املاک و مسکنمقالات

مفهوم دولت اقلیت برای مسکن ارزان قیمت

کرولین ویتزمن- رسانه اینترنتی مکالمه 

نگرانی گسترده رای دهندگان کانادایی در باره مسکن نباید برای سیاستمداران شگفت انگیز باشد. زیرا مثلا فردی که کار تمام وقت با حداقل حقوق دارد، تنها می تواند در 3 درصد محلات سراسر کشور دغدغه مسکن نداشته باشد. کمااینکه در بسیاری از مناطق تورنتو و ونکوور بیش از یک چهارم مستاجرها بیش از 50 درصد درآمد خانواده را برای اجاره بها می پردازند. 

اجماع در مورد نیاز به مسکن ارزان قیمت بیشتر سبب شد، امسال برای نخستین بار دو هفته پیش از روز انتخابات سراسری سه نهاد موسوم به اتحاد برای خاتمه دادن به کارتن خوابی کانادا، اتحادیه مسکن و نوسازی (نهاد مسکن غیرانتفاعی اجتماعی)، و فدراسیون خانه های تعاونی کانادا، خواهان طرح مساله مسکن در مناظرات این انتخابات شوند، و نخستین مناظره از این دست را به راه بیندازند. بااینهمه در جریان مناظرات سه رهبر ملی احزاب عمده کشور، مسکن ارزان قیمت به طور اساسی مورد توجه قرار نگرفت. اقدامی که ممکن است نشان بدهد این احزاب این خطر را نادیده گرفته باشند، که جوانان درانتخابات آتی به آنها رای ندهند. 

پیگیری هدف بدون توجه به موانع

مناظره مورد اشاره نه تنها فاصله زیاد بین دو عمده ترین حزب کشور یعنی لیبرال و محافظه کار، بلکه بین لیبرال ها و سه حزب دیگر را هم آشکار ساخت. یعنی سه حزبی که دولت اقلیت نیاز دارد، در ماه های آتی آنها را در کنار خود داشته باشد. 

 

 

پیام اصلی حزب لیبرال پیگیری هدف بدون توجه به موانع است. کمااینکه جاستین ترودو در دوره نخست زمامداری خود پس از سه دهه که خط مشی مربوطه مورد غفلت قرار گرفته بود، راهبرد ملی مسکن را رسما حق قانونی کرد. اقدامی که از جمله کانادا را قادر می سازد، به وظایف بین المللی خود بر اساس پیمان های سازمان ملل متحد احترام بگذارد. …. اما اینکه با توجه به مسایل مربوطه این اهداف تا چه اندازه عملی باشند، هنوز روشن نیست. کمااینکه بیشتر مبلغ 55 میلیارد دلاری که دولت لیبرال قول داده برای مسکن ارزان قیمت هزینه کند، دست کم تا یک انتخابات دیگر مصرف نخواهد شد. همچنین عملی شدنش به توافق های ملی- استانی- و اقلیمی بستگی دارد، که مثلا دولت کبک هنوز آن را امضاء نکرده است.

به آسیب پذیرترین ها کمک نمی کند

تجزیه و تحلیل ها نشان می دهند، که راهبرد ملی مسکن (لیبرال ها) سبب افزایش چشمگیر پشتیبانی از آسیب پذیرترین افراد و خانواده ها گرفته، تا کارتن خوابی نمی شود. 

از دیگر سو محافظه کاران در این مورد دیدگاهی کاملا متفاوت ارائه کرده اند. کمااینکه قول داده اند، محدودیت های وام مسکن را کاهش دهند. در مقابل احزاب نیودمکرات و سبز در مرام نامه های خود قول داده اند، میزان ساخت خانه های غیرانتفاعی را به پنج برابر تعهد لیبرال ها افزایش دهند. تعهدی که شامل ساخت 100 هزار واحدنوساز و یا نوسازی مسکن های موجود در خلال ده سال آتی می شود. 

روش درست کبک

در خلال سه دهه غفلت مورد اشاره در سطح ملی، دولت استان کبک خط مشی قوی مسکن ارزان قیمت داشته است. بنابراین روش موفقیت آمیزش باید بخشی از هر توافق ملی- استانی باشد. 

همچنین شهرداری های کشور که مسئولیت مسکن ارزان قیمت و کارتن خوابی بر دوش شان بوده، می خواهند در روند طراحی و تصمیم گیری برای خط مشی مربوطه حضور داشته باشند. 

ایجاد پل بین خود و احزاب دیگر از سوی دولت اقلیت

ممکن است دولت اقلیت لیبرال انگیزه های اقتصادی برای سرمایه گذاری در ساخت مسکن ارزان قیمت را افزایش دهد، و به این وسیله بین خود با نمایندگان مجلس ملی از احزاب نیودمکرات، سبز و بلاک کبک پل بزند. چنین اقدامی در کنار برخی مقولات دیگر واکنش به نگرانی های رای دهندگان شهری خواهد بود، که در انتخابات اخیر در تورنتو، مونترال و سایر شهرهای بزرگ، به برگزیده شدن این دولت کمک کرده اند.

در مقابل احزاب از چپ تا میانه می توانند از اینکه دولت اقلیت ناچار است دوباره برای تصویب هر لایحه ای به سراغ آنها برود، نهایت استفاده را بکنند و خط مشی های مترقی شان را عرضه نمایند. در عین حال برغم اقداماتی مانند مخالفت با خطوط لوله های نفتی ترنس مانتین که ممکن است سبب خشم مردم استان های آلبرتا و ساسکچوان شود، سرمایه گذاری برای مسکن ارزان قیمت سبب فاصله گرفتن این مردم از محافظه کاران می شود، که در انتخابات بعدی به نفع این احزاب چپ تا میانه خواهد بود.

بنابراین ساخت مسکن ارزان قیمت به نفع خیلی ها و مهم تر از همه افرادی خواهد بود، که خواهند توانست در مسکن های امن و ارزان قیمت زندگی کنند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان