Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / مامور سابق اف بی آی می گوید داعش نابود نشده، بلکه تغییر شکل داده!

مامور سابق اف بی آی می گوید داعش نابود نشده، بلکه تغییر شکل داده!

 

این مامور مدت هشت سال را در واحد ضدتروریسم پلیس فدرال آمریکا (FBI) گذراند. او سپس به خاطر اعتراض به استفاده از شکنجه در اعتراف گیری، مجبور به ترک خدمت شد.

بیشتر نوجوانان آمریکایی، یک تصویر رویایی پر زرق و برق از کار کردن برای FBI دارند؛ آنها دوست دارند تفنگ به دست بگیرند و مجرمین را دستگیرکنند. اما <علی سوفان> می‌گوید ایده‌ ذهنی او اینگونه نبود، تا اینکه سریال X-Files را تماشا کرد؛ سریالی که دو مامور از این اداره را به نام <مولدر> و <اسکالی> تصویر کرده که در جستجوی موجودات فرازمینی، به سراسر دنیا می‌روند. این برای او تصویر جالبی بود، با این حال هنگامی که او سرانجام تصمیم گرفت کاری در FBI پیدا کند، فکر نمی‌کرد که پذیرفته شود. او می‌گوید: <مرا نگاه کن… اصلا به قیافه‌ام می خورد که مامور پلیس فدرال باشم؟… به هر حال، به قیافه‌ آن زمانم نمی خورد>. او که اصلا زاده‌ <لبنان> و عرب‌تبار است و دستی هم به مطالعه دارد، می‌گوید: <من باور داشتم که جنس من اصلا به درد پلیس شدن نمی خورد، و این کاری نیست که بخواهم در زندگی‌ام انجام دهم. با این حال همه تست‌ها را انجام دادم>. اما او پذیرش شد و به او شغلی در پلیس فدرال پیشنهاد دادند. <علی> که تازه مدرک کارشناسی ارشد را در رشته‌ <روابط خارجی> کسب کرده بود، با خود گفت که اگر این شغل به دردش نخورد می‌تواند به دانشگاه برگردد.

او 20 ساله بود و به خاطر پس‌زمینه کاری اش، به <واحد عملیاتی ضدتروریسم> منتقل شد که بر گروه‌های عراقی و فلسطینی تمرکز داشت. اما او در جریان مطالعه روزنامه‌های عربی، به مورد <اسامه بن لادن> علاقه‌مند شد و در سال 1998 در مورد او، مطلبی نوشت و به فرماندهان واحدش ارائه داد. گزارشی که <سوفان> تهیه کرده بود تا بالاترین رده‌ پلیس فدرال رفت و به دست <جان اونیل> رئیس واحد امنیت ملی رسید. گرچه FBI و CIA از پیش در حال نظارت بر زندگی <بن لادن> بودند، اما <سوفان> می‌گوید آنها <بن لادن> را تنها به عنوان حامی مالی تروریسم می‌شناختند و از نقش عملیاتی او بی‌اطلاع بودند.

<سوفان> در گزارشش پیش بینی کرده بود که <بن لادن> به یک مشکل جدی تبدیل خواهد شد. او می گوید: <گفتم ما باید این فرد را جدی بگیریم… گفتم او داشت در میان افغان‌ها خود را به عنوان یکی از مبارزانی که در جنگ بر علیه <شوروی> جنگیده بودند و به آنها <مجاهدین> می‌گفتند، معرفی می‌کرد. حالا دارد تلاش می کند تمام بازماندگان <مجاهدین> را گرد هم بیاورد تا دنیای اسلام را به قول خودش <بازسازی> کنند>. <سوفان> توضیح می‌دهد: <وقتی می‌بینی که تعداد زیادی از افرادی که سابقه و تجربه‌ جنگی دارند، دور هم جمع شده‌اند… و این شخص که می داند بسیاری از این افراد نمی‌توانند به زادگاه شان بازگردند، دارد با آنها یک جور ارتش اسلامی تشکیل می‌دهد… اگر کمی با تاریخ آشنا باشید، می دانید که این داستان، پایانش چه خواهد بود>.

<علی سوفان> در کتابش Anatomy of Terror ردپای تکامل سازمان‌های تروریستی خاورمیانه را دنبال می‌کند؛ از <بن لادن> و حادثه‌ 11 سپتامبر گرفته، تا حمله‌ نابخردانه‌ آمریکا و متحدانش به خاورمیانه که آن را <جنگ با تروریسم> نامیدند و به افزایش بی‌ثباتی در خاورمیانه انجامید. این بی‌ثباتی البته به نوبه‌ خود، فضا را برای ایجاد <داعش> و سایر گروه های جهادی آماده کرد؛ گروه‌هایی که همچنان به جذب مبارزین از کشورهای خارجی می پردازند. <سوفان> می گوید: <مهم ترین موضوعی که در مبارزه با تروریسم باید به آن توجه شود – و در استراتژی‌های مبارزه با ترور غرب، از قلم افتاده– توجه به ایدئولوژی است که این افراد به آن اعتقاد دارند؛ این ایدئولوژی سنگ بنای این سازمان ها است. به همین خاطر ما نباید به اسامی متفاوت این گروه‌ها توجه کنیم. توجه ما در عوض باید به این معطوف شود، که چه این گروه <القاعده> باشد، چه <داعش>، ایدئولوژی چسبی است که اجزای آن را کنار هم نگاه می‌دارد. اگر با این مساله روبرو نشویم، این گروه‌ها تنها شکل شان تغییر می‌کند و هرگز از بین نخواهند رفت>.

‌ <سوفان> در توضیح این ایدئولوژی می‌گوید: <این اعتقاد شامل واژه‌ها و عباراتی است که از متن اسلام دزدیده شده‌اند و با این ایده ترکیب شده که تمام دنیا بر علیه اسلام است و باید نابود شود>.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *