مقالاتمقالات اجتماعی

نقش والدین در کنترل آزارگری اینترنتی

همچنان که زندگی اجتماعی انسان بیشتر و بیشتر دیجیتالی می‌شود، آزارگری نیز خود را با این دنیای جدید سازگار می‌کند. گرچه آمار آزارگری اینترنتی، در مجموع بسیار پایین‌تر از اشکال اجتماعی آن است، اما این مساله همچنان یکی از مشکلات بزرگی است که کودکان و نوجوانان در دنیای آنلاین با آن روبرو می‌شوند. در دو دهه‌ اخیر، افزایش اقبال عمومی به حضور در رسانه‌های اجتماعی و همچنین انجام آنلاین بازی‌های ویدیویی، راه را برای گسترش آزارگری اینترنتی باز و بستر را برای شدت گرفتن آن آماده کرده است. این نوع ویژه‌ آزارگری، می‌تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد همچون تمسخر شرایط جسمانی، نفرت‌پراکنی، انتقادات گزنده، و پروپاگاندا و تبلیغات منفی که در اینترنت صورت می‌گیرد.

از آنجا که این نوع آزارگری در دنیای آنلاین روی می‌دهد، گسترش آن بسیار سریع اتفاق می‌افتد. این رفتار، برای کودکان بسیار زیانبخش است و از آنجا که به صورتی ادامه‌دار روی می‌دهد، کودکان نمی‌توانند از شر آن به جای دیگری پناه ببرند. آزارگری اینترنتی، همچنین می‌تواند تا حد بسیار زیادی، به صورت ناشناس انجام گیرد و برای مدتی درازتر در زندگی قربانی باقی بماند. محیط بازی‌های ویدیویی آنلاین، یکی از مهم ترین مکان‌ها و عوامل آزارگری اینترنتی در نوجوانانی که به مدارس میانی (راهنمایی) می‌روند به شمار می‌رود. همین شکل آزار در سنین بالاتر، در رسانه‌های اجتماعی خودنمایی می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که تقریبا تمام کودکان و نوجوانانی که در دنیای آنلاین هستند، به شکل‌های مختلف قربانی آزارگری اینترنتی می‌شوند. مزاحمت و درگیری ذهنی متناوب و مکرری که این رفتارها در روان قربانیان می‌گذارد، گاه به شدن عمیق و ماندگار هستند. کودکانی که به این شکل مورد آزار قرار می‌گیرند، اغلب اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و دچار افسردگی شدید می شوند.

نقش پدران و مادران

پدران و مادران، می‌توانند نقشی بسیار کلیدی در محافظت از فرزندان شان در برابر آسیب‌های آزارگری اینترنتی و کنترل و مبارزه با این رفتار بزهکارانه‌ اجتماعی داشته باشند. یکی از مهم ترین مواردی که می‌توان در این زمینه یاری‌رسان باشد، حضور پدر و مادر در زندگی روزانه‌ فرزند و همراهی با او در حل مسایل و مشکلاتش است. در این زمینه، اپلیکیشن‌های موبایل که امکان نظارت بر فعالیت های اینترنتی فرزندان را فراهم می‌کنند نیز، می‌توانند بسیار سودمند باشند.

همراهی و حضور

 

 

برای باخبر بودن از فعالیت‌ها و اوضاع روحی و جسمی فرزندتان، می توانید از راهکارهای زیر بهره‌گیری کنید: 

* با فرزندتان درباره‌ آزارگری اینترنتی، خطرات انجام آن و راهکارهای جلوگیری و دوری از آن، گفتگویی باز و صمیمانه داشته باشید. به یاد داشته باشید که این از آن مشکلات نیست که به مرور زمان حل شود

* بچه‌ها به پنهان کردن مسایل مربوط به آزارگری گرایش دارند. یک محیط و رابطه‌ دوستانه و مبنی بر اعتماد را برای فرزندان تان ایجاد کنید تا آنها بتوانند مشکلات خود را به حضور شما بیاورند.

* شکایت‌هایی را که بر علیه فرزندتان ارائه می‌شود، نادیده نگیرید. اگر فرزند شما، از خود رفتار خشونت‌آمیز نشان می دهد، آن را جدی بگیرید، او را حمایت کنید و کمک‌های روانکاوی را در دسترس او بگذارید.

* حواس تان به کوچک ترین نشانه‌های رفتارهای ناشی از اندوه و نبود انگیزه در فرزندان تان باشد. این رفتارها ممکن است نتیجه‌ از این باشد که کودک شما، قربانی آزارگری مکرر اینترنتی است.

نظارت بر فعالیت‌های آنلاین

یکی از روش‌های جلوگیری از آزارگری اینترنتی، این است که پدران و مادران بر رفتارهای فرزندشان در دنیای آنلاین نظارت داشته باشند. به خاطر داشته باشید که نظارت، به معنای زیر و رو کردن تمام وسایل و اتاق فرزندتان نیست، بلکه می‌تواند به طریقی نامحسوس اما کارآمد صورت گیرد. یکی از این روش‌ها، استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل مانند Family Time است که امکاناتی مانند چک کردن پیامک‌ها و تماس‌ها، چک کردن سایت‌های بازدید شده، اپلیکیشن‌های مورد استفاده و همچنین مسدود کردن موارد آسیب‌رسان را فراهم می‌آورد. در دنیای دیجیتالی امروز، هر کودکی می‌تواند قربانی آزارگری اینترنتی و یا انجام‌دهنده‌ آن باشد. بهترین روش برای کنترل این شرایط این است که در کنار گفتگو و نصیحت، از ابزارهای نظارت بر رفتار آنلاین نیز استفاده کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *