صفحه اصلی / علم و دانش / میکروسکوپ واقعیت افزوده برای تشخیص سرطان

میکروسکوپ واقعیت افزوده برای تشخیص سرطان

محققان گوگل، همزمان با نشست سالانه انجمن تحقیقات سرطان آمریکا، نمونه اولیه یک میکروسکوپ واقعیت افزوده (AR) را رونمایی کردند که با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی(AI) ، سلول‌ های سرطانی را تشخیص می دهد.

 هنگامی که پاتولوژیست ‌ها یک بافت زیستی را تجزیه و تحلیل می‌ کنند تا در صورت وجود نشانه‌ های سرطان، نوع و میزان پیشرفت بیماری را بررسی کنند، این فرآیند بسیار وقت گیر است.  بنابراین محققان گوگل نمونه اولیه میکروسکوپی را ساختند که می ‌تواند سرعت مطالعات آسیب شناسی در سراسر جهان را افزایش دهد.

 محققان گوگل معتقدند این میکروسکوپ به آزمایشگاه های کوچک، کلینیک ها یا کشورهای در حال توسعه که بودجه محدودی دارند، کمک می کند تا با روشی آسان از این ابزار استفاده کنند و مطالعات مربوط به سرطان را انجام دهند.

 این ابداع، یک میکروسکوپ نوری معمولی است که غالبا آسیب شناسان در سراسر جهان از آن استفاده می کنند و گوگل تنها این میکروسکوپ را کمی بهینه سازی کرده است تا آن را به عنوان یک فناوری دارنده هوش مصنوعی و واقعیت افزوده معرفی کند.

در ابتدا شبکه های عصبی برای تشخیص سلول های سرطانی در غالب تصاویر بافت زیستی در این میکروسکوپ تعریف می شود، سپس پس از ایجاد یک برش از بافت انسان، آن را زیر میکروسکوپ قرار می دهند.  پس از آن، محققان آن بافت را از عدسی میکروسکوپ مشاهده کرده و تصویر به رایانه انتقال داده می شود. در نهایت الگوریتم های هوش مصنوعی سیستم، سلول های سرطانی بافت را تشخیص می دهد.

تاکنون تیم تحقیقاتی گوگل، عملکرد این میکروسکوپ در سرطان پروستات و سرطان سینه را ارزیابی و آزمایش کرده اند که نشان می دهد عملکرد این سیستم بسیار دقیق است. اما آنها معتقدند این سیستم می تواند برای تشخیص سرطان های دیگر و همچنین بیماری های عفونی از قبیل سل و مالاریا نیز مورد استفاده قرار گیرد. مطالعات مربوط به این میکروسکوپ هنوز هم ادامه دارد و گوگل می گوید، برای ارزیابی های دقیق تر و عملکرد بهتر این سیستم، مطالعات بیشتری لازم است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *