املاک و مسکنمقالات

وجود ضد و نقیض های شگفت آور در بازار مسکن تورنتو 

کرولین ایرلند- گلوب ومیل 

به نظر می رسد، بازار مسکن پاییزی کلانشهر تورنتو نشان از آغاز سریعی داشته باشد. اما این بدان معنی نیست، که فروش هر نوع مسکن اعم از انواع خانه و واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی روندی یکنواخت دارد. کمااینکه چری مک کین مشاور املاک مستقر در شهر ما همین اواخر خانه یکی از مشتریانش را در خیابان لوسی در نزدیکی تقاطع خیابان های دنفورت و ویکتوریا پارک واقع در بخش شرقی تورنتو به بهای 399 هزار و 900 دلار عرضه کرد، که در نهایت 430 هزار دلار به فروش رسید. در حالی که همه فکر می کردند، سرانجام کار بگونه ای دیگر خواهد بود. اما همین مشاور املاک حدود یک هفته پیش از انجام این معامله، خانه ای دیگر در محله ونلس پارک را 11 میلیون دلار فروخته بود.

البته این تنها چری مک کین نیست، که قابل پیش بینی نبودن بازار مسکن کلانشهر تورنتو سبب شگفتی اش شده است. کمااینکه این امر در مورد بسیاری از مشاوران املاک پرسابقه دیگر نیز، صدق می کند. برای نمونه لسلی بتل یکی دیگر از اینگونه افراد، تنها در خلال دو روز مطب پیشین یک پزشک در منطقه ای شلوغ را به فروش رساند. اما برای خانه مشتری دیگرش که در خیابانی ساکت و آرام قرار دارد، خریداری پیدا نشد. او از جمله می گوید، که خریداران فعالند. در لیست فروش هم املاک زیادی ارائه شده اند. اما برخی از خریداران همچنان محتاطانه رفتار می کنند. اما در عین حال باور دارد که ادامه هوای تابستانی، میزان پایین سود وام مسکن، و مالکانی که در مورد وضعیت موجود دستخوش تخیل نیستند، به اینکه بازار مسکن پاییزی شکلی مناسب (نه خیلی داغ) داشته باشد، کمک می کنند. مثلا فروشندگان در مورد بهایی که برای عرضه املاک خود در نظر می گیرند، واقع بین تر شده اند. بااینهمه این مشاور املاک هم از اینکه برای خانه یکی از مشتریانش که در خیابان اجمور محله سانیلی قرار دارد خریداری پیدا نشده، ابراز شگفتی می کند. زیرا به نظر خودش بهای یک میلیون و 550 هزار دلاری این خانه مستقل (از هر دو طرف فاصله دار با سایر املاک) که اخیرا هم نوسازی شده، منصفانه است. بااینهمه گرچه 32 خریدار از این خانه دیدن کردند، اما کسی پیشنهاد عملی نداد. حتی برغم روند معمول، پس از پایان وقت معین نیز هیچ کس پا پیش نگذاشت، که پیشنهادی برای خرید با بهای پایین تر ارائه کند. البته خود مالک هم قیمت را به اندازه چشمگیر کاهش نداد. اما خانه دیگری درهمان اطراف که صاحبش در نظر داشت آن را یک میلیون و 499 هزار دلار بفروشد، تنها درعرض دو روز به قیمت یک میلیون و 600 هزار دلار فروخته شد. به نظر او نزدیکی این خانه به ایستگاه مترو، نقشه خوب آن که مثلا دو اتاق خواب در طبقه دوم و یکی در طبقه اول دارد، و واقع نبودن در عقب و جلوی خانه در خیابان های شلوغ، از جمله عوامل موثر در به فروش رفتن سریع و بالاتر از میزان درخواست مورد نظر مالک پیشین آن می باشند. 

وی همچنین بر این باور است که گرچه صاحبان بسیاری از املاک عرضه شده به بازار در هر زمانی آماده پذیرش پیشنهادات خوب می باشند، اما تعیین وقتی معین برای ارائه پیشنهاد خریداران بالقوه همچنان شگردی روانشناسانه به شمار می رود. زیرا به این معنی است، که فروشندگان از درستی بهای خواسته شده اطمینان دارند. 

البته بازهم این تنها مشاوران املاک نیستند، که قابل پیش بینی نبودن بازار مسکن کلانشهر تورنتو را تایید می کنند. کمااینکه سری ثتانابالاسینگام اقتصاددان بانک دومینیون تورنتو/ تی دی می گوید، اطلاعات موجود درباره ماه آگست پیچیدگی اقتصاد کشور را به تصویر می کشند. بنابر اظهارات او با توجه به افزایش میزان فروش املاک در شش ماه پیاپی، بهبود بازار مسکن کاملا در راه است. این اقتصاددان نرخ (پایین) سود وام مسکن، بازار کار مناسب و افزایش رشد جمعیت را، از جمله عوامل موثری می داند، که سبب بهبود میزان فروش املاک در اکثر استان ها شده اند. 

 

 

این در حالی است، که اطلاعات در پیوند با فعالیت های تولیدی و در درجه بعد بازار مسکن در ماه ژوئیه ناامیدکننده بودند. بنابراین او انتظار دارد که وضعیت کنونی سبب شود، بانک مرکزی کانادا در اواخر سال جاری میزان سود وام مسکن را کاهش دهد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!