اخباراخبار کانادا

مشتری نود ساله بانک RBC ، شصت هزار دلار به دلیل کلاهبرداری مشاور مالی از دست داد

 

تورنتو- به نقل از گلوبال نیوز: هنگامی که جنت یو در ماه جون برای کمک به مادر 90 ساله اش که دوران نقاحت آسیب نخاعی را سپری می کرد، از تگزاس به تورنتو آمد، هرگز فکر نمی کرد که همزمان با دو مورد اضطراری دست و پنجه نرم کند. 

بحران دوم زمانی بوجود آمد که یو که یک حسابدار حرفه ای است، در کنار مادرش نشست تا حساب بازنشستگی او را بررسی کند. آن وقت بود که متوجه شد چیزی در حساب درست نیست.

یو و خواهرش دونا کوه ادعا می کنند مادر آنها توسط مشاور مالی چندین و چند ساله او در Royal Mutual Funds Inc. ، از موسسات کارگزاری وابسته به RBC، قربانی کلاهبرداری شده است.

آنها ادعا می کنند که کلاهبرداری و انتقال غیرقانونی وجوه و بر اساس تحقیقات داخلی RMFI، مادرشان را با 120 هزار دلار ضرر و زیان روبرو کرده است. 

این خانواده از این متعجب هستند که چگونه یک موسسه مالی وابسته به بزرگترین بانک کانادا، به مدت چندین ماه متوجه این نقل و انتقالات مشکوک نشد. 

 

 

خبرنگاران گلوبال نیوز، به درخواست یو، نام و مشخصات مادر وی را محفوظ نگه داشته اند. یو و خواهرش ادعا می کنند که مشاور یا برنامه ریز مالی، پس از اعتراف به کلاهبرداری نزد آنها، بارها برای تماس با مادرشان اقدام کرده است. 

جنت و دونا می گویند موضوع کلاهبرداری و تماس های ناخواسته مشاور را به پلیس گزارش کرده اند، اما در نهایت مادرشان از طرح اتهام کیفری منصرف شد. 

RMFI مبلغ 60 هزار دلار از پول مادر را که مشاور مالی از حساب وی برداشت کرده بود، به همراه بیش از 7 هزار دلار خسارت به وی بازگردانده است. کارگزار همچنین بیش از 52 هزار دلار خسارت مضاعف را بابت نقل و انتقال غیرقانونی دوم پیشنهاد کرده است. 

سخنگوی RBC از طریق ایمیل به گلوبال نیوز گفت: ما هرگونه ادعای سوء رفتار کارمندان را جدی می گیریم و در حال بررسی کامل موضوع هستیم. می توانیم تأیید کنیم که غرامت پولی به مشتری ارائه شده است. به دلیل حریم خصوصی کارمندان و به دلیل اینکه موضوع هنوز در دست بررسی است، دیگر از اظهارنظر بیشتر در این باره معذور هستیم. 

اما یو و کوه که وکالت اموال مادرشان را دارند، می گویند رسیدگی به پرونده ناکافی بوده است. آنها می گویند که داستان مادرشان، نقایص قابل توجهی را در توانایی یک موسسه مالی بزرگ در محافظت از سالمندان آسیب پذیر در برابر کلاهبرداری، برجسته می کند. این همچنین، نشاندهنده دشواری شکایت از بانک ها و نمایندگی های وابسته به آنها به عنوان دو نهاد مجزا که از سیستم های مختلف طرح شکایت پیروی می کنند، است.  نها می گویند، هیچ کس به مادرشان در مورد بدهی مالیاتی که ممکن است بابت مبلغ خسارات سرمایه گذاری پیشنهادی با آن روبرو شود، هشدار نداده است. 

کوه با ارسال ایمیل برای گلوبال نیوز نوشت: بار تحقیق و اثبات فقط بر دوش ما بوده است و خانواده ما را در یک دوران بسیار چالش برانگیز با استرس بیشتر روبرو کرده است.

 

اعتراف احتمالی برنامه ریز مالی به کلاهبرداری 

مادر یو و کوه، مهاجر کره ای، به مدت 40 سال مشتری RBC بوده است. دو خواهر می گویند، موجودی حساب پس انداز بازنشستگی مادرشان، پس از 25 سال کار 12 ساعت در روز و شش روز در هفته، عمدتا در سرمایه گذاری های کم خطر RBC که توسط RMFI فروخته شد، نگهداری می شد. طبق گفته خانواده، مشاور و برنامه ریزی مالی او، فردی به نام جئونگ (آبراهام) شین، به مدت یک دهه مشاور معتمد مادرشان بوده است. 

کوه می گوید: مادرم همه کارهای بانکی اش را از طریق شین انجام می داد. حتی وقتی شین از مصدومیت مادر مطلع شد، برای او گل فرستاد. 

اما وقتی یو و مادرش در سپتامبر، به تراز سرمایه گذاری او نگاه کردند، مادرشان اشاره کرد که مبلغ به مراتب کمتر از چیزی است که به یاد داشت. اما مادرش دلیل آن را بی ثباتی بازار بورس ناشی از کروناویروس دانست. اما مدارک و شواهد چیز دیگری را نشان می داد. 

یو، معتقد بود راه اندازی بانکداری آنلاین به مادرش کمک می کند تصویر بهتری از وضعیت مالی خود داشته باشد. اما وقتی سعی کرد یک حساب دیجیتال برای مادرش باز کند، موفق نشد. آن وقت بود که شین پیشنهاد کرد برای کمک به منزل مادرشان بیاید. 

یو در هنگام حضور شین در منزل، در یکی دیگر از اتاق ها مشغول کار بود که مادرش از اتاق نشیمن بیرون آمد و با صدای آهسته به او گفت: بهتر است بیایی. یک چیزی درست نیست. 

 به گفته یو و کوه، شین آن روز اعتراف کرد که 60 هزار دلار از یکی از حساب های سرمایه گذاری برداشت  کرده بود. 

یو می گوید: شوکه شده بودم. شین گفت که مشکل مالی داشته و پیشنهاد بازپرداخت پول را داد. او زانو زده و با التماس تقاضای بخشش کرد. 

سرانجام، یو تهدید کرد که با نگهبانی ساختمان محل زندگی اش تماس می گیرد تا شین را بیرون بیندازند. شین پس از آن چندین بار با مادر و دو خواهر تماس گرفت. مزاحمت های او باعث شد خانواده موضوع را به پلیس گزارش کند. 

چند روز بعد، یو متوجه شد که شین حدود 330 هزار دلار از سرمایه گذاری مادرش در RBC Select Very Conservative را به Money Market Fund RBC Premium منتقل کرده است. هر دو نقل و انتقال غیرقانونی، 23 مارچ انجام شده بود، که بدترین روز بازار بورس آمریکای شمالی بود. خانواده ادعا می کنند که این نقل و انتقال در واقع برای پنهان کردن سرقت پول، انجام شده بود. 

تلاش های خبرنگاران گلوبال نیوز برای گفتگو با شین موفقیت آمیز نبوده است. سخنگوی RBC نیز به دلیل حریم خصوصی کارکنان، از گفتن اینکه آیا شین اخراج شده یا خیر، خودداری کرده است. 

سوال این است که چگونه به مدت چند ماه این دو نقل و انتقال غیرقانونی از نظرها پنهان ماند؟ 

نه تنها 60 هزار دلار سرقت شده در فاصله مارچ تا سپتامبر تشخیص داده نشد، بلکه RMFI دومین نقل و انتقال غیرقانونی را نیز تشخیص نداد. تا اینکه یو آن را متوجه شده و چند روز بعد به مسوولین اطلاع داد. سه روز بعد از گزارش یو، مبلغ 67 هزار و 672 دلار به حساب مادرشان بازگردانده شد. 

RMFI دلیل تشخیص داده نشدن این نقل و انتقال غیر قانونی را، استفاده از شماره کارت بانکی مادر (برای بانکداری آنلاین) و کد رمز انتخاب شده برای آن ذکر کرد. 

ارائه کنندگان خدمات ایمیل، معمولا به کاربران، در مورد ورود به حساب ایمیل کاربر از طریق یک کامپیوتر ناشناس، هشدار می دهند. شرکت های اعتباری نیز معمولا با طرح لایه های امنیتی مضاعف از قانونی بودن خرید توسط کارت اعتباری مطمئن می شوند. 

بنابراین انتظار می رفت یک موسسه مالی نیز از فن آوری مشابه برای محافظت از مشتریان و هشدار نقل و انتقالات مشکوک برخوردار باشد. اما چنین نیست. 

یو شکایتی را بر علیه RMFI، RBC و شین نزد Mutual Fund Dealers Association of Canada به جریان انداخته است. 

متاسفانه سوء استفاده مالی از سالمندان به یک معضل جدی در کانادا تبدیل شده است. یکی از راه های محافظت از خود در برابر کلاهبرداری، استفاده سالمندان از یک عضو مورد اعتماد خانواده برای رسیدگی به امور مالی و بانکی شان است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست