صفحه اصلی / مقالات / نابهنگامی انتشار گزارش ورشکستگی قریب الوقوع فروشگاه های سنتی

نابهنگامی انتشار گزارش ورشکستگی قریب الوقوع فروشگاه های سنتی

بسیاری از بازیگران عمده صحنه خرده فروشی کشور از جمله شرکت سیرز کانادا بیش از یک دهه پس از آن که کارشناسان مدعی مرگ شان بودند، به سرنوشت محتوم خود تن دادند. برخی از پیشگامان دیگر این صحنه مانند شرکت رایتمنز نیز، به کاهش ابعاد خود ادامه می دهند. فراتر اینکه شرکت هادسون بی قدیمی ترین و سنتی ترین فروشگاه چندین قسمته کشور، معامله خود با شرکت وی ورک/ WeWork مستقر در نیویورک را اعلام کرد. بر اساس این اعلام هادسون بی فضای غیرمولد شعباتش در نقاط کلیدی مرکز شهر را به دفاتر کاری موقت تبدیل می کند.

در هنگامه خرید فروشگاه های زنجیره ای هول فودز مارکت از سوی شرکت آمازون در ماه اوت که در نوع خود زلزله به شمار می رود، بسیاری از بازیگران عمده حوزه فروشگاه های مواد غذایی نیز، بگونه ای مستمر تحلیل ها در مورد توانایی های تحویل کالا به در خانه مشتریان را به روز می رسانند (تا در این مورد از آمازون عقب نیفتند).

اما برغم این وحشت که آمازون فروش فروشگاه های سنتی را چنان تحت تاثیر قرار خواهد داد که به اندازه ای تضعیف شوند که از حیز انتفاع بیفتند، نشانه هایی از رشدی نوین در این فروشگاه ها به چشم می خورند. نشانه هایی که سبب شده اند بسیاری از فروشگاه ها، صاحب خانه ها و تحلیلگران اقتصادی، به این باور برسند که نه تنها بازار در شرف کاهش نیست، بلکه دارد به شکلی مبتکرانه تجدید ساختار می کند. کمااینکه چندین بازیگر عمده مانند وولریچ در سال 2017 فروشگاه های خود در کانادا را گشودند. همچنین ده ها فروشگاه دیگر مانند آرتیزیا طرح های گسترش در سراسر کانادا را ادامه دادند. ادوارد سانشاین رئیس اجرایی مرکز گسترش خرید کانادایی های موسوم به ریوکن رایت، در این پیوند می گوید: در این مورد لغت انتقال، گویاتر و بهتر از کلمه هرج ومرج است. اما متاسفانه ماجرایی که عمدتا به گوش می رسد، نابودی فروشگاه ها می باشد. در حالی که حقیقت این است، که اعداد و ارقام سال 2017 ما، بسیار خوب می باشند….

براساس گزارش شرکت کواستار کانادا (از بهترین های دنیا در مورد اطلاعات ملک و املاک) نیز که میزان خالی بودن فضاهای کاری در تورنتو، کلگری و ونکوور را پیگیری می کند، این میزان در فصل سوم سال 2017 در کلانشهر تورنتو 3.2 درصد بود. در حالی که در زمان مشابه سال 2013 در اندازه ای بالاتر یعنی 3.7 درصد قرار داشت. همچنین در سه فصل نخست سال 2017 پایین تر از برهه های مشابه سال های 2015 و 2016 بود. به همین سبب بوئلوف فون دیک مدیر ارشد تحقیقات کواستار بر این باور است که برغم خروج قریب الوقوع فروشگاه های زنجیره ای سیرز از صحنه مربوطه در کانادا، اوضاع مساعد می باشد. به گفته وی البته میزان فضاهای خالی در مراکز خرید سرپوشیده در بازارهای کوچک بیشتر از بقیه خواهد بود. اما کل بازار مربوطه از بین نمی رود.

این اظهارات دور از واقعیت های موجود نیستند. کمااینکه فضاهای کاری خالی در ونکوور هم از 3.4 درصد در نخستین فصل سال 2015، به 3.2 درصد در فصل سوم سال 2017 کاهش یافت.

البته در کلگری اوضاع فرق می کرد. کمااینکه فضاهای کاری خالی این شهر از 1.4 درصد در نخستین فصل سال 2015، به 2.8 درصد در فصل سوم سال 2017 افزایش پیدا کرد. اما این افزایش نه روندی طبیعی، که پیامد کاهش شدید بهای نفت بود. کاهشی که به نوبه خود سبب گردید، یک باره 800 هزار پای مربع به فضاهای کاری خالی کلگری افزوده شود. به همین دلیل بوئلوف فون دیک می گوید: اگر روند کنونی در پیوند با دلار کانادا و بهای نفت ادامه یابد، فکر می کنم در سال 2018 شاهد افزایش بیشتر فروش فروشگاه های کانادا در مقایسه با همگنانشان در سایر کشورها خواهیم بود. زیرا شاهد آغاز رشد میزان اشتغال و دستمزد در کشورمان هستیم.

البته شواهد دیگری هم، برای اینگونه خوش بینی ها وجود دارند. از جمله اینکه براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی شورای بین المللی مراکز خرید سرپوشیده که اخیرا در یک نشست از سوی شورای خرده فروشی کانادا ارائه شد، میزان فروش متوسط مراکز خرید سرپوشیده کانادا در سال مالی منتهی به سی ام ژوئن 2017، برای هر پای مربع سر به 766 دلار زد. در حالی که این میزان در برهه مشابه سال های 2016 و 2015، به ترتیب 761 و 743 بود. در عین حال وضعیت در آمریکا کاملا برعکس کانادا پیش رفت. کمااینکه در سه برهه سال های مالی منتهی به سی ام ژوئن 2015، 2016، و 2017، به ترتیب از 474 به 467، و از 467 به 466 دلار کاهش یافت.

xچکیده اینکه به سبب رخدادهایی که شاهدشان هستیم (مانند بسته شدن خیلی از شعبه ها و یا کل فروشگاه های زنجیره ای صاحب نام)، بسیاری از بازیگران عمده صحنه فروشگاه های کانادا دارند آسیب می بینند. اما خیلی از فروشگاه ها، صاحب خانه ها و تحلیلگران اقتصادی، بر این باورند که نه تنها بازار این فروشگاه ها در شرف کاهش نیست، بلکه دارد به شکلی مبتکرانه تجدید ساختار می کند. به همین سبب امکان دارد، گزارش مبنی بر ورشکستگی قریب الوقوع اینگونه فروشگاه ها نابهنگام باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *