مقالاتمقالات پزشکی

نتیجه پژوهش‌های جدید: کشف سموم علف‌کش، در مواد غذایی کانادایی

یافته‌های یک پژوهش تازه که به سفارش سازمان حفاظت از محیط زیست کانادا انجام شده، نشان می‌دهد که 18 قلم از مواد غذایی که در کانادا به فروش می‌رسند، حاوی ماده‌ سمی <گلیفوسات> است. این مطالعه که به طور مستقل و توسط بنیاد Anresco Labratories در <کالیفرنیا> انجام شده، اثرات این ماده را در بسیاری از این محصولات خوراکی کشف کرده است. ماده شیمیایی <گلیفوسات> یک سم علف‌کش است که برای از بین بردن علف‌های هرز و گیاهان مضر برای باغچه‌ها ، باغات و مزارع به کار می‌رود. یافته‌های چند پژوهش و همچنین چند پرونده‌ قضایی، پیوندی میان این ماده شیمیایی و سرطان را گزارش کرده‌اند، گرچه این مساله همچنان محل مناظره و اختلاف نظر است.

 

اما پژوهش بنیاد Anresco، آثاری از <گلیفوسات> را در چند فرآورده‌ غذایی کودکان پیدا کرد که  ماکارونی و پنیر Kraft Dinner Original، بیسکوییت‌های Ritz Original، نان تورتیلای President’s Choice، دو مارک مختلف از <هوموس>،  غلات صبحانه از برندهایی همچون Cheerios، Kellogg’s Froot Loops و همچنین دو فرآورده Timbits و بیگل‌های کنجدی کمپانی Tim Hortons، در میان آنها هستند. از میان 18 فرآورده‌ مورد آزمایش، تنها چهار مورد از آنها فاقد این ماده شیمیایی بودند.

 

 

گرچه سطح <گلیفوسات> یافت شده در این فرآورده‌ها، بسیار پایین‌تر از سطح استاندارد بی‌ضرر در کانادا است، برای بسیاری از شهروندان کانادا، صرف وجود سم علف‌کش در فرآورده‌های خوراکی شگفت‌انگیز است. <موهناد مالاس> مدیر بخش سموم سازمان <حفاظت از محیط زیست کانادا> می‌گوید یافته‌های این پژوهش نشانگر این است که مصرف‌کنندگان کانادایی، ممکن است بدون آن که بدانند، به صورت روزانه میزانی از این سم مورد اختلاف را، وارد بدن خود کنند. او در گفتگو با CTV می‌گوید: <هنگامی که ما مدارکی پیرامون ارتباط این ماده با سرطان داریم، پرسشی که باید به آن پاسخ داد این است که محدوده‌ امن مصرف روزانه‌ این ماده، چقدر است. ما داریم تلاش می‌کنیم که این حقایق را برای کانادایی‌ها آشکار کنیم؛ که نشان دهیم غذای ما <گلیفوسات> دارد و اینکه این ماده، برای انسان مضر است>.

اختلاف نظر بر سر ماده شیمیایی

در ماه آگوست، رای هیات منصفه‌ دادگاهی در <کالیفرنیا> که در یک مورد مرگ مشکوک برگزار شده بود، بر این قرار گرفت که <گلیفوسات> دلیل مرگ او بوده است. با این حال، گزارش‌های بسیاری، از جمله گزارش سالانه‌ وزارت بهداشت کانادا در سال 2017، نشان دادند که این فرآورده، برای انسان بی‌ضرر است. ماده <گلیوسفات>، فرآورده‌ای ثبت‌شده است که در 160 کشور دنیا از آن استفاده می‌شود و این یعنی این ماده، پرکاربردترین سم علف‌کش در جهان است. کمپانی‌هایی که نام شان در گزارش سازمان محیط زیست آمده، به CTV گفته‌اند که از قوانین وزارت بهداشت پیروی کرده‌اند و محصولات تولیدی آنها بی‌ضرر هستند. شرکت Bayer که اکنون به تولیدکننده اصلی این ماده، با نام تجاری Roundup تبدیل شده نیز، گفته محصولش کاملا بی‌ضرر است. بخش آزمایشگاه این شرکت، در بیانیه‌ای در این باره می‌گوید: <گلیفوسات، یک تاریخچه‌ 40 ساله از کاربرد امن و بی‌ضرر را دارد. در طول این چهار دهه، بیش از 800 پژوهش علمی نشان داده که این ماده برای انسان بی‌ضرر است>.

پژوهش‌هایی که سازمان <بازرسی مواد خوراکی> کانادا، <سازمان امنیت غذایی اتحایه اروپا>، <سازمان مواد شیمیایی اتحادیه اروپا>، سازمان محیط زیست آمریکا و سازمان <آفت‌کش‌ها و داروهای دامپزشکی> دولت <استرالیا> انجام داده‌اند نیز، این گفته را تایید می‌کنند.

اما برخی گزارش‌ها، نگرانی‌هایی را درباره‌ این ماده شیمیایی ابراز کرده‌اند. در سال 2015، مرکز بین‌المللی مطالعات سرطان سازمان بهداشت جهانی یا IARC اعلام کرد که <گلیفوسات> احتمالا سرطانزا است. افزون بر این، دولت ایالت <کالیفرنیا> نیز، این ماده را به فهرست مواد سرطانزای خود افزوده است. داروی <آسپرین>، قهوه و گیاه <آلوورا> نیز در این فهرست قرار دارند.

برخی دیگر از مطالعات بر روی حیوانات، نشان داده که این ماده در میان پستانداران، ممکن است به مشکلاتی در تولیدمثل منجر شود و همچنین ضرر آن برای زنبورها، ماهی‌ها و خفاش‌ها را نیز نشان داده است.

خانم <استفانی سنف> پژوهشگر ارشد آزمایشگاه <علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی> دانشگاه MIT است. او تاثیرات بلندمدت <گلیفوسات> در سلامت انسان را بررسی کرده و آن را یک آزمایش 40 ساله، توصیف می‌کند. او می‌گوید :<من دریافتم که ارتباط نیرومندی میان افزایش میزان ابتلا به بسیاری از بیماری‌های دستگاه ایمنی، دستگاه عصبی و سرطان‌ها و افزایش استفاده از گلیفوسات در محصولات کشاوزری عمده، وجود دارد>.

برخی از پژوهش‌های پیشین، آثاری از این ماده‌ شیمیایی را در ادرار انسان، شیر مادران، آبجو و چند خوراک پرمصرف، نیز پیدا کرده بودند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0