مقالاتمقالات سیاسی

نگرانی متفکرین از ارزیابی نوین اف بی آی در مورد نظریه های توطئه

دیزی لوتر- نشریه اینترنی عصربیداری

اداره تحقیقات دولت مرکزی آمریکا (اف بی آی) سندی 15 صفحه ای مبنی بر هشدار در مورد خطرات ضددولت بودن، و نظریه/ تئوری های توطئه مبتنی بر هویت و حاشیه، منتشر کرد. زیرا براساس ارزیابی این اداره این عوامل به احتمال زیاد انگیزه کامل و یا بخشی از انگیزه برخی تندروی های داخلی برای دست زدن به جنایت و گاهی عملکرد خشونت آمیز هستند. 

در ادامه این ارزیابی آمده به احتمال زیاد این نظریه ها سبب تشویق هدف قرار دادن برخی از افراد، اماکن و سازمان های خاص، می شود، که به نوبه خود احتمال خشونت در قبال آنها را افزایش می دهد. 

ارزیابی مورد اشاره که برمبنای اطلاعات برخی دیگر از ادارات مجری قانون، منابع اطلاعاتی آزاد و منابع انسانی به عمل آمده، ضمن ارائه دلایلی برای اینگونه عملیات و خشونت ها، خواستار آن شده که شرکت های رسانه های اجتماعی مجازی و تارنماها مطالب با درونمایه های توطئه را حذف و قانونمند کنند، یا با آنها مقابله نمایند. از دیدگاه سند مورد اشاره نظریه های توطئه از جمله شامل حلقه های قاچاق کودکان برای مسایل جنسی، و تندروی های نژادی می شود.

به باور اف بی آی اینترنت سبب گسترش نظریه های ضددولت می گردد: اینترنت سبب گردآوری افراد در محیط ها، رسانه های اجتماعی مجازی، اتاق های گفت وگوی خصوصی آن-لاین، و از طریق ای- میل می شود. سند مورد اشاره این روند را بخشی از مشکل می داند. زیرا گرچه جنایات و خشونت های نظریه توطئه- مدار پدیده ای نوین نیست، اما محیط اطلاعاتی امروز چگونگی ایجاد، پخش، و تحول و تکامل اینگونه نظریه ها را، تغییر داده است. چراکه پیدایش اینترنت و رسانه های اجتماعی مجازی به تقویت کنندگان و اشاعه دهندگان نظریه های توطئه این توانایی را داده، که از طریق سکوهای آن-لاین که مخاطبان و مصرف کنندگان بیشتری می توانند به سرعت و به آسانی به آنها دسترسی داشته باشند، مطالب با حجم گسترده تری تولید کنند و در اختیار دیگران بگذارند…. 

 

 

چنین برداشتی سبب نگرانی می شود. زیرا به نظر می رسد این سند توصیه کرده سانسور هر دیدگاه جایگزین که هم اینک نیز در بالاترین میزان تمامی دوران ها قرار دارد، افزایش بیشتری یابد. درنتیجه به رسانه های اجتماعی مجازی حتی دستاویز بیشتری بدهد، تا آزادی بیان را سرکوب کنند.

 تعریف و برداشت اف بی آی از نظریه های توطئه چیست؟: گرچه به نظر می رسد برخی از نظریه ها در بخش دیگری از سند مورد اشاره آمده: توطئه پیامدی ندارند، اما بعضی دیگر مخاطرات جدی ایجاد می کنند. اینگونه نظریه ها در طول تاریخ از جمله سبب ریختن بنزین بر آتش تعصب، نسل کشی و عملیات تروریستی، شده اند. .

گرچه امکان دارد ادعاهای یک نظریه توطئه درست یا نادرست باشند، اما توطئه مبنای واقعی زنجیره ای از رخدادها است…. نظریه های توطئه با اتکاء بر اینکه هیچ رخدادی اتفاقی نیست/ هیچ چیز آنگونه نمی باشد، که به نظر می رسد/ و همه چیز به یکدیگر پیوند دارند/ همه پیامدهای بد را برآمده از تصمیم آگاهانه فردی شرور می داند و… در نتیجه شماری از رخدادهای ظاهرا بی ربط را به یک طرح و نقشه بزرگتر مرتبط می داند. 

آیا این تعریف و برداشت بدان معنی است که هر کسی که با روایت های رسمی موافق نیست، (از نظر اف بی ای) نظریه پرداز خطرناک توطئه نظریه ها می باشد؟

اف بی آی نگران کدام نظریه های توطئه است؟ در سند مورد اشاره ذکر شده اف بی آی دست به بازداشت های پرشماری زده، که برخی از آنها در سطحی گسترده اعلام نشده اند. در این سند همچنین فهرستی از نظریه های توطئه ارائه شده، که مسئولان این اداره آنها را به ویژه سبب نگرانی می دانند. فهرستی که این توطئه ها را از جمله با توجه به عملکرد خصمانه آنها به ضددولت بودن، و مبتنی بر هویت و حاشیه سیاسی، گروه بندی کرده است. 

چرا اف بی آی باور دارد، نظریه های توطئه خشونت آمیزند؟ در صفحه دوم سند مورد اشاره شمار زیادی از رخدادهای خشونت آمیز مبتنی بر نظریه های توطئه ذکر شده اند. براساس ارزیابی این اداره به احتمال زیاد نظریه های توطئه ضددولت بودن، و مبتنی بر هویت و حاشیه سیاسی، به طور کلی و یا بخشی از انگیزه تندروی های داخلی برای دست اندرکاری در عملکردهای جنایت بار و خشونت آمیز مانند حملات طرح ریزی شده هستند…. 

بیشتر افرادی که وضعیت موجود را زیر سوال می برند از این شگفت زده نخواهند شد، که این سند آغازی برای سرکوبی همه کسانی باشد که از پذیرش توضیحات رایج خودداری می کنند. زیرا (از نظر اف بی ای) امکان دارد، در یک عمل جنایت بار و خشونت آمیز دخیل باشند… 

وقتی گزارش اف بی آی را در کنار قانون ارزیابی پیشگیری از تهدید و امنیت قرار دهیم که مبتنی بر ایجاد راهبرد ملی جهت پیشگیری از برخی مقاصد از جمله ارزیابی ومدیریت تهدیدات رفتاری است، بی تردید هر متفکر منتقدی اندکی دستخوش اضطراب می شود. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان