فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

نقد کانادایی فیلم اصغر فرهادی

کِیتی تیلور – <گلوب و میل>

فیلم Everybody Knows یا <همه می‌دانند> ساخته‌ کارگردان ایرانی اصغر فرهادی است، که تاکنون جوایز پرشمار هنری جهانی، از جمله دو جایزه‌ اسکار را، از آن خود کرده است. داستان این فیلم 132 دقیقه‌ای که دو بازیگر هالیوودی پنه لوپه کروز و خاویر باردمرا، در نقش‌های اول و دوم دارد، پیرامون یک مراسم عروسی خانوادگی روایت می‌شود. اما این مراسم و زمینه‌ سنتی داستان، که مناسب روایت یک کمدی غیرپیچیده و یا طنز اجتماعی است، یک پیچش روانشناختی نیز در خود دارد. در فیلم، کاراکتر لاورا با بازی کروز از آرژانتین، به دهکده‌ زادگاهش در اسپانیا بازمی‌گردد تا در عروسی خواهرش شرکت کند. او البته پسر کوچک و دختر نوجوانش را نیز، با خود به همراه می‌برد.

همه چیز خوب پیش می‌رود و سفر این زن، به جمع شدن گرم اعضای خانواده و دوستان دور هم می‌انجامد؛ به ویژه کاراکتر پاکو با بازی باردم که  یک مشروب فروش شاد و پرانرژی محلی است، که لاورا در دوران کودکی عاشقش بوده است. اما سپس ایرنه دختر نوجوان لاورا درمیانه مراسم ناپدید و ربوده شده، و خانواده نامه‌ای از ربایندگان دریافت می‌کنند که برای آزادی او، درخواست پول کرده‌اند. به محض دریافت نامه، اعضای خانواده به شوهر لاورا که از جمع غایب است و سپس به پاکو به عنوان عامل ربودن دختر جوان مشکوک شده، و حتی می‌گویند که رباینده باید یکی از اعضای خانواده باشد.

فرهادی در به تصویر کشیدن روابط نزدیکی که زیر فشار عصبی از هم می‌پاشند، استعداد و مهارت ویژه‌ای دارد و این مهارت را، بدون تغییر به زمینه‌ اروپایی و بازیگران اسپانیایی زبانش هم، منتقل می‌نماید. فیلم البته در اواسط آن، کمی ملال‌آور می‌گردد: هنگامی که کاراکتر لاورا که متوجه شده علاقه‌اش به پاکو به مراتب عمیق‌تر از احساسش نسبت به شوهرش است، و به گریه می‌افتد. اما فرهادی در پایان، به روایت، پیچشی روانشناختی می دهد و به این خاطر، تصویر بلایی که این خانواده بر سر اعضای خود آورده، تا ساعت‌ها پس از پایان فیلم، با تماشاگر می‌ماند.

نمایش عمومی فیلم <همه می‌دانند> از 15 فوریه در تورنتو آغاز شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان