صفحه اصلی / اخبار / لزوم بازبینی نقش کانادا در عراق به دنبال شکست داعش

لزوم بازبینی نقش کانادا در عراق به دنبال شکست داعش

Leeza

اتاوا- فرماندهان ارتش و وزارت دفاع کانادا در حال بازبینی نقش کانادا در عراق، در پی شکست داعش در منطقه می باشند. حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اخیرا، آزادی کامل کشورش از سلطه داعش را اعلام کرد. خبر پیروزی، پس از سه سال درگیری و جنگ با نیروهای داعش، که از اشغال بخش هایی از عراق و سوریه در سال 2014 و اعلام خلافت خودخوانده اسلامی آغاز شد، اعلام شد.

هارجیت ساجان، وزیر دفاع کانادا پس از سفر هفته گذشته اش به خاورمیانه در گفتگو با خبرنگاران، گفت که کانادا و همپیمانانش، از این پس بر روی حفظ ثبات منطقه متمرکز خواهند بود. ارتش کانادا، پیشنهادات خود در مورد نقش آینده این کشور در عراق را طی سال 2018 به دولت ارائه خواهد کرد. نیروهای کانادایی همچنین طی سال آینده، به آموزش همتایان عراقی خود جهت مبارزه با تهدیدات داخلی و خارجی ادامه خواهند داد.

لازم به ذکر است که ساجان در مورد تاریخ پایان ماموریت نیروهای کانادایی در عراق اظهار نظر نکرد. مهلت ماموریت ارتش کانادا در عراق تا مارچ سال 2019 تمدید شده است.

علیرغم شکت داعش در جبهه های نبرد، صلح و آرامش کامل در بخش های زیادی از عراق به دلیل تنش ها و اختلافات قبیله ای و قومی برقرار نشده است. اخیرا شاهد درگیری های خونین در کردستان عراق بین گروه های سیاسی کرد بودیم. آنها، یکدیگر را به فساد متهم می کنند. کردها همچنین پس از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان، با دولت مرکزی اختلاف پیدا کرده اند.

در پی شدت گرفتن تنش بین نیروهای کرد و دولت عراق، دولت ترودو به نیروهای کانادایی دستور داد که کمک های خود به نیروهای عراقی و کرد را متوقف کنند.

همچنین شکایاتی در مورد کند بودن روند بازسازی در عراق، به ویژه در مناطق سنی نشین و نگرانی در مورد نفوذ رو به رشد ایران در دولت شیعه حاکم بر بغداد، مطرح شده اند. ساجان در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که دولت فدرال اعطای کمک های بیشتر برای بازسازی عراق، حفظ ثبات سیاسی و متحد کردن گروه های مختلف قومی و مذهبی را در نظر دارد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *