صفحه اصلی / مقالات / کاهش رشد اقتصادی: احتمال شکسته شدن گارد دفاعی ترودو در برابر رقبا

کاهش رشد اقتصادی: احتمال شکسته شدن گارد دفاعی ترودو در برابر رقبا

 

جاش وینگرو و اریک هرتزبرگ- بلومبرگ

 

کاهش رشد اقتصادی در سال جاری

نخست وزیر کانادا برهه پایانی سال 2017 را در وضعیت دفاعی در قبال تغییرات مالیاتی، وزیر امور اقتصاد و دارایی خویش، و شکستن قوانین اخلاق کاری (به سبب سفر دسامبر 2016 به همراه خانواده اش به جزیره خصوصی آقاخان. ایران جوان)، سپری کرد. او اغلب با گفتن اینکه رقبا و منتقدان سیاسی اش تنها می خواهند وی را به لجن بکشند چون نمی خواهند در مورد اقتصاد صحبت کنند، حملات را دفع می نمود. اقتصادی که سال گذشته بر همگنان خود در کشورهای صنعتی گروه 7 پیشی گرفت.

اما این وضعیت رو به تغییر دارد، و حالت تدافعی جاستین ترودو را تضعیف خواهد کرد. کمااینکه کند و کاوی در نظرسنجی بلومبرگ نشان می دهد، رشد اقتصادی 2.2 درصدی سال جاری در مقایسه با  حد انتظارات، پایین تر است. مساله ای که به نوبه خود رشد اقتصادی کانادا را پس از آمریکا، هم ردیف آلمان قرار می دهد، که خود سبب می شود کانادا در کنار این کشور به طور مشترک در جایگاه دوم اعضای گروه 7 قرار بگیرند. فراتر اینکه رشد اقتصادی کانادا در سال 2019 نیز کاهش می یابد، و به 1.8 درصد می رسد.

 

 

به گفته پل فرلی اقتصاددان ارشد بانک سلطنتی کانادا/ Royal Bank of Canada رشد اقتصادی پارسال، کانادا را به نزدیک ترین حالت به ظرفیت خود سوق داد. در نتیجه روند کنونی نشانگر محدودیت های ظرفیتی می باشد، که دارند آثارشان را نشان می دهند. این بانک در گزارش ماه دسامبر 2017 خود برای سال های 2018 و 2019 به ترتیب 1.9 و 1.6 درصد رشد اقتصادی پیش بینی کرد، که بر اساس همه برآوردها اندکی پایین تر از حد انتظار هستند. با اینهمه پل فرلی خاطرنشان می کند: باتوجه به شرایط، رشد اقتصادی 1.9 درصدی روندی محکم است.

همچنین براساس اظهارات وی احیای سرمایه گذاری در کسب و کارها در 2017 که در سال های 2015 و 2016 و پس از شوک کاهش بهای نفت کم شده بود، سبب رشد اقتصادی سال گذشته گردید. او بهبود اوضاع پس از آتش سوزی بزرگ سال 2016 در قلب سرزمین نفتی استان آلبرتا، و به اجرا در آمدن مقررات حق اولاد نوین را، از دیگر عوامل عمده این رشد می داند.

جالب اینکه این اقتصاددان در عین حال ادامه نیافتن روند رشد اقتصادی سال 2017 را، خبری کاملا بد برای ترودو تلقی نمی کند. چراکه به باور وی چنین ادامه ای می توانست، سبب تورم شدید شود. بنابراین می افزاید: دیدن این کاهش متوسط بدک هم نیست.

 

 

زیر آتش

اما اخبار بد چیزهایی دیگری بودند، که در برهه پایانی سال گذشته سبب کاهش محبوبیت نخست وزیر شدند. کمااینکه در ماه دسامبر 2017 مقام ارشد ناظر بر قانون تضاد منافع و دیده بان اخلاقیات کشور (مری داسون. ایران جوان) در گزارشش نتیجه گرفت، که سفر دسامبر 2016 آقای ترودو (و خانواده اش. ایران جوان) به جزیره خصوصی آقاخان نقض این قانون بود. همچنین دولت وی ناچار شد از تغییرات مالیاتی عقب نشینی کند، که خشم کار و بارهای کوچک را برانگیخت. و در نهایت اینکه بیل مونرو وزیر اقتصاد و دارایی دولتش به سبب عدم اعلام سهام خود در شرکت مونرو شپل هدف تحقیقات اخلاق کاری قرار گرفت. اندرو شیر رهبر ملی حزب محافظه کار (منتقد و رقیب اصلی دولت. ایران جوان) در نشست پیش از تعطیلات سال نوی مجلس ملی، در این مورد گفت: برای ماه ها نخست وزیر و وزیر اقتصاد و دارایی کوشیده اند، تاثیرات مخرب تغییرات مالیاتی را کم اهمیت و کوچک جلوه بدهند.

ترودو در واکنش به اینگونه اظهارات، به آخرین اطلاعات در پیوند با اشتغال اشاره می کرد. اینکه برای نخستین بار از سال 2008 به این سو، میزان بیکاری به زیر 6 درصد کاهش یافت. همچنین در دوازده ماه اخیر اقتصاد (خوب و مناسب) 400 هزار فرصت شغلی ایجاد کرد. وی در عین حال افزود: دستاوردهای مثبت سبب شده رقبا و منتقدان سیاسی حرفی برای گفتن نداشته باشند، و به ایراد اتهام و به لجن کشیدن روی بیاورند.

نخست وزیر همچنین در گفت و گوی پایان سال (2017) خود با خبرنگار بخش اخبار جهانی شبکه تلویزیونی به همین نام در کانادا، خاطرنشان کرد: اگر آنها دارند تمام وقت خود را صرف حملات شخصی و مسایل مثلا اخلاقی می کنند، چرا در باره اقتصاد چیزی نمی گویند؟

البته این راهبرد نخست وزیر برای حال حاضر کارایی دارد. کمااینکه براساس نظرسنجی ای که موسسه پژوهشی نانوس برای بلومبرگ انجام داده، به ویژه در کبک – که برای انتخابات سال 2019 برای ترودو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است-، اعتماد مصرف کنندگان دارد به بالاترین رکورد نزدیک می شود.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *