اخباراخبار کانادا

وزیر امور خارجه کانادا، رفتار چین با اقلیت مسلمان اویغور را نسل کشی ندانست! 

 

اتاوا- به نقل از گلوبال نیوز، فرانسوا-فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا، دوشنبه گذشته بار دیگر نگرانی اش را بابت سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در استان شین کیانگ چین ابراز کرد، اما بر خلاف سفیر کانادا در سازمان ملل، از به کار بردن واژه نسل کشی برای توصیف آن خودداری کرد. 

وی که پس از جلسه مشترک با اعضای کابینه، با خبرنگاران گفتگو می کرد، گفت کانادا عمیقا نگران رفتار پکن با اقلیت های قومی است. شامپاین افزود: من این مساله را چه به صورت خصوصی و چه علنی با وزیر امور خارجه چین مطرح کرده و خواهم کرد. 

ماه گذشته یک کمیته فرعی پارلمان کانادا، با انتشار گزارشی نتیجه گرفت که رفتار چین با اویغورها یک نسل کشی است. چین این گزارش را بی اساس دانست. شامپاین در اظهارات خود به آن گزارش اشاره نکرد.

چین به محدود کردن زاد و ولد اویغورها در اردوگاه ها، متهم شده است. اما پکن هرگونه تخلف را انکار کرده و ادعا می کند در حال اجرای یک برنامه اشتغال داوطلبانه و آموزش زبان است.

یکشنبه گذشته، باب رئی، سفیر کانادا در سازمان ملل گفت که او از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است درباره رفتار چین با اویغورهای این کشور در شین کیانگ تحقیق کند. زیرا اقدامات چین بر علیه این اقلیت مطابق تعریف کنوانسیون جهانی از نسل کشی است. 

 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، ژائو لیجیان اظهارات رئی را مضحک خواند و افزود که توصیف نسل کشی بیشتر با کانادا همخوانی دارد. 

کانادا تیکی از 39 عضو سازمان ملل بود که ماه گذشته به طور مشترک، چین را به دلیل رفتار غیرانسانی با اویغورها مورد انتقاد قرار دادند. این کشورها همچنین از چین خواسته اند که به بازرسان مستقل اجازه بازدید از شین کیانگ را بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. ولادیمیر پوتین: چرا به جو بایدن تبریک نگفتم
    https://kayhan.london/fa/1399/09/03
    «سیستم انتخاباتى آمریكا مشكل دارد، باید تغییر كند.»
    «در انتخابات گذشته آمریكا به خانم هیلارى كلینتون تبریك گفته شد بعد معلوم شد دونالد ترامپ پیروز شده بود.»
    ————————————————————————————————
    یک کلام از مادر عروس ، مرتیکه دیکتاتور فاسد الیگارش نژاد پرست امپریالیست ضد زن ادم کش شیمیایی به دموکراسی ایراد میگیره
    به قول مرحوم بازرگان : کسی که به ما نریده بود کلاغ کون دریده بود !
    —————————————————
    وقتی جاسوس ک گ ب ، دیکتاتور مادام العمر ، با سیستم الیگارشیک فاسد که مخالف را می کشد چه در جلوی کرملین ، چه در انگلیس ، چه در اتریش ،
    مردکی که از ترس و لرز بازگشت بایدن و دموکرات ها هم پارکینسون گرفته هم سرطان طحال ،
    امپریالیست اشغالگری که به هر بهانه ای به کشورهای همسایه و غیر همسایه یا حمله میکند یا مرسنری می فرستد ،
    یا با ابزار جاسوسی ایدیولوژیک ۸۰ سال گذشته روسیه ( مارکسیست های روسی و ملی مذهبی مارکسیست روسی ، حزب توده ، فدایی ، ) در رسانه های غربی و رسانه های چپ روسی در جهان دروغ میریزد و بزرگنمایی دون کیشوتی از خودش میکند ،
    و سانسور و اتهام زدن به دموکراسی لیبرال ، امریکا ، اسرائیل ، را مثل نقل و نبات میریزد تو اینترنت و رسانه های چپ ، امده زر زیادی بزرگتر از دهانش زده ، که از خصلت های پوپولیست ها است .
    تا اینجا چیز جدیدی نیست ، از کسی که به محمد بن سلمان های فایو (HI Five) میدهد وقتی همه سران غرب به او پشت کرده اند در گروه ۲۰ ،
    کسی که به القاعده پول می دهد که افراد ارتش امریکا را بکشند ، بعد میرود در همان امریکا با پرزیدنت ترامپ به گونه ای رفتار میکند که او با امریکای ترامپ است ،
    به ارمنستان خیانت می کند ، از ملاهای روسی استفاده میکند تا در سوریه هم پول ، هم جان ، هم حیثیت خودش را فدای منافع روسیه کرد ، و وقت دزدی پولهای کمکی عربستان و غرب به سوریه که میرسد به همان ملاهای ابله خیانت میکند ، دزدان فراری مالیاتی از فرانسه (ژراردیو ) ، جاسوسان فراری امریکا (اسنودن ) را راه می دهد ،
    نیروی تروریستی تربیت میکند می فرستد المان مرکل که چشمش به دهان روسیه است و المان را فدای منافع روسیه کرده ، را دچار دردسر میکند ،
    میرود تهران با خامنف رهبر تروریست های سنی و شیعه ضد امریکا در خاور میانه ، افریقا و امریکای جنوبی می نشیند ، او را مسیح چهره مینامد ،
    سپاه قزاق روسی را تحریک میکند که علیه منافع امریکا در همه جا به ترور دست بزند .
    از دیکتاتور بلاروس دفاع میکند علیه زنان دلیر ان کشور . به مادورو که می خواست مثل مورالس فرار کند می گوید باید بمانی !
    حالا یک جاسوس رسمی سپاه پاسداران و حسین شریعتمداری ،
    الهه بقراط ،
    که یک تروریست ژاندارم کش سیاه کلیست فدایی بوده در زمان تمدن “غربی ـ امریکایی” شاهنشاه اریامهر ، و با ملاهای روسی (خوئینی ها ، محتشمی پور ، رفسنجانی ، …) و اسلامیست های مارکسیست روسی ( بهزاد نبوی ، پیمان ، برقعی ، ..) بوده و مشخصا توسط یک جاسوس رسمی شوروی در رژیم شاه ( داریوش همایون) امده میان سلطنت طلبان پنهان شده ، برای ملاها و روسیه به کار دروغ پراکنی ، توطئه ، ضدیت با مدرنیته ، دشمنی با دموکراسی ، و ترویج امریکا ستیزی و دشمنی با اسرائیل و تر و خشک کردن مزدوران فاشیست ساخت روسیه ( اسد ، قذافی ، صدام ، لوکاشنکو ، ارتگا ، کاسترو ، مورالس ، مادورو، …) مشغول است .
    اینک از ترس روشدن ماهیت جاسوسی او (برای ملاها ) مثل همکاران جاسوس سپاه او در تلویزیون من و تو ، ایران اینترنشنال ، ایران فردا ، میهن ، بی بی سی فارسی ، رادیو فردا ، اخبار روز ، رادیو زمانه ، یورو نیوز ، رادیو فرانس ، مردم ریپورت ، کانال وان ، …. دست به دامان پوتینیسم ورشکسته در شرف فروپاشی شده و می خواهد امریکا ستیزی اش را ببرد لای پای پوتین !
    همه مزدوران سپاه در تلویزیونهای فارسی و رسانه های فارسی به ۵۷ برگشته و تکرار میکنند همان مزخرفات توده ایها و فدایی ها را( دیکتاتوری پرولتاریا ، بازگشت به شوروی ، همکاری با ملاهای روسی ، .. با همان چهره های ورشکسته تروریست مارکسیست و تجزیه طلب شونیست ، و همان شعارهای پوچی که در قرن بیست مردم نیمی از جهان را فریب داد و یکباره با فروپاشیدن شوروی ، مشتی ملت های بدبخت زیر حکومت های فاسد ساخت روس ، به جا گذاشت ، و هزاران دعواهای ارضی و قومی و زبانی ، مذهبی و … ،
    که هر روز یک گروه جدید تروریستی می اید ، یک حزب روسی شونیست ، یک مشت مزدور روسی که از این تضادها می خواهند برای خودشان کیسه قدرت بدوزند .
    ارمنستان ، اذربایجان ، ترکمنستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، ازبکستان ، مغولستان ، سوریه ، لیبی ، افغانستان ، تاتارستان ، گرجستان ….. که برخی از انها با زیرکی رفتند به سوی امریکا مثل اذربایجان و گرجستان و استونی و اوکراین و لیتوانی و … و وضع بهتری دارند . را نشخوار میکنند ، و این کار را زیر تابلوی شاهزاده رضا پهلوی لیبرال دموکرات هم نشین سناتورهای پیشروی جمهوری خواه امریکا ( تد کروز ، روبیو ، کاتن ، …) و سلطنت طلبی گوادلوپیستی ! روسی انجام میدهند . به دو دلیل :
    ۱) توده ایها به دلیل جاسوس روسیه بودن همواره در ایران زیر نامها و تابلوهای ضد خود ( مصدق ملی ، ملای مذهبی ، شاه مدرن) فعالیت میکرده اند ،
    هم برای فریب مردم و گم کردن رد پای روسی شان ،
    هم برای اینکه نهایتا کثافت کاری و وطن فروشی انها به پای دشمنشان نوشته شود ،
    هم برای اینکه ان گروه و حزب و فرد و مرام او را از درون به سمت روسیه و منافع روسیه و امریکا ستیزی بگردانند .

    کاری که پوتین با جهادیست های اسیای مرکزی و یمن و مصر و افغانستان کرد . و اکنون با رژیم های عربستان و امارات میکند .
    یعنی : پوتین توانست دشمنان روسیه و خودش را روانگردانی کند علیه امریکا !
    چچنی ها ، داغستانی ها ، تاتارها ، قزاقها ، افغانها ، یمنی ها و مصری ها که سالها با روسیه و رهبرانی که روسیه به انها تحمیل کرده بود ، در جنگ بودند و این امریکا و غرب بود که از انها دفاع میکرد ، به یک باره از ۲۰۰۵ حملات خودشان به روسیه را قطع و در دام روسیه و اسد و ملاها به سر بریدن امریکایی ها ، ارووپایی ها ، ژاپنی ها ، کره جنوبی ها ، …. روی اوردند و جالب اینکه مزدوران روسیه همه جا در رهبری این جریانات تروریستی اسلامی بودند ،
    از عزت ابراهیم ژنرال کرد روسی صدام ، تا حفتر و افسران ارتش قذافی و بقایای نیروهای امنیتی تره کی و نجیب الله و ببرک و امین و یمنی ها که با مزدوران دیکتاتور روسی علی عبدالله صالح در بهار عربی جنگیدند ، به متحد او تبدیل شدند . ک گ ب در این کار استاد است از زمان استالین .
    استالین یاران لنین را روانگردانی میکرد علیه خودشان به دروغ اعتراف می کردند و از دادگاه استالین می خواستند انها را مجازات سنگین کند !
    مثل مائو در چین ، و پول پوت در کامبوج و … .
    ملاها از همین روانگردانی استفاده بردند و تواب های فدایی و توده ای و ملی مذهبی و حتی مجاهد ساختند که علیه خودشان ، کشورشان ، مرامشان ، مردمشان با ملاهای روسی همکاری کردند .
    مردم ایران
    سازمانهای امنیت و پلیس کشورهای غربی :
    گول این بازیگران حرفه ای ملاهای روسی را نخورید
    اینها زیر نام سلطنت ، مصدق ، و حتی مارکسیسم و ترامپیسم (پوتین مثل بچه ها قهر کرده که دیگر ترامپیسم نیست ) و سکولاریسم و …. به کار جاسوسی برای ملاهای روسی ادامه میدهند .
    نه به سلطنت باور دارند و نه شاه مدرن متحد امریکا و نه شاهزاده لیبرال دموکرات متحد امریکا
    نه به مصدق پیشوای ملی مردم ایران در مبارزه برای استقلال ا ز روسیه و انگلیس و امریکا.
    نه به ترامپ و امریکا که با تحریم و سیاست های فشار حد اکثری هم تروریسم ملاها را محصور و محدود کرد و هم دستهای تروریستی پوتین را قطع کرد، هم مزدوران روسیه ارتگا ، مادورو ، اسد ، کیم را سر جای خودشان نشاند ، و هم پوتین را بیش از اوباما و کلینتون تحریم کرد ، و هم اسرائیل تنها دموکراسی خاور میانه را بر کل خاور میانه حاکم کرد و اعراب تروریست و فاشیست روسی را نابود کرد ، هم سرعت رشد کمونیست های شبه سرمایه دار چین را کند کرد . مهمتر از همه نشان داد که چه گونه می توان بدون لشگر کشی و هزینه مزدوران فاشیست ساخت روسیه و یا تحت الحمایه روسیه را با تحریم به دریوزگی انداخت و پوشالی بودن انها را به مردم نشان داد . خدمتی که ترامپ به مردم خاور میانه کرد به اندازه خدمتی که بوش به مردم خاورمیانه کرد قابل تقدیر است .
    سکولاریسم اینها هم دروغ است ، ببینید چه اندازه دشمن فرانسه ماکرون و کانادای ترودو هستند و به کره جنوبی و ژاپن حمله می برند . تا جایی که از تروریست های جهادیست علیه ماکرون دفاع میکنند و از سپاه پاسداران هواپیما سرنگون کن به سبک پوتین , علیه ترودو .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست