صفحه اصلی / اخبار / مرگ جوان کانادایی همرزم نیروهای کرد، در نبرد با داعش

مرگ جوان کانادایی همرزم نیروهای کرد، در نبرد با داعش

Razi-Clinic

ادمونتون- نازارنو تاسون، اواخر ماه جون با هدف مبارزه با داعش، ادمونتون را ترک کرد و از طریق ترکیه به سوریه رفته و در آنجا به مبارزان کرد که در خط مقدم با این گروه تروریستی می جنگیدند پیوست. او در پیام هایی که در فیس بوک پست می کرد، از رفقایی که در میان مبارزان کرد و دیگر داوطلبان بین المللی پیدا کرده بود، سخن گفته و عکس هایی از خودش را در لباس نظامی به اشتراک می گذاشت.

مایک وبستر، از نظامیان سابق کانادایی که با تاسون ارتباط داشت درباره او می گوید: او به کاری که انجام می داد افتخار می کرد و هرچقدر هم که اوضاع سخت و دشوار بود، حاضر نبود برادرانش را تنها بگذارد. به گفته وبستر، تاسون به عنوان <تک تیرانداز> در نبرد منجیب شرکت داشت و شاهد مرگ چند تن از همقطارانش در بمبگذاری های انتحاری بود.

گفته می شود که تاسون حداقل 20 پیکارجوی داعش را به هلاکت رساند.

22 دسامبر، دستگاه تبلیغاتی داعش، تصویر جنازه دو مبارز غربی را که در غرب سوریه کشته شده بودند، منتشر کرد. یکی از آنها شباهت فوق العاده ای به تاسون داشت.

سه شنبه گذشته، فرماندهان گروه یگان های مدافع خلق یا People’s Protection Units که در زبان کردی با نام اختصاری <ی پ گ> شناخته می شود، خبر کشته شدن تاسون و رایان لاک 20 ساله، داوطلب انگلیسی در روز 21 دسامبر را تایید کردند. در اطلاعیه منتشر شده از سوی فرماندهان، از تاسون و لاک با لقب < قهرمان شهید> یاد شده است. لاک نیز از سپتامبر گذشته به <یگان های مدافع خلق> ملحق شده بود.

در این عکس، تاسون (نفر سمت چپ) و لاک در کنار یکدیگر دیده می شوند.

تاسون 23 ساله، دومین جنگجوی داوطلب کانادایی است که در مبارزه با داعش کشته می شود. قبل از او جان رابرت گالاگر در روز 4 نوامبر 2015 در حین نبرد در کنار گروهی از مبارزان غربی (تحت رهبری نظامی سابق آمریکایی) جان خود را از دست داد. اعضای این گروه با کد <223> شناخته می شوند.

تاسون که متولد کزویک- انتاریو بود، از یکی از دبیرستان های کاتولیک ناحیه آبشار نیاگارا فارغ التحصیل شد و می خواست به ارتش کانادا بپیوندد. اما، هرگز رسما به ارتش ملحق نشد.

صدها نفر داوطلب از کشورهای مختلف، از جمله ده ها کانادایی خود را به سوریه و عراق رسانده اند تا در کنار مبارزان کرد با داعش مبارزه کنند. بسیاری از داوطلبان، نظامیان سابقی هستند که از واکنش نظامی محدود غرب در جنگ داخلی سوریه، ناراضی می باشند.

تاسون و لاک، پس از آموزش در آکادمی YPG، به عنوان داوطلب به یکی از واحدهای رزمی در خط مقدم پیوستند.

بر اساس آخرین گزارش ها، داعش در ازای واگذار کردن جنازه جوان کانادایی، تقاضای پول کرده است.

ژوستینا تاسون (خواهر نازارنو) در گفتگو با خبرنگاران صحت این خبر را تایید کرد ولی مدعی شد که مشخص نیست آنها در ازای بازگرداندن جنازه برادرش خواهان دریافت پول هستند یا مبادله آن با اجساد همقطاران شان.

 

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *