مقالاتمقالات اجتماعی

لزوم خاتمه دادن به استفاده از اتاق های انزوا در مدارس

رای مارتینز- رسانه تروی

اینکه جامعه ما در برابر ادامه وجود اتاق های انزوا برای کودکان ناتوان/ کم توان جسمی یا ذهنی در مدارس کانادا اعتراض اندکی می کند، اغلب سبب شگفت زدگی من می شود. زیرا به شخصه از 16 سالگی از طریق نهاد موسوم به خدمات کودک و خانواده با بچه هایی که با اینگونه ناتوانی ها/ کم توانی ها به دنیا آمده اند، کار کرده ام. 12 سال پیش که پسر خودم با چندین ناتوانی جسمی و شناختی متولد شد، همه به من اطمینان می دادند، که به سبب تجربیاتم در این زمینه می توانم به راحتی وضعیت موجود را مدیریت کنم. اما من که از تجربه خانواده های درگیر آگاهی داشتم، در برابر این اظهارات ناآگاهانه تنها سکوت کردم. البته اطمینان داشتم، همواره عاشق فرزندم خواهم بود.

مساله این است که رسانه های اجتماعی ناتوانی های دوران کودکی را چنان از هر سو اغراق آمیز به تصویر می کشند، که تصور تصویر واقعی برای آنانی که در این مورد تجربه مستقیم ندارند، مشکل می شود. به همین سبب خانواده هایی که از نزدیک دستی بر آتش دارند، همواره با واکنش های متضاد دیگران روبرو هستند. زیرا برای دیگران درک کامل واقعیت هایی که این خانواده ها با آنها تعامل و زندگی می کنند، سخت می باشد. شاید به همین دلیل است، که هنوز مساله استفاده از اتاق های انزوا در مدارس کانادا توجه زیادی را به خود جلب نمی کند.

اینگونه اتاق ها فضاهای مجزایی هستند که برای انزوای جسمی کودکانی مورد استفاده می گیرند، که پریشان احساس می باشند. اتاق هایی که گاهی حتی پنجره ندارند، اغلب نورشان کم است، و گاهی در آنها به روی کودکان قفل می شود. شاید برای برخی از کانادایی ها شگفت آور باشد که چندین گزارش از جمله پرونده ای در یکی از دادگاه های آلبرتا نشان از آن دارند، که در سال های اخیر در کشور ما هم کودکان دارای ناتوانی در این گونه اتاق ها نگهداری شده باشند. فراتر اینکه چنین اقدامی منجر به برخی ناتوانی های دیگر مانند عدم قدرت ایجاد ارتباط با دیگران هم می شود. زیرا کودک در انزوای کامل قرار می گیرد.

حال این پرسش مطرح می شود، که آیا راهی به جز استفاده از این اتاق ها وجود دارد؟ پاسخ این است، که راه های فراوانی هستند. ابتدا باید توجه داشت که کارشناسان مربوطه متفق القولند که رفتار کودک شکلی از ایجاد ارتباط در دنیایی است، که در آن زندگی می کند. بنابراین شناسایی و پرداختن به محرک رفتار وی می تواند، از رفتارهای ناهنجار او پیشگیری کند. کمااینکه در عصر کنونی این درک وجود دارد که پی بردن به ناتوانی ها از طریق پژوهش این آگاهی را می دهد، که به گونه ای موثر شمار زمان های انزوا را کاهش داد، و در پی راه حل هایی رفت که برای همه ایمن باشد. و صد البته که قفل کردن زوری در به روی کودک نمی تواند، در فهرست این گونه اقدامات مفید قرار بگیرد.

دوم اینکه گفت و گوی مستمر بین والدین، آموزگاران و گروه های پشتیبانی مدارس، این اطمینان را ایجاد می کند که همه از پیشرفت کودکان مورد نظر، چگونگی رفتار در موقعیت های خاص، و اهمیت حیاتی اینگونه رفتار، آگاهی دارند. بنابراین انجام چنین گفت و گوهایی در هر زمان که امکان داشته باشد و البته با حضور دانش آموزان مربوطه صورت بگیرد، به این دانش آموزان کمک می کند که بیاموزند پیش از آن که اوضاع وخیم شود، نیازهای خود را از طریق ارتباط درست به زبان بیاورند.

 

ایده پشت استفاده از اتاق های انزوا به مراکز روان درمانی پیوند دارد، که در آنها از روان پریش ها نگهداری می شود. اما در حالی که اینگونه مراکز دائما مورد بازرسی قرار می گیرند و زیر کنترل حرفه ای هستند، پاسخگویی در مورد استفاده از اتاق های انزوا برای کودکان در مدارس کانادا چندان لزومی ندارد.

البته باید گفت، که استان آلبرتا دارد در سمت و سوی درست حرکت می کند. زیرا جمعی از گروه کارهای شامل والدین، تلاشگران مربوطه، کارشناسان و آموزگاران در نظر گرفته شده اند، تا در مورد چند و چون منزوی ساختن کودکان برای مسایل رفتاری، رهنمودهای نوین ارائه دهند. البته این گام نخست به شمار می رود.

به همین دلیل بر این باورم که ما باید درباره اینکه چگونه مدارس کشورمان می توانند بهتر با این مساله تعامل کنند، در سطح ملی گفت و گو داشته باشیم. زیرا کانادا هر دو پیمان سازمان ملل متحد در پیوند با حقوق کودکان، و حقوق افراد دارای ناتوانی ها را پذیرفته است. پیمان هایی که الگوهایی برای ایمنی و تساوی همه افراد به شمار می روند.

پس ما اینک باید به دقت به این امر بپردازیم، که چگونه می توانیم از اینکه استانداردها برای همه کودکان کانادایی در سطحی بالا باشند، احراز اطمینان کنیم؟ مدنظر قرار دادن اتاق های انزوا می تواند، موردی خوب و مناسب برای آغاز چنین احراز اطمینانی باشد.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0