صفحه اصلی / اخبار / ورود قریب الوقوع کامیون های <خودران> به کانادا و تاثیر آن بر اقتصاد

ورود قریب الوقوع کامیون های <خودران> به کانادا و تاثیر آن بر اقتصاد

Razi-Clinic

تورنتو- اواخر سال آینده کامیون های بدون راننده آمریکایی در گذرگاه ها و جاده های مرزی تردد خواهند کرد. الون ماسک، مدیر اجرایی Tesla ضمن اعلام این خبر تاکید کرد که Tesla Roadster سریع ترین کامیون تجاری جهان خواهد بود.

Tesla یکی از چندین شرکتی است که برای معرفی اتومبیل های <خودران> تلاش می کند. به گفته کارشناسان، مراحل ساخت این کامیون ها سرعت گرفته و تاثیر ورود آنها به کشور بر اقتصاد کانادا عظیم خواهد بود. این کامیون ها زندگی کانادایی ها را تغییر خواهند داد. در حالی که بسیاری از مردم کشور آمادگی روبرو شدن با این تحول اساسی را ندارند.

یک شرکت کالیفرنیایی به نام Peloton Technologies هم اکنون نیز کامیون های مجهز به سیستم های نیمه خودکار را روانه جاده ها کرده است. این سیستم سرعت و ترمز دو یا چند کامیون را که با همدیگر حرکت می کنند را، همزمان نموده و به کامیون های پشتی اجازه می دهد تا به راحتی و بدون مشکل در فاصله نزدیک با کامیون جلویی حرکت کرده و با کاهش مقاومت باد، مصرف سوخت را کاهش بدهند.

کامیون هایی که برای حرکت به انسان نیاز ندارند، هم اکنون نیز در آمریکا تردد می کنند. با اینکه در حال حاضر در این کامیون ها، یک راننده جهت مواقع اضطراری حضور دارد تا بتواند در صورت نقص فنی در سیستم، هدایت آن را به عهده بگیرد، اما تا پایان سال آینده به حضور انسان نیاز نخواهد بود.

فشارهای اقتصادی برای در اختیار گرفتن سهمی از این بازار چندین تریلیون دلاری (5 برابر بزرگتر از بازار تلفن هوشمند)، باعث شده بسیاری از شرکت ها برای معرفی اولین کامیون های <خودران> وارد رقابت فشرده با یکدیگر شوند. برای درک انگیزه اقتصادی ورود به رقابت تنگاتنگ، کافی است مجسم کنید که با حرکت این کامیون ها برای ساعات طولانی تر و حتی به صورت شبانه روزی، حمل و نقل و تحویل کالا چقدر سریع تر انجام خواهد شد.  

خوشبختانه با پیشرفت های حاصل شده در زمینه فن آوری <خودران>، اینگونه اتومبیل ها آنقدر ایمن و بدون مشکل حرکت می کنند که به وجود راننده برای مواقع اضطراری نیاز نیست. بر اساس آخرین آمار منتشر شده، تنها هر 8 هزار کیلومتر یک بار به دخالت انسان در کارکرد اتومبیل های بدون راننده نیاز خواهد بود. مسلما آزمایش جاده ای این کامیون ها، قبل از ارائه شدن مدل نهایی و بدون عیب و نقص اهمیت زیادی دارد. زیرا پس از هر حادثه و یا بروز اشکال فنی، نرم افزار آن مجددا تنظیم شده و به تدریج اشکالات فنی و عیوب این روبات های عظیم الجثه رفع می شود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی اداره آمار کانادا، حرفه رانندگی کامیون حدود 2 درصد از مشاغل کانادایی و بیش از 3 درصد مشاغل مردانه را به خود اختصاص داده است، و همچنان کمبود راننده کامیون وجود دارد. ولی با سرازیر شدن کامیون های <خودران> به بازار، تقاضا برای راننده به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

کانادا می تواند با تصویب قوانین جدید، از ورود کامیون های بدون راننده به کشور خودداری کند، اما با آغاز تردد آنها در آمریکا، به سختی بتوان قانونگذاران را به تدوین قوانین دست و پا گیر متقاعد کرد.

کارشناسان معتقدند که کامیون های <خودران> انسان های کمتری را به کشتن خواهند داد. زیرا حسگرهای نصب شده بر روی آنها، دید بهتر در شرایط جوی نامساعد، از جمله هوای بارانی و مه آلود را تضمین می کند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *