اخباراخبار کانادا

مشاهده خفاش آلوده به ویروس هاری در تورنتو و هشدار مقامات درمانی 

تورنتو- در پی کشف خفاش آلوده به ویروس هاری در تورنتو، مقامات آژانس بهداشت عمومی تورنتو به ساکنان شهر در مورد خودداری از هر گونه تماس با این حیوان هشدار دادند. نتیجه آزمایشات انجام شده بر روی خفاش، آلوده بودن حیوان به ویروس هاری را ثابت کرده است. این اولین مورد از سال 2016 به این سو می باشد. 

هاری، بیماری عفونی است که بر سیستم عصبی موجودات خونگرم از جمله انسان اثر گذاشته و موجب التهاب مغزی حاد می شود. ویروس هاری توسط بزاق حیوان آلوده و از محل گازگرفتگی یا خراشیدگی پوست منتقل می شود. عدم درمان سریع و موثر فرد را در معرض خطر مرگ قرار می دهد. 

با اینکه احتمال انتقال هاری از خفاش به انسان اندک می باشد، اما جولای گذشته نیک میجر 21 ساله، ساکن جزیره ونکوور، 6 هفته پس از تماس با خفاش آلوده در اثر ابتلا به هاری درگذشت. خفاش با برخورد با دست میجر، سبب خراشیدگی پوست مرد جوان شده و ویروس را منتقل کرده بود. 

به افرادی که با خفاش تماس داشتند توصیه شده است که زخم را حداقل به مدت 15 دقیقه با آب و صابون بشویند و ضمن استعمال ماده ضدعفونی کننده یا antiseptic، با ثبت محل برخورد با خفاش و زمان دقیق آن به مرکز درمانی مراجعه نمایند. 

به ساکنان تورنتو، امتناع از نزدیک شدن به حیوانات وحشی، خودداری از غذا دادن به آنها و عدم تماس با راکون ها و راسوها توصیه شده است. در ضمن حتما از به روز بودن واکسیناسیون هاری اطمینان حاصل شود. با مسدود کردن راه های ورود خفاش به منازل، از جمله استفاده از کلاهک ایمنی بر روی لوله بخاری، پوشاندن سوراخ ها یا مجاری ورود حیوان و بسته نگه داشتن درب و پنجره های بدون توری توصیه شده است.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *