صفحه اصلی / اخبار / نابودی زباله های پلاستیکی با تقویت یک آنزیم طبیعی

نابودی زباله های پلاستیکی با تقویت یک آنزیم طبیعی

انگلستان- دانشمندان یک آنزیم طبیعی که می ‌تواند بعضی از رایج ‌ترین مواد پلاستیکی راه یافته به طبیعت را هضم کند کشف کرده ‌اند.

PET یا پلی اتیلین ترفتالات (Polyethylene terephthalate) یک ماده پلاستیکی قوی است که در ساخت بطری‌ ها به کار می ‌رود و تجزیه آن در محیط صدها سال طول می‌ کشد. اما آنزیم اصلاح شده موسوم به PETase می‌ تواند PET را ظرف فقط چند روز تجزیه کند. این توانایی می ‌تواند به انقلابی در فرآیند بازیافت منجر شود. این آنزیم توسط محققین دانشگاه Portsmouth انگلستان به سرپرستی دکتر جان مک گیهان و همچنین پژوهشگران National Renewable Energy آمریکا و در جریان مطالعات آنها بر روی ساختار یک آنزیم طبیعی کشف شد.  پژوهشگران با کمک دستگاه‌ های قدرتمند اشعه ایکس در آکسفوردشایر بریتانیا، یک مدل سه بعدی با وضوح بالا از این آنزیم تهیه کردند. آنها می گویند زمانی که ساختمان این آنزیم درک شد توانستند با دستکاری آن عملکردش را بهتر کنند.

پلی استرها که به طور صنعتی از نفت تولید می شود مصرف گسترده ‌ای در تولید بطری و لباس دارند. در فرآیندهای کنونی بازیافت، مواد پلی استر دچار افت تدریجی کیفیت می‌ شوند یعنی هر بار که بازیافت می‌ شوند بخشی از خواص خود را از دست می‌ دهند. بطری‌ ها ابتدا تبدیل به پشم مصنوعی می‌ شوند، بعد از آنها فرش ماشینی تولید می ‌شود و بعد به محل دفع زباله منتقل می‌ شوند. اما آنزیم خورنده PET فرآیند تولید را وارونه می ‌کند و پلی استر را دوباره به مواد اولیه تشکیل دهنده تبدیل می ‌کند.

محققان می‌ گویند استفاده از این آنزیم در ابعاد گسترده چند سال وقت می‌ برد چون باید PET را سریع ‌تر از زمان کنونی یعنی چند روز تجزیه کند تا از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد. پروفسور مک گیهان می گوید: نیاز عاجل برای کاهش پلاستیکی که از مراکز دفع زباله به محیط زیست و اقیانوس ها سر در می آورد وجود دارد و فکر می کنم اگر بتوانیم این فناوری را عملی کنیم، راه حلی موثر برای کاهش این آلودگی خواهیم داشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *