علم و دانش

واکسن تزریقی برای ضد حساسیت کردن گربه ساخته شد

یک شرکت داروسازی سوئیسی، واکسنی را تولید کرده که حساسیت زا بودن گربه و ریسک دچار شدن صاحبان آنها به آلرژی را کاهش می دهد. پژوهشگران شرکت Hypo Pet، آوریل گذشته مقاله ای را در Journal of Allergy and Clinical Immunology منتشر کرده و در آن موفقیت آمیز بودن آزمایش های بالینی با نسخه اولیه واکسن تزریق را اعلام نمودند. 

Hype Pet که در سال 2013 توسط پژوهشگران دانشگاه زوریخ تاسیس شد، با همکاری شرکت انگلیسی داروهای جدید را برای حیوانات خانگی تولید و عرضه می کند. واکسن مورد اشاره که آن نیز Hypo Pet نام گرفته است با واکسن های فعلی که به صورت دوره ای به صاحبان گربه تزریق می شوند، متفاوت است، زیرا در واقع این واکسن خود گربه را هایپوآلرژنیک می کند. یعنی مواد آلرژی زایی که بدن گربه به صورت طبیعی تولید می کند را کاهش می دهد. 

هایپوآلرژنیک به معنی کمتر از حد طبیعی یا اندکی حساسیت ‌زا، اولین بار در کمپین مواد آرایشی در سال 1953 استفاده شد. این کلمه برای توصیف اقلامی (به ویژه مواد آرایشی و منسوجات) که عکس العمل‌های حساسیت ‌زای کمی ایجاد می‌ کنند استفاده شد. حیوانات هایپوآلرژنیک موادی را که باعث حساسیت می ‌شود تولید می‌ کنند، اما به دلیل نوع پوشش خود و نداشتن خز، یا نداشتن ژن تولیدکننده یک پروتئین معین، از انواع دیگر همان گونه، مواد حساسیت ‌زای کمتری تولید می ‌کنند. افرادی که آلرژی‌های شدید یا آسم دارند ممکن است تحت تاثیر حیوانات خانگی هایپوآلرژنیک قرار بگیرند.

حدود 1 نفر از هر 10 فرد به حیوانات خانگی حساسیت دارند، اما تعداد آلرژی های ناشی از گربه دو برابر بیشتر از آلرژی های ناشی از سگ است. عامل اکثر این حساسیت ها Glycoprotein Fel d1 است که در بزاق گربه، پوست و غدد سباسه (غدد چربی پوست) وجود دارد. واکسن Hypo Pet، سیستم ایمنی بدن گربه را به نحوی تغییر می دهد که Fel d1  را قبل از انتشار از پوست و بزاق نابود می کند. 

در پروژه مطالعاتی بیش از 50 گربه شرکت داده شدند. پس از تزریق واکسن و نمونه برداری از خون حیوان، کاهش قابل توجه Fel d1  مشاهده شد. 

با اینکه تاریخ دقیق ورود Hypo Pet  به بازار مشخص نیست، اما پژوهشگران ساخت آن را گامی بزرگ ارزیابی کرده اند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان