مقالاتمقالات اجتماعی

مجید مجیدی، از داوری جشنواره‌ فیلم چین، و سینمای ایران می‌گوید

از خبرگزاری CGTN چین

فیلم Children of Heaven (بچه‌های بهشت) ساخته‌ مجید مجیدی کارگردان ایرانی، نخستین فیلم ایرانی بود که در سال 1999 برای دریافت جایزه‌ آکادمی هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) نامزد شد. مجیدی، اکنون یکی از هفت داور اصلی و عضو نهمین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم پکن است. خبرنگاران خبرگزاری CGTN به سراغ او رفتند تا نظرش را درباره‌ سینما و صنعت فیلمسازی چین، که همچنان رو به گسترش است، بپرسند. خبرنگاران در این گفتگو، همچنین پرسش‌هایی را پیرامون موفقیت فیلم‌های ایرانی در صحنه‌ بین‌‌المللی مطرح کردند.

مجیدی، در پاسخ به این پرسش که احساسش از انتخاب شدن به عنوان عضو هیات داوران این جشنواره چیست، گفت: این، کاریست که با وظایف کارگردانی بسیار متفاوت است. گاهی نظرات شما درباره‌ یک فیلم، با نظرات سایر داوران متفاوت است، اما در نهایت شما باید با هم درباره‌ یک فیلم تصمیم بگیرید. با این حال، فکر می‌کنم که این تجربه، در درازمدت به بهبود مهارت‌های کارگردانی من نیز، کمک کند.

مجیدی درباره‌ ویژگی‌هایی که برای رای دادن به یک فیلم در نظر دارد، گفت: آنچه من در نظر می‌گیرم این است که آیا داستان فیلم و سینماتوگرافی، مرا تحت تاثیر قرار می‌دهد یا نه. این کارگردان، در عین حال خاطرنشان کرد که این جشنواره، هنوز بسیار جوان است و جا برای بهتر شدن دارد. او گفت: بسیاری از فیلم‌هایی که در این جشنواره به نمایش درمی‌آیند، پیشتر به نمایش عمومی رسیده و حتی در جاهای دیگر جوایزی برده‌اند. من امیدوارم که بتوانیم شاهد معرفی فیلم‌های بیشتری باشیم که به طور ویژه برای این جشنواره آماده شده‌اند. و امید دارم که فیلم‌های مستقل بیشتری را در بخش مسابقه ببینم.

از زمان نامزدی فیلم بچه‌های بهشت مجیدی، در بخش بهترین فیلم‌های خارجی جوایز اسکار تاکنون، فیلم‌های ایرانی رفته رفته جایگاه و حضور قدرتمندی در صحنه‌ جهانی به دست آورده‌اند. در سال 2012، فیلم A Separation (جدایی نادر از سیمین) ساخته‌ اصغر فرهادی، سرانجام برنده‌ نخستین جایزه اسکار برای فیلم‌های ایرانی شد، که در بخش فیلم‌های خارجی، به این فیلم تعلق گرفت.

مجیدی درباره‌ دلایل موفقیت فیلم‌های ایرانی در جشنواره‌های بین المللی می‌گوید: یکی از مهم ترین ویژگی‌های فیلم‌های ایرانی، این است که داستان‌های آنها درباره‌ طبیعت انسانی و احساسات بنیادین نوع بشر هستند. این شکل روایی، می‌تواند با همه‌ تماشاگران از تمام فرهنگ‌های جهانی، ارتباط برقرار کند. او ادامه می دهد: من هم از همین روش و سبک در فیلم خودم بچه‌های بهشت استفاده کرده بودم. داستان فیلم من، آن بی‌گناهی و مهربانی را به تصویر می‌کشد که در وجود همه‌ ما انسان‌ها یافت می‌شود. مردم دنیا، به ویژه در این شرایط به هم‌ریخته و پر هرج و مرجی که دنیای امروز به آن گرفتار است، می‌خواهند فیلم‌هایی را ببینند که درباره‌ نیکی ذات انسان سخن بگوید.

این کارگردان نامدار ایرانی، همچنین ابراز امیدواری کرد که سینمای چین را، همچنان رو به گسترش و در شکوفایی ببیند. او گفت: صنعت فیلمسازی چین و تقاضا برای آن از سوی مردم، همچنان به سرعت در حال رشد است. هر روز این صنعت، شاهد تغییراتی شگرف و بنیادین است. این رشد، فرصت‌های بسیاری را برای فیلمسازان و به ویژه فیلمسازان جوان پدید آورده که باید از آنها استفاده شود.

مجیدی، امسال جدیدترین فیلمش آن سوی ابرها را نیز، به همراه خود به جشنواره‌ فیلم پکن آورده تا برای تماشاگران چینی به نمایش درآید. او با اشاره به فیلمش، می‌گوید: من دارم درباره‌ امکان همکاری با کارگردانان چینی در آینده می‌اندیشم و قصد دارم با همکاری این هنرمندان، فیلم‌های بیشتری بسازم که موضوع اصلی آنها، کودکان باشند.

جشنواره‌ بین‌المللی فیلم پکن، امسال برای نهمین سال پیاپی برگزار می‌گردد و در کنار مجیدی، فیلمسازان بین‌المللی دیگری همچون سایمون وست از بریتانیا، سرگِی دورتسووی از روسیه، سیلویو کایوتزی از شیلی و راب مینکاف از ایالات متحده را نیز، در هیات داوران خود دارد. مجید مجیدی افزون بر نامزدی‌اش برای دریافت جایزه‌ اسکار، تاکنون چهار بار برنده‌ جوایزی از جشنواره‌ فیلم مونترال شده است.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0