مقالاتمقالات پزشکی

متخصصین باروری: از ماری جوانا دوری کنید!

از: دکتر کِیتلین دیون، متخصص باروری و انجماد تخمک، در Pacific Centre for Reproductive Medicine  – ونکوور

چند وقتی است که در کانادا، استعمال تفریحی سیگار ماری جوانا، برای افراد بالای 19 سال، قانونی شده است. سازمان ملی آمار کانادا، گزارش داده که در حال حاضر، 27 درصد افراد 15 تا 24 ساله و 13درصد از افرادی که بالای 25 سال سن دارند، از این فرآورده‌ گیاه شاهدانه استفاده می‌کنند، که میزان چهار میلیون و 600 هزار مصرف‌کننده را، به دست می‌دهد.

من، در جایگاه یک متخصص باروری، می‌دانم که مردان و زنانی، که در اوج دوران باروری خود قرار دارند، همچنین در گروه مصرف‌کنندگان عمده‌ ماری جوانا قرار می‌گیرند. این ماده مخدر، حتی پیش از تصویب قانون جدید نیز، یکی از پرطرفدارترین مواد مخدر در شمال آمریکا بود که سریع ترین نرخ رشد را از نظر همه‌گیری نشان می داد. اکنون که مصرف تفریحی ماری جوانا قانونی شده، پزشکان انتظار دارند که میزان همه گیری مصرف آن، باز هم افزایش یابد.

بسیاری از زوج‌های جوان، از پزشکان شان می‌پرسند که آیا مصرف ماری جوانا، در میزان باروری آنها تاثیری دارد یا خیر. اما ارائه پاسخ درست به این افراد، کمی دشوار است، زیرا برخلاف الکل، که می‌دانیم بر باروری تاثیر منفی دارد، نتایج پژوهش‌ها درباره‌ ماری جوانا، آن‌قدرها واضح نیستند:

اسپرم‌ها

پژوهش‌ها نشان داده که کیفیت اسپرم مردان، می‌تواند توسط ماده‌ <تتراهایدراکانابینول> یا THC، که از مواد اصلی تشکیل دهنده‌ ماری جوانا است، آسیب ببیند. در پژوهشی که توسط بنیاد آمریکایی ASRM انجام گرفت، پژوهشگران نمونه‌های اسپرم را، در معرض تماس با ماده‌ THC با سه غلظت پایین، متوسط و بالا قرار دادند. دلیل بکارگیری دوزهای مختلف این ماده‌ شیمیایی، این بود که بتوان تاثیر ماری جوانای پزشکی و غیرپزشکی بر اسپرم را، بازسازی کرد.

پژوهشگران دریافتند که میان افزایش یا کاهش دوز ماری جوانا و افزایش یا کاهش میزان جنبندگی اسپرم‌ها، ارتباط مستقیم وجود دارد؛ به این معنی که بالا رفتن غلظت THC، تعداد اسپرم‌هایی را که حرکت شان آهسته شده بود را، افزایش می‌داد. همچنین مشخص شد که اسپرم‌هایی که کیفیت بالاتری دارند – و شانس بالاتری در بارور کردن دارند– به میزان 56 درصد، بیش از سایر اسپرم‌ها، در خطر کاهش جنبندگی با افزایش THC قرار داشتند. افزون بر این، این پژوهش نشان داد که حتی در اسپرم‌هایی که با وجود افزایش میزان THC به شنا ادامه می دادند، توانایی پیوستن و دخول به تخمک، به شدت دچار اختلال می‌شد.

 

تخمک‌ها

پژوهش‌هایی که از سوی وزارت بهداشت آمریکا صورت گرفته، نشان داده که ماری جوانا در روند تخمک‌گذاری زنان، اختلال ایجاد می‌کند. این تحقیقات آزمایشگاهی که بر روی حیوان و انسان انجام شده، نشان می‌دهد که THC، موجب اختلال بر ترشح و کارکرد هورمون‌هایی که کار تخمدان‌ها و غده‌ تیروئید را کنترل می‌کنند، می‌گردد. این موضوع، در برخی موارد، باعث می‌شود که یک تخمک بالغ، در لوله‌ تخمدان‌ها گیر کند، و هرگز از فولیکول خارج نشده و به چرخه‌ باروری وارد نگردد.

با این حال، مطالعه‌ تاثیر مصرف ماری جوانا بر باروری، در خارج از محیط آزمایشگاه، بسیار دشوار است. پژوهشگران برای این منظور، بر نظرسنجی‌هایی تکیه می‌کنند که میزان مصرف خوداظهار زوجین، و برنامه‌ آنها برای بچه‌دار شدن را، می‌سنجد. به همین دلیل، برخی از این نظرسنجی‌ها

نشان می دهند که مصرف این مخدر، بر باروری زنان و مردان بی‌تاثیر است.

 

زمان بارداری

در یکی از تحقیقات گسترده‌ ملی در آمریکا، پژوهشگران مصرف کنندگان روزمره‌ ماری جوانا را با آن هایی که هرگز این ماده را مصرف نکرده بودند، مقایسه کردند. آنها دریافتند که از نظر زمانی که برای یک زوج طول می‌کشد تا به بارداری دست یابند، تفاوتی میان دو گروه وجود نداشت. با این حال، دیگر دانشمندان می‌گویند فرآورده‌های شاهدانه ممکن است در تولید هورمون طبیعی <کانابینوید> که در بدن روی می دهد، اختلال ایجاد کند. این هورمون، در ایجاد و ادامه روند طبیعی بارداری در زنان، نقش حیاتی دارد و تغییرات در میزان آن، ممکن است به مشکلاتی مانند سقط جنین، رشد ناقص جفت در داخل رحم، و اختلال در شکل‌گیری نطفه بینجامد.

و سرانجام اینکه، پژوهش‌ها در مورد ارتباط ماری جوانا و باروری، گاهی نتایج متضاد به دست می‌دهد. اما گاهی بهترین نصیحت در این زمینه این است: احتیاط، شرط عقل است!

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان