صفحه اصلی / اخبار / هشدار پانزده هزار دانشمند از صد و هشتاد و چهار کشور جهان به بشریت

هشدار پانزده هزار دانشمند از صد و هشتاد و چهار کشور جهان به بشریت

اتاوا- بیش از 15 هزار دانشمند از 184 کشور جهان با دادن اخطار به بشریت، بر لزوم اعمال تغییرات و اصلاحات اساسی برای نجات کره زمین تاکید کردند.

لازم به ذکر است که هشدار قبلی به بشریت، 25 سال قبل توسط 1 هزار و 500 دانشمند صادر شده بود. اما کمپین جدید که با نام #ScientistsWarningToHumanity در توییتر به اشتراک گذاشته شده است، 15 هزار امضاءکننده دارد. ویلیام ریپل از دانشگاه ایالتی اورگان (بانی کمپین) به همراه یکی از دانشجویانش به نام کریستوفر وولف، تصمیم گرفتند، هشدار قبلی را مورد بازبینی قرار داده و با جمع آوری داده های جهانی، تاثیر آن هشدار و تغییراتی که طی 25 سال گذشته رخ داده اند را تجزیه و تحلیل کنند. آنان در پایان تحقیقات خود به روندهای زیر پی بردند:

  • کاهش دسترسی به آب شیرین
  • ماهیگیری ناپایدار
  • افزایش مناطق مرده در اقیانوس ها
  • انهدام جنگل ها
  • کاهش تنوع زیستی
  • تغییرات آب و هوایی
  • رشد جمعیت

تنها نتیجه مثبت: کاهش سرعت بزرگتر شدن حفره لایه ازون.

ریپل می گوید: این روندها هشداردهنده و گویا هستند. هرچند بهبود در حفره ازون نشان می دهد که بشریت می تواند در هنگام نیاز، بانی تغییر و تحول مثبت باشد.

ریپل پس از انتشار مقاله علمی اش در نشریه BioScience، تصمیم گرفت کمپینی را برای جمع آوری امضاء راه اندازی کند. ریپل می گوید: هرگز تا قبل از آن چنین کاری را انجام نداده بودم. جولای گذشته آن را برای 40 نفر از همکارانم فرستادم. یک روز بعد، 600 دانشمند آن را امضاء کردند. در فاصله دو روز، تعداد امضاها به 1 هزار و 200  و یک ماه بعد به 15 هزار و 364 رسید. 527 نفر از امضاء کنندگان کانادایی هستند. این نشان می دهد که دانشمندان سراسر جهان، به شدت نگران وضعیت کره زمین، محیط زیست و تغییرات آب و هوایی هستند. این کمپین به آنها اجازه داد که نگرانی خود را به صورت جمعی ابراز کنند. ریپل می افزاید: از سال 1992 به این سو، میزان انتشار آلاینده کربن 62 درصد افزایش یافته است. میانگین جهانی دما نیز به موازات آن افزایش پیدا کرده است. از سال 1992 به این سو، جمعیت جهان 35 درصد یا به میزان دو میلیارد نفر افزایش یافته است.

یکی از نگرانی‌های اصلی رشد جمعیت است، اما نه از لحاظ آماری. نگرانی دانشمندان درباره اثرات زیست محیطی رشد جمعیت به دلیل افزایش مصرف گرایی است.

آیلین کریست، از استادان دانشگاه ویرجینیا و یکی از تهیه کنندگان گزارش می گوید: طبقه متوسط در جهان به سرعت در حال رشد است. با اینکه این اتفاق به نوبه خود خبر خوبی است و نشان دهنده نجات تعداد بیشتری از مردم جهان از فقر می باشد، اما رشد سریع طبقه متوسط که هم اکنون بیش از 3 میلیارد نفر از مردم جهان را تشکیل می دهد، اثرات زیست محیطی منفی خواهد داشت. بخصوص که انتظار می رود تا سال 2050، قشر متوسط به 5 میلیارد نفر افزایش یابد. این قشر متوسط است که با خرید لوازم خانگی و اتومبیل، مصرف مواد گوشتی بیشتر و مسافرت، بر روی محیط زیست اثر می گذارد. یکی از راهکارهای موثر، کوچکتر کردن خانواده ها و بالطبع کاهش مصرف از سوی آنها می باشد. نیل به این هدف با قدرت بخشیدن به دختران و زنان، آموزش جنسی و تنظیم خانواده ممکن خواهد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *