اخباراخبار جهان

مادران شاغل چهل درصد بیشتر از زنان بدون فرزند دچار استرس می شوند

انگلستان- اینکه مادران شاغل دغدغه و مشغله زیادی دارند از کسی پوشیده نیست، اما نتیجه تحقیقات اخیر نشان می دهد که این قشر از زنان در مقایسه با سایر همتایان خود استرس بیشتری را نیز تجربه می کنند. مادران شاغل دارای دو فرزند یا بیشتر، 40 درصد بیشتر از زنان شاغل بدون فرزند دچار استرس می شوند. حتی مادران شاغل دارای یک فرزند نیز، در مقایسه با زنان گروه دوم، فشار بیشتری را متحمل می شوند. نکته جالب اینکه کار کردن از خانه و قابل انعطاف بودن ساعت کار تاثیری در کاهش استرس این زنان نداشت و تنها کاهش ساعت کار در آن موثر بود.
تارانی چاندولا، از استادان دانشگاه منچستر و یکی از تهیه کنندگان گزارش علمی می گوید: <کاهش ساعت کار برای مردان و زنان به یک اندازه مفید بود. اما میزان استرس مادران شاغل به مراتب بالاتر از مردان شاغل دارای فرزند می باشد.>
پژوهشگران دانشگاه های منچستر و اسکس، داده های 6 هزار فرد شاغل را با استفاده از <نشانگر زیستی> یا Biomarker از جمله فشار خون، کلسترول و هورمون های مرتبط با استرس برای سنجش استرس مزمن، مورد استفاده قرار دادند. (مترجم: <نشانگر زیستی> به یک شاخص قابل سنجش از برخی حالت ها و شرایط بیولوژیکی یا زیستی اشاره دارد. واژه بیومارکر برای نخستین بار توسط موسسه ملی بهداشت آمریکا در سال 1980 به کار برده شد. یک نشانگر زیستی در حوزه پزشکی، شاخصی قابل اندازه گیری برای تشخیص وجود بیماری و همچنین شدت بیماری می باشد.)
چاندولا در مورد بی تاثیر بودن کار کردن از خانه در کاهش استرس می گوید: <وقتی از خانه کار می کنید، ساعت کار خود را کاهش نمی دهید. حتی ممکن است ساعات بیشتری کار کنید. زیرا به طور تمام وقت مشغول کار هستید. امکان تغییر ساعت کار از 9 تا 5 به 10 تا 6 هم در کاهش استرس موثر نیست.>
مادران شاغل، به این دلیل که به طور معمول وظیفه نگهداری و مراقبت از کودکان را نیز به عهده دارند و در عین حال بایستی 40 ساعت در هفته کار کنند، با استرس بیشتری روبرو می شوند. این استرس می تواند بر زندگی خصوصی و حرفه ای آنها تاثیر منفی بگذارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0