صفحه اصلی / مقالات / لزوم داشتن بودجه بندی برای کسب موفقیت مالی

لزوم داشتن بودجه بندی برای کسب موفقیت مالی

زندگی کردن بدون داشتن بودجه بندی، مانند سفر رفتن بدون نقشه است. چراکه هر دوی این موارد امکان پذیر می باشند. اما اگر کسی نقشه به همراه نداشته باشد، در راه سفر وقت و بنزین خود را هدر می دهد. بگونه ای مشابه نداشتن بودجه بندی هم، سبب به هدر رفتن پول می شود.

برغم تصور برخی، بودجه لغت زشت و ناپسندی نیست. بلکه برعکس قدرت خرید با پولی را تقویت می کند، که انسان با تلاش و سختی به دست می آورد. همچنین سبب راحتی خیال می شود. چراکه روشی عالی جهت ردگیری جریان نقدینگی برای کمک به دستیابی به اهداف آینده می شود. زیرا کار اصلی اش این است، که تعیین کند پول باید صرف چه مخارجی شود. در حالی که بدون بودجه بندی انسان در آخر ماه نمی داند، پولش دقیقا برای پرداخت چه هزینه هایی استفاده شده است. این امر به ویژه در مورد نومهاجران صدق می کند. چراکه خرج کردن با دلار کانادا را، به تازگی آغاز نموده اند. بنابراین در بسیاری از مواقع در ذهن خود دچار خطای محاسبه می شوند. زیرا بسیاری از آنها در زادگاه هایشان با واحدهای پولی دیگری سر و کار داشته اند، که به احتمال زیاد ارزشی معادل دلار کانادا ندارند. بنابراین ممکن است فکر کنند، مثلا بهای فلان کالای 100 دلاری مناسب و مقرون به صرفه است. چراکه چنین قیمتی با وجه رایج کشور خودشان خیلی خوب می باشد. و صد البته که چنین مقایسه ای قیاس مع الفارق می باشد.

آنچه در پی می آید، چند نکته مهم در این پیوند است:

فواید و مزیت های بودجه بندی

بودجه بندی فواید و مزیت های زیادی به همراه دارد. از جمله اینکه کمک می کند:

  • از هزینه کردن بیش از اندازه پیشگیری شود.
  • میزان مخارج پرداخت شده با کارت های اعتباری زیر کنترل باقی بماند.
  • از افتادن به دور باطل قرض داشتن پیشگیری شود.
  • کنترل زندگی به دست انسان باشد.
  • بتوان پس انداز کردن را آغاز نمود، و ادامه داد.

به عبارت ساده تر بودجه بندی به این معنی و مفهوم است، که انسان راهی جهت خرج کردن در محدوده درآمد خود را در اختیار دارد. همچنین راهی مطمئن و منطقی برای تعیین میزان پول مورد نیاز جهت خرید چیزهایی است، که انسان واقعا می خواهد.

داشتن درکی درست از درآمد و هزینه ها

اگر انسان بخواهد بداند صرفا برای رفع نیازهایش به چه میزان پول احتیاج دارد، باید تمامی مخارج سال گذشته خود از جمله هزینه های اجاره/ قسط وام مسکن، بنزین، خورد و خوراک، و بهره ای که برای کارت/های اعتباری خود پرداخته را، جمع بزند. سپس مبلغ به دست آمده را بر 52 تقسیم کند. خارج قسمت این تقسیم مخارج هر هفته او می شود. به عبارت دیگر هر هفته باید درآمدی به اندازه این خارج قسمت داشته باشد، تا بتواند امورات خود را بگذراند. البته با چنین میزانی دیگر نمی توان، به پس انداز و یا سایر اهداف مالی فکر کرد. در حالی که چنین اهدافی باید جزئی از بودجه بندی باشند. مثلا اگر کسی می خواهد تا چهار سال دیگر 20 هزار دلار جهت پیش قسط مسکن پس انداز کرده باشد، باید بداند لازم است هر هفته چقدر کنار بگذارد. در واقع باید 20 هزار را به 208 هفته تقسیم کند، که معادل هفته ای 96 دلار می شود.

شفافیت مالی

داشتن برداشتی شفاف از وضعیت مالی، امری لازم به شمار می رود. چراکه از ضروریات هر تصمیم گیری مالی در زندگی می باشد. همچنین سبب می شود، پول انسان زیر کنترل خودش قرار بگیرد. در عین حال از فشار روانی ناشی از امورات مالی پیشگیری می نماید. بودجه بندی داشتن چنین شفافیت مالی را، ممکن می سازد.

از دیگر سو پس از داشتن آگاهی شفاف از وضعیت مالی، لازم است هر سه ماه یک بار آن را پیگیری نمود، و هزینه های غیرضروری را کاهش داد. تا اینکه سرانجام خود را با این روند درست مطابقت داد، که پولی صرف اینگونه هزینه ها نکرد.

رسیدن به مرحله مهم داشتن پس انداز و سرمایه گذاری

در انتها به یک نکته مهم دیگر اشاره می شود. انسان باید بتواند به تدریج مخارج خود را از میزان بودجه بندی کمتر، آغاز به پس انداز نمودن، و یا افزایش میزان در نظرگرفته شده برای پس انداز، کند. در ادامه می تواند پس اندازش را سرمایه گذاری نموده، و از پیامدهای این اقدام خود بهره مند شود. مهم ترین پیامد نیز، دستیابی به رویاهای مالی است.

<

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *