صفحه اصلی / اخبار / نگرانی زوج کانادایی-انگلیسی از شکنجه شدن فرزند داعشی شان در سوریه!    

نگرانی زوج کانادایی-انگلیسی از شکنجه شدن فرزند داعشی شان در سوریه!    

لندن- یک زوج کانادایی –انگلیسی به نام جان لتز و همسرش سالی لین، از دولت های کانادا و انگلستان می خواهند که به آنها در آزاد کردن فرزندشان از زندانی در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه کمک کنند. فرزند آنها به نام جک، که در 15 سالگی به اسلام گروید، در سال 2014 در 18 سالگی کانادا را به مقصد اردن ترک کرد و سپس تصمیم گرفت در کویت زبان عربی بیاموزد. جک اواخر همان سال به مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه سفر کرد. به گفته جان، فرزند هم اکنون 21 ساله آنها، در آخرین گفتگوی تلفنی با والدین خود مدعی شد که توسط نیروهای کرد شکنجه می شود. او همچنین مدعی شد که غذای کافی دریافت نکرده و اکثر ساعات روز را در سلول انفرادی می گذراند.

جک لتز، متهم به عضویت در گروه تروریستی داعش می باشد. اما پدرش ادعا می کند که او قصد فرار از دست داعش به ترکیه را داشت که دستگیر شد. مسوولین زندان، طی دو ماه نخست اسارت لتز، اجازه برقراری تماس هفتگی با والدین را به وی دادند. اما این تماس ها از 8 جولای به این سو قطع شده اند.

جان و سالی می گویند که مقامات کرد ماه هاست می گویند آماده استرداد جک به انگلستان یا کانادا هستند، اما بایستی درخواست رسمی دریافت کنند. والدین جک اولین بار 25 ژوئن سال جاری با ارسال نامه ای برای کریستیا فریلند (وزیر امور خارجه کانادا) از وی درخواست کمک کردند. اما این نامه بی جواب بود. تا اینکه فریلند به نامه دوم (مورخ 19 سپتامبر) پاسخ داده و مدعی شد که موضوع را بررسی خواهد کرد. اما تا به اینجا پاسخی از وزارت امور خارجه دریافت نشده است. این وزارت ادعا می کند که به دلیل اینکه کانادا در منطقه کنسولگری ندارد، تلاش ها تاکنون موفقیت آمیز نبود.

از سوی دیگر مقامات انگلیسی نیز، عدم وجود کنسولگری در منطقه را عامل بی نتیجه بودن تلاش های خود در حل و فصل مساله اعلام کردند.

طیب علی، وکیل متخصص در حقوق بشر که نمایندگی خانواده لتز را به عهده دارد، دولت های انگلیس و کانادا را مسوول حفظ امنیت جک و احراز اطمینان از اینکه وی در زندان شکنجه نمی شود، می داند. وی شرایط نگهداری لتز را مغایر قوانین و استانداردهای بین المللی دانست.

جان لتز و همسرش می گویند که این ادعا که فرزندشان عضو داعش بود را نمی پذیرند. زیرا جک بارها از این گروه افراط گرا انتقاد کرده و آنها را مسلمانان واقعی نمی دانست.

جک در مدت اقامت در عراق با یک زن عراقی ازدواج کرده و از وی یک فرزند پسر دارد. اما خانواده از یکدیگر جدا شده و از مکان همسر و فرزند جک اطلاعی در دست نیست. جک در یکی از پیام هایش گفت: داعش همسرم را از من گرفت. یک دلیل دیگر برای متنفر شدن از آنها!

جان و همسرش می گویند که اگر فرزندشان واقعا در فعالیت های تروریستی دست داشت، بایستی از شانس محاکمه عادلانه در کانادا یا انگلستان برخوردار باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *