اخباراخبار کانادا

وزیر امور خارجه کانادا، رفتار چین با اقلیت مسلمان اویغور را نسل کشی ندانست! 

 

اتاوا- به نقل از گلوبال نیوز، فرانسوا-فیلیپ شامپاین، وزیر امور خارجه کانادا، دوشنبه گذشته بار دیگر نگرانی اش را بابت سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در استان شین کیانگ چین ابراز کرد، اما بر خلاف سفیر کانادا در سازمان ملل، از به کار بردن واژه نسل کشی برای توصیف آن خودداری کرد. 

وی که پس از جلسه مشترک با اعضای کابینه، با خبرنگاران گفتگو می کرد، گفت کانادا عمیقا نگران رفتار پکن با اقلیت های قومی است. شامپاین افزود: من این مساله را چه به صورت خصوصی و چه علنی با وزیر امور خارجه چین مطرح کرده و خواهم کرد. 

ماه گذشته یک کمیته فرعی پارلمان کانادا، با انتشار گزارشی نتیجه گرفت که رفتار چین با اویغورها یک نسل کشی است. چین این گزارش را بی اساس دانست. شامپاین در اظهارات خود به آن گزارش اشاره نکرد.

چین به محدود کردن زاد و ولد اویغورها در اردوگاه ها، متهم شده است. اما پکن هرگونه تخلف را انکار کرده و ادعا می کند در حال اجرای یک برنامه اشتغال داوطلبانه و آموزش زبان است.

یکشنبه گذشته، باب رئی، سفیر کانادا در سازمان ملل گفت که او از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است درباره رفتار چین با اویغورهای این کشور در شین کیانگ تحقیق کند. زیرا اقدامات چین بر علیه این اقلیت مطابق تعریف کنوانسیون جهانی از نسل کشی است. 

 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه چین، ژائو لیجیان اظهارات رئی را مضحک خواند و افزود که توصیف نسل کشی بیشتر با کانادا همخوانی دارد. 

کانادا تیکی از 39 عضو سازمان ملل بود که ماه گذشته به طور مشترک، چین را به دلیل رفتار غیرانسانی با اویغورها مورد انتقاد قرار دادند. این کشورها همچنین از چین خواسته اند که به بازرسان مستقل اجازه بازدید از شین کیانگ را بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست