اخباراخبار کانادا

نابود شدن ویروس اچ آی وی در بدن مرد انگلیسی با پیوند سلول های بنیادی

لندن- به گزارش پژوهشگران دانشگاه های امپریال، لندن، آکسفورد و کمبریج، دومین فرد HIV مثبت با استفاده از پیوند سلول های بنیادی، عاری از ویروس تشخیص داده شد. ویروس بیماری طی هجده ماه گذشته در بدن او ردیابی نشده است. متاسفانه در حال حاضر این شیوه درمانی را بر روی بسیاری از مبتلایان نمی توان انجام داد، زیرا خطرناک بوده و بر روی سایر بیماران جواب نداده است. ضمن اینکه درمان میلیون ها بیمار به این روش عملی نمی باشد. دانشمندان امیدوارند که این مطالعه به کشف شیوه های نو در درمان HIV منجر شود. گزارش کامل، در نشریه Nature منتشر شده است.

شیوه درمانی مورد اشاره بر روی یک بیمار ساکن لندن انجام شد. او در سال 2003، اچ آی وی مثبت تشخیص داده شده و در سال 2013 مشخص شد که به سرطان لنفاوی هوجکین نیز مبتلا شده است. برای درمان سرطان شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی انجام شد. این سلول ها از مغز استخوان فردی گرفته شده بود که به طور ژنتیکی به ویروس ایدز مقاومت داشت. پس از پیوند سلول های بنیادی، HIV و سرطان بیمار درمان شد.

همانطور که گفته شد، او دومین بیماری است که به این شیوه درمان شده است. ده سال قبل یک مرد ساکن برلین به نام تیموتی براون که HIV مثبت بود و سرطان خون داشت، دو بار تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت و در کنار آن پرتودرمانی کل بدن را انجام داد. با موفقیت آمیز بودن تلاش دوم، مشخص شد که درمان بیمار برلینی تصادفی نبوده است و می توان به چگونگی استفاده از ژن درمانی و دستکاری ژنتیکی گیرنده CCR5 در مبتلایان به HIV، سلول های بدن آنها را به ورود ویروس مقاوم کرد.
سالانه حدود 1 میلیون نفر از عوارض ناشی از HIV جان خود را از دست می دهند. درمان HIV مستلزم درمان دارویی است که ویروس را سرکوب می کند. این شیوه با نام antiretroviral therapy نیز شناخته می شود. اما بیمار بایستی برای تمام عمر از دارو استفاده کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان