی یا انجام واکسیناسیون که تا پایان 2021 به طول خواهد انجامید. فاز دوم که شامل رویارویی و تلاش برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و اجتماعی ناشی از پاندمی خواهد بود. این فاز تا سال 2024 طول خواهد کشید؛ و فاز سوم، فاز بازگشت مردم به زندگی عادی و بازگشت شور و شوق به زندگی مردم خواهد بود درست مانند آنچه 100 سال پیش، بعد از جنگ جهانی اول رخ داد. این زمانی است که همه گرایش هایی که در دوران پاندمی در مردم ایجاد شده مانند روی آوردن به مذهب، یا صرفه جویی اقتصادی کم کم کمرنگ خواهد شد و اثری از کووید در زندگی روزانه افراد دیده نخواهد شد. به گفته کریس تاکیس، در این فاز نه تنها از لحاظ بیولوژیکی و اپیدمولوژیکی بر ویروس فائق می آییم که از جهت روانی، اجتماعی و اقتصادی نیز از عوارض آن رها می شویم. 

البته کسانی که عزیزی را از دست داده اند پیوسته تاثیر پاندمی را در زندگی خود احساس خواهند کرد. به علاوه، انتظار می رود در سال های پس از پاندمی، مردم بیش از قبل به اخلاقیات توجه کنند همان طور که بعد از همه گیری طاعون، مرضی که بین 75 میلیون تا 200 میلیون قربانی بر جای گذاشت، اخلاقیات در بین مردم جایگاه تازه و برجسته تری پیدا کرد. 

در هر صورت سال های بعد از پاندمی احتمالا سال های ماسک، فاصله، و اجتناب از برگزاری جلسات فرمالیته و غیر ضروری خواهد بود، ضمن اینکه به احتمال زیاد، نمایش هنرمندانه مرگ تا سال ها سوژه داغ آثار هنری خواهد بود

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست