علم و دانش

هفت توصیه برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ 

عامل ابتلا به بسیاری از سرطان های دستگاه گوارشی مشخص نیست. اما فاکتورهایی که ریسک ابتلا را افزایش می دهند مشخص می باشند. برخی از این فاکتورها، از جمله افزایش سن و ژنتیک قابل کنترل یا تغییر نیستند. اما خوشبختانه راهکارهای موثر برای کاهش ریسک ابتلا وجود دارد. به گفته پزشکان 54 درصد سرطان های دستگاه گوارشی با تغییر و اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی قابل پیشگیری می باشند. این تغییرات عبارتند از: 

مصرف گوشت قرمز و غذاهای فرآوری شده را کاهش بدهید

مدارک و شواهد علمی معتبر بر اثبات ارتباط بین مصرف بیش از حد گوشت قرمز و فرآوری شده و ابتلا به سرطان روده بزرگ وجود دارد. اگر بیش از 90 گرم گوشت قرمز یا فرآوری شده در روز مصرف می کنید، بایستی آن را به حداکثر 70 گرم در روز کاهش بدهید. توجه داشته باشید که یک اسلایس بیکن 25 گرم، 1 عدد سوسیس 60 گرم، یک Pork Chop  سایز متوسط 120 گرم و استیک سایز متوسط 115 گرم می باشد. 

غذاهای فیبردار میل کنید

مصرف غذاهای فیبردار به هضم بهتر غذا کمک می کند، از یبوست جلوگیری کرده و ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد. غلات سبوس دار صبحانه، پاستای سبوس دار، Oat و حبوبات سرشار از فیبر می باشند. مصرف حداقل 30 گرم فیبر در روز توصیه می شود. 

آب کافی بنوشید 

روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید. آب، شیر کم چرب و نوشیدنی های فاقد قند از جمله چای و قهوه توصیه می شود. مصرف نوشابه و آب میوه اشباع شده با قند را به حداقل برسانید. 

وزن کم کنید 

تجمع چربی در اطراف کمر و شکم، ریسک ابتلا به سرطان دستگاه گوارشی را افزایش می دهد. بنابراین وزن بدن خود را در حد سالم نگه دارید. 

تحرک داشته باشید 

ورزش و تحرک روزانه ریسک ابتلا را کاهش می دهد و به تناسب اندام و حفظ وزن مطلوب کمک می کند. افراد بالای 19 سال می بایست حداقل 150 دقیقه در هفته ورزش و تحرک داشته باشند. حداقل نیم ساعت پیاده روی، 5 روز هفته را فراموش نکنید. 

میزان الکل مصرفی را کاهش بدهید 

الکل سرطان زا می باشد. پزشکان نوشیدن بیش از 14 واحد مشروب الکلی در هفته را خطرناک می دانند. 

سیگار را ترک کنید 

ریسک ابتلا به سرطان دستگاه گوارشی با مصرف هر نخ سیگار در روز افزایش می یابد. پلیپ روده نزد سیگاری ها شایع است. هرچند پولیپ بی خطر است ولی می تواند تبدیل به توده سرطانی بشود. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان