مقالاتمقالات پزشکی

نوشیدن نوشابه‌های انرژی‌زا ممکن است باعث حمله قلبی شود

یافته‌های یک مطالعه‌ جدید نشان می‌دهد که نوشیدن تنها یک بطری از نوشابه‌های انرژی‌زا، در طول 90 دقیقه، شانس روی‌دادن حمله‌ قلبی را افزایش می‌دهد. پژوهشگران دانشگاه تگزاس در شهر هیوستون، می‌گویند این نوشیدنی‌ها رگ‌های خونی را تنگ کرده و جریان خون به ارگان‌های حیاتی را محدود می‌نمایند. پژوهش‌های پیشین نیز، ارتباطاتی میان نوشیدن این نوشابه‌ها، مانند Red Bull، Monster و 5-Hour Energy، و ناراحتی‌های معده، قلب و اعصاب، پیدا کرده بودند.

اما تیم پژوهشگران این دانشگاه، می‌گویند یافته‌های جدید، برای نخستین بار موضوع امکان میان مصرف بالای نوشیدنی‌های انرژی‌زا و افزایش خطر بروز سندروم متابولیک، را مورد بررسی قرار داده است. برای انجام این مطالعه، تیم پژوهشی، شمار 44 تن از دانش‌آموزان دانشکده پزشکی McGovern را، در مرکز تحقیقاتی UT Health مورد مطالعه قرار دادند. شرکت‌کنندگان در پژوهش، همه در گروه سنی 20 تا 25 بودند، سیگار نمی‌کشیدند و به طور کلی به صورت <سالم> طبقه‌بندی می‌شدند. هدف پژوهشگران، بررسی کارکرد <اندوتلیوم> بود، که یک لایه سلولی است که بخش داخلی رگ‌های خونی را پوشانده است.

طبق گفته‌ مرکز درمانی Cedars-Sinai در لس آنجلس، بدکاری و مشکلات این لایه‌ سلولی، به عنوان نشانگری کار می‌کند که از نزدیکی حمله‌ قلبی خبر می‌دهد، چرا که این بدکاری، به اختلال در تنگ و گشاد شدن سرخرگ‌های اصلی می‌انجامد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه تگزاس، کارکرد لایه‌ اندوتلیوم را، در دانش‌آموزان مورد مطالعه، پیش از نوشیدن یک بطری 24 اونسی (710 سی سی)، و پس از گذشت 90 دقیقه از نوشیدن آن، مورد آزمایش قرار دادند. در جریان سنجش دوم، پژوهشگران از یک سیستم اولتراساند استفاده کردند که میزان سلامتی کلی رگ‌های خونی را اندازه‌گیری می‌کند. این سیستم به این منظور، میزان تنگ و گشاد شدن سرخرگ‌ها را با میزان جریان خود در حال گذر، مقایسه می‌کند.

یافته‌های این سنجش نشان داد که، در طول تنها 90 دقیقه پس از نوشیدن نوشابه، قطر رگ‌های خونی به طور متوسط تا نزدیک نصف قطر طبیعی کاهش یافته بود. پژوهشگران احتمال می‌دهند که تاثیر منفی این نوشیدنی بر رگ‌های خونی، ممکن است به مواد سازنده‌ این نوشیدنی‌ها مربوط باشد؛ موادی همچون کافئین، تائورین، شکر و برخی افزونه‌های گیاهی. بسیاری از این نوشیدنی‌ها، دارای میزان بالایی شکر هستند. برای نمونه، یک قوطی 12 اونسی Red Bull، دارای 37 گرم شکر است که تقریبا برابر با 9 قاشق چایخوری شکر می‌باشد.

پژوهش‌ها نشان داده که بالارفتن میزان قند خون، باعث می‌شود که رگ‌های خونی بیش از اندازه منقبض شوند، و این به کاهش میزان خون در حال گذر به اندام‌های حیاتی می‌انجامد. این نوشیدنی‌ها، همچنین دارای 80 میلی‌گرم کافئین در هر 250 میلی‌لیتر هستند که تقریبا برابر با کافئین موجود در دو قوطی و نصف نوشابه کوکاکولا است. کافئین، هم بر شدت انقباض رگ‌های خونی می‌افزاید و هم باعث آزاد شدن هورمون آدرنالین در خون می‌گردد که می‌تواند به طور موقت، فشار خون را افزایش دهد.

بر اساس آمار مرکز ملی درمان تکمیلی و یکپارچه‌ آمریکا، تقریبا یک سوم از نوجوانان آمریکایی 12 تا 17 ساله، به طور مستمر نوشابه‌های انرژی‌زا می‌نوشند. دکتر جان هیگینز، استاد داروسازی در دانشکده McGovern می‌گوید: <همین‌طور که بر هواداران نوشابه‌های انرژی‌زا روز به روز افزوده می‌شود، بسیار مهم است که تاثیر این نوشابه‌ها بر مصرف‌کنندگان همیشگی آنها، مورد مطالعه قرار گیرد تا ببینیم که آیا می‌توان یک الگوی مصرف بی‌خطر برای آنها پیشنهاد داد یا نه>.

در سال‌های اخیر، دانشمندان مرتبا در مورد اثرات مصرف این نوشابه‌ها هشدار داده‌اند. یافته‌های یک پژوهش دیگر، که در اپریل 2017 از سوی مرکز پزشکی David Grant USAF در کالیفرنیا انجام شد، نشان داد که مصرف یک بطری 32 اونسی از نوشابه‌های انرژی‌زا، به یک وضعیت خطرناک <آریتمی قلبی> می‌انجامد. <آریتمی> شرایطی است که در آن، قلب با آهنگی نامنظم و غیرعادی می‌تپد و ممکن است نشانه‌ نزدیکی حمله‌ قلبی باشد. پژوهش دیگر در سال 2018 ، نشان داد مصرف این نوشابه، می‌تواند در مواردی حتی به غش و تهوع نیز منجر گردد.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان