مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

لزوم ایستادگی در برابر بحران انقراض موجودات در کانادا

شین موفات- رئیس پویش جنگل نهاد صلح سبز کانادا

در سال 2017 تلاش های لابی صنعت جنگلداری برای ممانعت از گام عملی دولت جهت ترمیم جنگل زیستگاه گوزن آمریکای شمالی فاش شد. در ششم ماه مه سال جاری دنیا دانست که تا یک میلیون گونه گیاهی، جانوری و حشره، در معرض انقراض قرار دارند. این حجم گسترده از فجایع زیست محیطی برای موادغذایی، آب آشامیدنی و داروهایی که ما به آنها متکی هستیم، تهدید محسوب می شود. کمااینکه در گزارش نوین گروه موسوم به خط مشی علمی بین دولت ها برای خدمات تنوع زیستی و بوم ‌سازگان/ اکوسیستم سازمان ملل متحد از جمله آمده، که ما در تمامی مناطق دنیا شاهد تهدیدی مستقیم برعلیه رفاه و آسایش خود هستیم. همچنین اشاره شده که این گزارش از داده های 145 کارشناس از 50 کشور جهان استفاده کرده، که در خلال پنج دهه اخیر تغییرات را ارزیابی نموده اند.

خوشبختانه به گفته گروه مورد اشاره برغم این تصویر ترسناک که از یافته ها به دست می آید، بازسازی و حفظ  کره مان هنوز ممکن است. خبر خوش دیگر اینکه بسیاری از رهبران جوامع اقوام نخستین مانند لک سیون ساکن شمال کبک از پیشترها دست به کار شده و اقدام حیاتی حفظ جنگل ها، موادغذایی، آب آشامیدنی و فرهنگ مربوطه را، آغاز کرده اند.

بااینهمه براساس اظهارات کارشناسان مربوطه ما به بازسازماندهی گسترده و ریشه ای سیستم موجود نیاز داریم، تا اقتصادهای نوین متفاوت بسازیم. در عین حال سرزمین ها و آب هایی را که به آنها نیاز داریم، بازسازی کنیم. پیشنهادی که منطقی، امکان پذیر، و مهم تر از همه حیاتی، می باشد. اما براساس گزارش مورد اشاره ممکن است برای عملی کردن آن، با مخالفت هایی از سوی صنایع نیرومند نیازمند به منابع طبیعی روبرو شویم.

این امر در مورد کشور ما هم صدق می کند. مثلا از آنجا که هشدار در مورد وضعیت فاجعه آمیز تنوع زیستی در کره زمین به بالاترین میزان خود رسیده، کانادایی ها هم می خواهند در این مورد اقدامی به عمل بیاورند. اما عملکردهای سیاسی به شکلی چشمگیر کند، و در برخی از مواقع واپسگرایانه هستند. کمااینکه برخی عملکردها در جهت منافع صنعت قدرتمند جنگلداری کانادا نشانگر بخشی از اتفاقی است،  که دارد رخ می دهد. مثلا پس از گزارشی که در سال 2013 در مورد تهدیدهای موجود برعلیه زیستگاه حیات وحش نوشتم، شرکت تولیدات جنگلی ریسولوت از من و یکی از همکاران پیشینم در نهاد صلح سبز کانادا شکایت، و ادعای 7 میلیون دلار خسارت کرد. این شرکت در سال بعد از حسابرسان خودش و اتحاد جنگل های دیمی هم به سبب حفظ گزارشی منتقدانه از بازرسی دولتی، شکایت، و ادعای خسارت نمود. این روند با شکایت از نهاد صلح سبز آمریکا، نهاد صلح سبز جهانی، و شماری دیگر از نهادهای مشابه ادامه یافت. در سال 2019 هم شهرداری یکی از شهرهای کوچک استان انتاریو را برای اعلام منافع خود در جنگل محلی تهدید به شکایت کرد. و… اما کل این روند تنها نوک کوه یخ هزینه کردن میلیون ها دلار جهت حفظ منافع این صنعت و برعلیه کوشندگان محیط زیستی است، که می خواهند بحران موجود همین جا در کانادا متوقف شود.

گزارش نشست اخیر گروه های هوادار این صنعت، سیاستمداران راستگرا، و اندرو شیِر رهبر ملی حزب محافظه که از سوی نشریه گلوب ومیل منتشر شد، نشان می دهد که مخالفان خیلی بزرگند. کمااینکه آرتور همیلتون وکیل دعاوی صنعت جنگلداری، مشاور حقوقی حزب محافظه کار ملی و حزب محافظه کار استانی داگ فورد هم هست. ….

چکیده اینکه صنعت قدرتمند جنگلداری که دارد در پرونده شکایت های آزاردهنده میلیون ها دلار هزینه می نماید، در پی آن است که هشدارهای منتقدان در مورد فاجعه تنوع زیستی در کانادا را ساکت کند. بنابراین لازم است رهبران سیاسی در برابر این منافع واپسگرایانه، به شدت یکسونگرانه و زیانبار برای محیط زیست، بایستند. زیرا ادامه حیات ما به این ایستادگی بستگی دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان