فرهنگ و هنرفرهنگ و هنر جهان

نقد فیلم Stan & Ollie، زندگی دو کمدین کلاسیک

زوج استنلی لورل و اولیور هاردی، یکی از شناخته‌شده‌ترین زوج‌های کمدی در تاریخ سینما هستند. این بدین معناست که هر فیلمی که تلاش کند جادوی سینمایی آنها را به تصویر بکشد، باید بی‌نقص باشد. اما فیلم Stan & Ollie ساخته‌ جان.اس.بیرد به این مرحله‌ تعالی نمی‌رسد. فیلم، گرچه مشخصا از روی عشق ساخته شده، اما یک اثر میان‌تهی از کار درآمده است.

فیلم، با پیگیری رویدادهای زندگی و کار لورل و هاردی، تا آخرین تور کمدی آنها پیرامون جزایر بریتانیا، وقایعی که به پایان فعالیت هنری مشترک این دو کمدین انجامید را به تصویر می‌کشد. در فیلم، استیو کوگان و جان.سی. رایلی به ترتیب، نقش لورل و هاردی را ایفا می‌کنند و ما با همسران این دو بازیگر نیز، آشنا می‌شویم.

یکی از نکاتی که در ساختار فیلم به چشم می‌خورد، حضور کمرنگ حس نویسندگی، در تصمیمات کارگردانی فیلم است. در نتیجه‌ این موضوع، فیلم، به جای یک اثر سینمایی که سزاوار این دو شخصیت برجسته باشد، حال وهوای یک فیلم تلویزیونی را پیدا کرده است. سینماتوگرافی این فیلم بسیار معمولی و موسیقی‌اش بی‌روح می باشد و تنها نبض تپنده فیلم، گره‌های فیلمنامه و بازی بازیگرانش است.

فیلمنامه Stan & Ollie نیز، ضعیف از آب در آمده: خنده‌دارترین لحظات فیلم، از بازآفرینی صحنه‌های کمدی این دو کمدین پدید آمده و فیلمنامه هیچ شوخی جدید و لحظه‌ کمدی ویژه‌ای ارائه نمی‌دهد.

اما بازی استیو کوگان و جان.سی. رایلی، عالی است. این دو بازیگر، کاراکتر این دو کمدین را درونی کرده‌اند، رابطه‌ سیالی میان خودشان پدید آورده‌اند و بازی دونفره‌ آنها، بسیار زیبا از کار در آمده است. در این میان، بازی زنانی که نقش همسران این دو کمدین را ایفا می‌کنند نیز، قابل ستایش است. شرلی هندرسون یک حس سختکوشانه، اما گرم را در شخصیت لوسیل هاردی پدید آورده و نینا آریاندا نیز کاراکتر رک‌گو و عمل‌گرای آیدا لورل را به زیبایی به تصویر می‌کشد.

فیلم Stan & Ollie یک اثر زندگینامه‌ای بی‌روح و به شدت معمولی است، اما بازی‌های بازیگران آن، آن را به فیلمی سزاوار تماشا کردن، تبدیل کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0