املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

وضعیت خطرناک بازار مسکن در کانادا و رکوردهایی که می شکند

بازار معاملات املاک مسکونی در کانادا، در طول سال گذشته به صورت قابل توجهی از رونق افتاده است؛ مساله‌ای که گردانندگان این صنعت، به سختی تست اضطراب وام مسکن و بالا رفتن نرخ بهره‌ این وام، مرتبط می‌دانند. این موضوع، بر اقتصاد کلان کشور هم تاثیراتی گذاشته است. برای نمونه، رشد تولید ناخالص ملی کانادا، در سه‌ماه‌ پایانی سال 2018، در حد حلزون آهسته شد و به 4/0 درصد رسید. مسئولیت بخش عمده‌ این افت، بر گردن سقوط سرمایه‌گذاری در بخش مسکن است که در طول سال گذشته، 5/7 درصد کاهش یافته است.

کانادا البته در این موضوع تنها نیست: رونق بازارهای مسکن، از نیویورک گرفته تا چین، در حال کم شدن است. بخشی از این موضوع مربوط به افزایش هزینه‌های وام گرفتن است. اما دلیل اصلی آن، بالا بودن قیمت‌ها برای یک مدت طولانی است، که بسیاری از خریداران بالقوه را، از خرید منصرف کرده است.
البته در عرصه‌ بین‌المللی عوامل دیگری هم بر این موضوع موثر هستند. برای نمونه، خروج طبقه‌ سرمایه‌گذار از چین، تقاضا را برای مسکن در بقیه‌ کشورها بالا برده است. بیشترین سطح تقاضا، در استرالیا دیده می‌شود. در این کشور، بازار مسکن در حال اصلاحات است، و این افزایش تقاضا، باعث سقوط قیمت مسکن شده است. این کاهش در قیمت ها، بازار مسکن این کشور را، به گفته‌ تحلیلگران، به بدترین شرایط آن در 130 سال گذشته رسانیده است.

وضعیت بازار مسکن در کانادا، هنوز به آن بدی نیست. اما این بازار دارد رکوردهای تاریخی را می‌شکند که نشان می‌دهد خطر در کمین است:
1– برای نخستین بار در تاریخ، تعداد وام‌های گرفته‌شده در یک سال، کمتر از سال گذشته است.
شورای بانکداران کانادا گزارش داده که در پایان اکتبر 2018، شمار چهار هزار و 756 میلیون وام مسکن از 10 بانک بزرگ کانادا گرفته شده است، این میزان، نشان دهنده یک کاهش 3/0 درصدی در شمار این وام‌ها نسبت به سال گذشته است. به گفته‌ تحلیلگران، این نخستین بار در تاریخ کانادا است که شمار وام‌های مسکن گرفته شده، در مدت یک سال، افت داشته است.
2– بازار مسکن ونکوور، در کم‌رونق‌ترین شرایط خود از سال 1985 تاکنون، قرار دارد.
بازار مسکن ونکوور، فروش هزار و 484 خانه را تا ماه فوریه امسال، ثبت کرده است. این میزان، نشان‌دهنده‌ یک افت 33 درصدی نسبت به سال گذشته بوده و این بازار را در بدترین شرایط آن در 33 سال گذشته قرار داده است. اهمیت این مساله هنگامی آشکار می‌شود که بدانیم جمعیت منطقه در سال 1985، یک پنجم جمعیت آن در امروز بوده است.
3– بدهی‌های خانگی کانادا، با کندترین سرعت خود در 36 سال گذشته رشد می‌کند.
میزان بدهی کانادایی‌ها، اکنون برای چند دهه در حال رشد بوده است، چه به شکل مجرد و چه به تناسب درآمد سالیانه. به همین دلیل، گزارش بانک مرکزی کانادا که می‌گوید شتاب رشد این بدهی‌ها، بسیار آهسته‌تر شده و به ضعیف‌ترین حالت خود از سال 1983 رسیده، بسیار پراهمیت است. بر اساس این گزارش، این میزان، از ژانویه‌ سال گذشته تا به حال، تنها 1/3 درصد رشد داشته است. گرچه کند شدن رشد بدهی‌های خانگی، از نتایج استفاده از تست اضطراب وام مسکن بوده، و یک موفقیت محسوب می‌شود.
4– ساخت و ساز مسکن، علیرغم رشد شدید جمعیت، به پایین‌ترین حد خود در سه سال اخیر رسیده است.
بر اساس گزارش سازمان اسکان و وام‌های مسکن کانادا، نرخ ساخت و ساز مسکن، در ماه فوریه، یک سقوط 6/13 درصدی را تجربه کرده، و به 173 هزار واحد در سال رسیده است. این شمار، گویای پایین‌ترین میزان ساخت و ساز، در سه سال گذشته است. پر واضح است که کم‌رونق شدن برخی از بزرگترین بازارهای اقتصادی در کشور، باعث ترس ساختمان‌سازان شده و آنها را وادار به عقب‌نشینی از پروژه‌های ساخت می‌کند.
اما این عقب‌نشینی، در شرایطی روی می‌دهد که تقاضا برای خانه‌های جدید، به شدت در حال افزایش است. از سوی دیگر، به خاطر کمبود نیروی کار که از سالمند شدن جمعیت نشات گرفته، دولت فدرال، میزان پذیرش مهاجران را افزایش داده است.

در نتیجه، سرعت رشد جمعیت کانادا، به سریع ترین در میان کشورهای گروه هفت، تبدیل شده است. و حالا، در میان سیاست‌هایی که جامعه را به رشد جمعیت بیشتر و بازار مسکن را، به رشد آهسته‌تر قیمت‌ها فرا می‌خواند، معلوم نیست چه کسی قرار است به داد بازار مسکن کانادا برسد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0