علم و دانش

مغز مردان سه سال از مغز زنان همسن، پیرتر است

گروهی از دانشمندان معتقدند که متابولیسم مغز زنان در مقایسه با مغز مردان دیرتر کند می شود. به همین دلیل زنان دیرتر از مردان به افت یا کاهش توانایی های شناختی دچار می شوند.

با گذشت زمان، نحوه استفاده مغز از گلوکز یا قند (فرایند قندکافت بی هوازی یا aerobic glycolysis) تغییر کرده و در حدود 60 سالگی به سطح پایین می رسد و مغز شروع به کوچک شدن می کند. دانشمندان می خواستند، به پیر شدن مغز در طول زمان پی ببرند و سن متابولیکی و سن تقویمی (chronological)  مردان و زنان را با یکدیگر مقایسه کنند. آنان متوجه شدند که مغز زنان از نظر متابولیکی به طور متوسط 3 سال جوان تر از مغز مردان همسن و سال می باشد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن این مطالعه را با تجزیه و تحلیل <پت اسکن> یا <اسکن مغزی> 205 فرد 20 تا 82 ساله با مغز سالم انجام دادند. آنان الگوریتم هایی برای محاسبه سن متابولیکی شرکت کنندگان و مقایسه آن با سن تقویمی آنها خلق کردند و دریافتند که مغز زنان جوان تر از مغز مردان است و این روند تا کهنسالی ادامه دارد.

بر این اساس برخورداری زنان از مغزی که از نظر متابولیکی جوان تر است، آنان را در برابر برخی تغییرات مربوط به بالا رفتن سن مقاوم می کند و نشانه های زوال عقل در کهنسالی کمتر در آنها دیده می شود.

تیم تحقیقاتی در مرحله بعد بر روی یافتن علت موفقیت بیشتر زنان در آزمون های مغزی، در زمینه هایی مانند استدلال، حافظه و حل مساله در مقایسه با مردان همسن و سال متمرکز خواهند شد.

 

bahman-azimi-gif

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *