صفحه اصلی / مقالات / مشهود بودن بهره کشی صنعت تبلیغات از زنان در تصاویر مربوطه

مشهود بودن بهره کشی صنعت تبلیغات از زنان در تصاویر مربوطه

banner-niazmandiha2

امندا مونتیرو- نهاد چندرسانه ای تغییرات تدریجی جمعی

 

در سال های اخیر دنیای مد و تبلیغات به شکلی تهاجمی مرز بین درست و نادرست را مغشوش و حیطه ای از مثلا تصویر خاکستری قابل پذیرشی ایجاد کرده است، که شامل همه چیز از روابط جنسی توأم با دیگرآزاری، خودآزاری، سلطه گری، سلطه پذیری و… گرفته، تا تجاوز به عنف، آزارهای جنسی، خشونت و هیزی و تمایلات جنسی در قبال افراد زیر سن قانونی، می شود. این پدیده را نمی توان، به سادگی در کلمه هنرمندی خلاصه کرد. چراکه بسیار آشکارا جنسیتگرا و حتی بیمارگونه است. کمااینکه برای دخترکان چهارساله خط تولید لباس زیر وجود دارد. فراتر اینکه حتی از آنان در حالی که این لباس ها را پوشیده اند، عکس منتشر می شود. این امر که وقتی پای جنسیت به میان می آید، آمریکایی ها در بسیاری از زمینه ها  سختگیر هستند، جای خود دارد. اما باید زمانی که پای کودکان در وسط است، حد و حدودی وجود داشته باشد. ولی در عمل اینگونه نیست.

این چند عکس به شکلی باورنکردنی نشان می دهند که چگونه صنعت تبلیغات از زنان بهره کشی می کند.

کایلی جنر/ عکاس استیون کلین

برای نمونه می توان از کایلی جنر از وراث طایفه کارداشیان نام برد، که اخیرا به سبب تزریق در لب ها توجه فراوان رسانه ها را به خود جلب کرد. اما انتشار عکسش در حالی که روی صندلی چرخدار نشسته، به ویژه وی را زیر ذره بین قرارداد. واقعا چرا او روی این صندلی نشسته است؟ این تصویر توسط استیون کلین برداشته شده، و قرار بوده کاری معنی دار از تولیدات الن جونز ستاره محبوب موسیقی پاپ انگلستان باشد. خواننده ای که در نظر دارد به سبب نمایش تندیس های زنان برهنه در همه حالت های سلطه پذیر، نمادی از آینده انسان باشد. اما واقعیت این است، که اینگونه عکس ها پوچی صنعت تبلیغات امروز را به شکلی برجسته نشان می دهند. تصاویری که دارند در تبلیغات مربوطه جهت جنسیت سوژه های خود را بگونه ای تغییر می دهند، که تاکید شود نقش واقعی آنان چقدر مسخره و تحقیرآمیز است.

تبلیغ شرکت تولید لوازم آرایش سیسلی/ عکاس تری ریچاردسون/ سال 2006

البته این نخستین بار نیست، که در تبلیغات شاهد سوء استفاده جنسی هستیم. و بازهم البته اگر در این تصویر سوژه مرد نیز بود، از آزاردهندگی آن چیزی کم نمی کرد. بدیهیست که این آزاردهندگی نباید شگفت انگیز باشد. چراکه عکاسش فردی است، که اظهارات نامناسب جنسیتی فراوانی از او خطاب به مدل هایی شنیده ایم، که در دسترس دارد. مگر نه اینکه خودش گفته: مساله این نیست، که انسان چه کسی را می شناسد. بلکه این است، که چه کسی را می ترکاند.

تام فورد برای تبلیغات مردانه/ عکاس تری ریچاردسون/ سال 2007

بی تردید ما می دانیم، که جاذبه جنسی خریدار دارد. اما چرا در حالی که هنوز از زنان انتظار می رود در صورت نیاز به شیر دادن نوزادان خود در ملأعام به دستشویی بروند، استفاده از سینه های لخت آنان در تبلیغات مناسب است؟ در عین حال بسیار ساده می باشد که مشاهده کنیم، نشان دادن همین قسمت از بدن یک مرد چقدر جذابیت کمتری دارد.

عکس تبلیغ محصولات امریکن اپرل/ سال 2010

آیا شما هم نمی توانید بفهمید، منظور از این تصویر تبلیغات محصولات شرکت تولیدکننده و فروشنده لباس امریکن اپرل چیست؟ بدانید که خیلی ها هم مانند شما هستند. زیرا کاملا آشکار می باشد، که این محصول برای زنان تولید شده است. اما این تصویر هم نباید شگفت انگیز باشد. چراکه داو چارنی رئیس هیئت مدیره این شرکت در دسامبر 2014 ناگهان از سمت خود کنار گذاشته شد. زیرا در آن سال تحقیقاتی در مورد سوء رفتارش در دست انجام بود. نگه داشتن یکی از کارکنان به عنوان برده جنسی به مدت 8 ماه، آزار جنسی چندین مدل و شماری از کارکنان، حمله به مدیر یک فروشگاه، استفاده از اشارات تحقیرآمیز نژادی در قبال کارکنان، و خودارضایی در برابر یک خبرنگار در سال 2004، تنها چند مورد از سرفصل های این تحقیق بودند.

عکس تبلیغ محصولات امریکن اپرل/ سال 2007

اگر این عکس تبلیغاتی واقعا برای جلب مشتریان زن گرفته شده، قرار است چه پیامی برای آنان داشته باشد؟ اما این تصویر واقعا نشانگر استاندارد این شرکت است. کمااینکه پیشترها هم مثلا عکس داو چارنی را در بستر با یک مدل منتشر کرده بود. در تصویر دیگر هم مدلی دیگر داشت… او را می لیسید. چطور شده، که حتی چنین عکس هایی هم به چاپ می رسند؟ حتی حضور یک مرد در این تصویر نیز، چیزی از چندش آور بودن آن کم نمی کند.

عکس تبلیغ محصولات مارک جیکوبز/ عکاس جرگن تلر/ سال 2008

به نظر شما این عکس می خواهد، چه چیزی را به تصویر بکشد؟ چرا شرکتی تولیدی باید عکس یک کیسه چروک شده را برای بازاریابی محصولات خود منتشر کند؟ اینگونه عکس ها تصاویری گذرا از طیف گسترده ای از کم ارزش کردن زنان حاضر در تبلیغات هستند. تازه این ظاهر قضیه می باشد، که ما می بینیم. آیا می توان تصور کرد، در هنگام گرفتن این عکس ها و یا حتی انتخاب سوژه آنها، چه روندی وجود دارد؟ شارلوت واترز در هنگامی که دانشجویی 19 ساله بود، با تری ریچاردسون برای عکسبرداری از خود تماس گرفت. زیرا تنها شنیده بود، او رابط خوبی برای کار کردن در زمینه مربوطه است. این خانم در مصاحبه با رسانه ووکاتیو گفت: او مجبورم کرد دکمه های شلوارش را باز کنم، آلتش را درآورد و…..

مشاهده این تصاویر از جمله به ما می فهماند، که یک دستگاه پولساز عظیم ما را با دیدگاهی کج و کوله از چهار گوشه دنیا بمباران می کند. پس باید منتقد و آگاه باقی ماند. چراکه به این وسیله می توان، این دیدگاه و سرانجام این صنعت تبلیغات را تغییر داد.

hamidreza-safipour

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *